برای اینکه بدانیم بهترین پروتکل خانه هوشمند کدام پروتکل است باید ابتدا به معنی آن بپردازیم . منظور از پروتکل ها در سیستم های ارتباطی به زبان عامیانه ، نحوه ارتباط قطعات و سخت افزار ها با هم می باشد . به طور مثال در زبان انگلیسی به سلام ، Hello گفته می شود و در زبان فرانسوی Bonjour گفته می شود . در واقعه پروتکل یعنی اینکهچگونه دو دیوایس با همدیگر صحبت می کنند .

دردنیای امروز زبان انگلیسی بهترین زبان می باشد و دلیل آن سادگی و فراگیر بودن آن می باشد . پس بهترین پروتکل خانه هوشمند نیز پروتکلی است که علاوه بر سادگی و دسترسی همه به آن بتواند فراگیر باشد .

پروتکل های رایج در خانه هوشمند MODBUS – KNX – Z-WAVE – S-BUS در ایران می باشد .

 

شاید این مقاله برای شما مفید باشد : بهترین برند خانه هوشمند کدام است ؟

 

پروتکل S-BUS یکی از پروتکل خانه هوشمند می باشد که صرفا چند شرکت مانند TIS . HDL از آن استفاده می کنند . از این پروتکل در دنیا تنها همین چند شرکت استفاده می کنند و ساخته خودشان می باشد و تنها به صورت سیمی ارایه می دهند .

پروتکل Z-WAVE توسط دو شرکت Zensys و Danish در سال ۱۹۹۹ معرفی شد . این پروتکل صرفا برای استفاده به صورت سیمی می باشد و دارای موج ۹۰۰ مگاهرتز است . بزرگترین مشکل این پروتکل عدم استفاده شرکت های دیگر از این پروتکل می باشد . در ایران خانه هوشمند FIBARO با این پروتکل عرضه می شود .

پروتکل KNX نیز یکی از معروفترین پروتکل های می باشد در بخص صنعتی بسیار خوب عمل کرده ولی متاسفانه به دلیل اجبار شرکت های تولید کننده سخت افزار KNX به پرداخت پول بابت هر قطعه تولیدی و عضویت سالیانه بسیار گران قیمت می باشد . این پروتکل در ایران تنها بر بستر سیمی پیاده سایزی می شود اما بعضی از شرکت های خارج از ایران بر بستر بیسیم نیز ارایه می دهند .

Modbus یک پروتکل ارتباطی سریال می باشد که در سال ۱۹۷۹ توسط شرکت Modicon برای استفاده در Programmable Logic Controller (PLC) منتشر شد. Modbus ساختاری ساده و قوی دارد و از آن زمان تا کنون به یکی از پروتکل های استاندارد در صنعت بدل گشته است. در حال حاضر یکی از رایج ترین پروتکل ها در اتصال دستگاه های الکترونیک صنعتی است. دلایلی که پروتکل Modbus در محیط های صنعتی کاربرد فراوانی دارد عبارتند از:

جهت کاربردهای صنعتی توسعه و گسترش یافته است

  1. به صورت رایگان منتشر شده است
  2. گسترش پذیری و نگهداری ساده ای دارد
  3. اجازه انتقال بیت ها و بایت ها را بدون محدودیت خاصی به تولید کننده دستگاه می دهد
  4. استفاده شده توسط تمام شرکت های تولید کننده قطعات و دستگاه های صنعتی ، چیلر ها و …..

یکی از مزیر های این پروتکل امکان برقراری ارتباط از راه های مختلف است :

  1. Modbus RTU متداول ترین نگارش Modbus است. انتقال داده در این روش به صورت باینری فشرده صورت می گیرد.
  2. Modbus ASCII از کاراکترهای ASCII جهت انتقال داده استفاده می کند.
  3. Modbus/TCP از استاندارد TCP/IP برای انتقال داده با سرعت بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در سیستم اتوماسیون ساختمان از پروتکل Modbus بیشتر در سیستم های سرمایش و گرمایش مانند اتوماسیون هواساز، موتورخانه و ترموستات های اتاقی مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت تماس گستر کیش، محصولات متنوعی را با پروتکل Modbus برای اتوماسیون روشنایی، سرمایش و گرمایش، پرده و سایبان، و فیدرها تولید و با قیمت بسیار اقتصادی به بازار عرضه می کند که بهترین انتخاب برای اجرای پروژه های BMS با بودجه محدود می باشد. علاوه بر اتوماسیون ساختمان، از این تجهیزات برای اتوماسیون گلخانه، مرغداری، تصفیه آب و سایر کاربردهای صنعتی سبک به صورت SCADA می توان استفاده کرد.

 

خانه هشومند زوریل و تولید کنندگان داخلی و خارجی از پروتکل مدباس استفاده می نمایند .

 

نظر کلی نویسنده برای بهترین پروتکل خانه هوشمند : دو پروتکل مدباس و KNX به عنوان بهترین پروتکل خانه هوشمند انتخاب می شوند .

 

مقاله های زیر را می توانید مطالعه نمایید :

خانه هوشمند چیست ؟

مزایای خانه هوشمند ؟

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *