خانه هوشمند در بندر عباس | نمایندگی خانه هوشمند ایرانی زوریل در استان هرمزگان

خانه هوشمند در بندر عباس توسط نمایندگی خانه هوشمند زوریل در بندرعباس به مدیریت جناب مهندس علی ناصرزاده می باشد. جهت انجام پروژه های خانه هوشمند خود در بندرعباس و هرمزگان می توانید با نمایندگی ما در این شهر تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات اولیه : 

مدیریت: جناب مهندس علی ناصرزاده

شماره تماس: اعلام نشده

شماره تماس:

آدرس:

وب سایت: اعلام نشده

اینستاگرام: –

نمونه پروژه های خانه هوشمند در بندر عباس

صنعت ساختمان در استان هرمزگان و خانه هوشمند در بندر عباس

خانه هوشمند در بندر عباس به یک نیاز اساسی در صنعت ساخت و ساز این شهر تبدیل شده است. در گذشته سبک معماری ساختمان ها بر اساس اقلیم، مصالح بومی، فرهنگ و شیوه زندگی مردم هر استان شکل می گرفته و به گونه ای خاص ساخته می شدند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی سبک های سنتی دچار تغییر و تحول فراوانی شده و به صورت هوشمند طراحی می شوند.

در این مقاله ابتدا معماری اصیل بندر عباس جایی که بادگیرهای برافراشته قبل از این نماد سبک معماری تاریخی این منطقه بوده است، را شرح داده و سپس با توجه به شرایط آب و هوایی این شهر ساخت و ساز مدرن و سیستم های خانه هوشمند را بیان می کنیم.

شرایط اقلیمی بندر عباس و تاثیر آن بر معماری

آب و هوای بندرعباس تابستان های بسیار گرم و مرطوب و زمستان های معتدلی دارد، که هر یک به شکلی بر چهره معماری این منطقه اثر گذاشته است.

ویژگی معماری هرمزگان و تاثیرپذیری آن بر خانه هوشمند در بندر عباس

مطابقت معماری با محیط طبیعی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در آسایش زندگی افراد می باشد. بنابراین خانه ها باید به نحوی ساخته می شدند که بتوانند در شرایط نا مساعد اقلیمی به خوبی مقابله کنند و از انرژی های طبیعی بهره مند شوند و علاوه بر آن ها قادر باشند سالیان سال پایدار باقی بمانند.

در شهر بندر عباس خانه ها در ارتفاع بالاتری از سطح زمین ساخته می شدند تا از نفوذ بیشتر رطوبت جلوگیری کنند.

برای تهویه و خنک کردن هوای داخل خانه ها از راهروها و بادگیرها استفاده می کردند. بادگیرها در شکل و اندازه های مختلف بر فراز آخرین طبقه استوار می شدند.

سقف بناهای قدیمی با حصیرهای بافته شده از برگ درخت خرما و نی با پوشش کاه گل ساخته می شدند.

معمولا حیاط در قسمت مرکزی ساختمان قرار گرفته و اتاق ها دور تا دور حیاط را محصور می کردند.

در اتاق خانه های قدیمی پنجره های مشبک زیادی وجود داشت که برای تهویه هوا مورد استفاده قرار می گرفتند. این اتاق ها با ارتفاع بلند و در پشت ایوان های ستون دار ساخته می شدند تا اشعه سوزان آفتاب در فصول گرما مستقیما به داخل خانه نتابد و هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد.

درها را معمولا از چوب سی رسم یا کهور می ساختند زیرا این نوع چوب مقاومت فراوانی در برابر رطوبت و حرارت داشتند.

همه دیوار ساختمان ها به صورت ضخیم و قطور و از مواد و مصالحی مانند سنگ و گچ ساخته می شدند تا از نفوذ گرمای شدید جلوگیری کنند و در برابر باران های سیل آسا مستحکم باشند.

تمام این راهکارها برای این بوده است تا بخش عمده ای از ساختمان در برابر گرمای طاقت فرسای آن جا، خنک و قابل زیست نماید.

خانه هوشمند در بندر عباس

امروزه دیگر هیچ نشانی از معماری بومی در ساخت و سازهای شهری دیده نمی شود. در اینجا به برخی از سیستم های خانه هوشمند در بندرعباس متناسب با شرایط این شهر اشاره می کنیم.

سیستم سرمایشی- گرمایشی هوشمند

برای خنک کردن هوای داخلی ساختمان های مدرن از سیستم های سرمایشی- گرمایشی هوشمند استفاده می شود. با این سیستم ساکنین می توانند قبل از رسیدن به منزل از طریق گوشی هوشمند خود آن را روشن و روی دمای مورد نظر خود تنظیم کنند و با ورود خود به خانه از هوای خنک محیط لذت ببرند.

دیوار سبز و فضای سبز اتوماتیک برای خانه هوشمند در بندر عباس

پوشش گیاهی نقش موثری در کاهش دما دارد بنابراین افراد برای اینکه حرارت و گرمای طاقت فرسای کمتری را در منزل احساس کنند، دیوار سبز هوشمند و فضای سبز هوشمند در فضای داخلی و خارجی ساختمان خود اجرا می نمایند. همچنین با این اقدام جلوه زیبایی را به محیط اطراف خود هدیه داده و فضایی لذت بخش را برای خود و دیگران فراهم می کنند.

در سطح شهر نیز می توان فضای سبز هوشمند پیاده سازی کرد زیرا در کاهش دمای محیط نقش موثر و ویژه ای دارند.

سیستم پنل خورشیدی

از آن جا که هوای شهر بندرعباس بسیار گرم است می توان صفحه های خورشیدی در خانه ها تعبیه کرد و از مزایای آن بهره مند شد. از جمله مزیت های این صفحات می توان به این مورد اشاره کرد که در زمان قطعی برق از انرژی ذخیره شده در باتری ها که توسط پنل خورشیدی شارژ شده اند جهت برق رسانی به منزل مورد استفاده قرار گیرند.

استخر هوشمند

یکی دیگر از قابلیت های جذابی که خانه هوشمند در بندرعباس به خصوص در هوای گرم و سوزان آنجا برای ساکنین فراهم می کند استخر هوشمند است که امکانات جذابی را در اختیار کاربران قرار می دهد از جمله این امکانات تنظیم تعادل شیمیایی آب، کنترل نور و دمای مطلوب به صورت خودکار و یا با گوشی هوشمند امکان پذیر بوده و نیازی نیست که افراد وقت خود را برای انجام این امور تلف کنند.

همچنین برای تمیز کردن استخر از ربات های مخصوصی استفاده می شود بنابراین به استخدام نظافت چی برای انجام این کار نیاز نمی باشد.

تصویری از استخر هوشمند را نشان می دهد که در آن کاربر با استفاده از پنل لمسی در حال کنترل آن است.

سیستم پرده برقی برای خانه هوشمند در بندر عباس

برای تنظیم نور محیط داخلی و مهمتر از آن ممانعت از تابش شدید نور خورشید به داخل ساختمان از سیستم پرده هوشمند استفاده می شود.

در خانه هوشمند بندرعباس قابلیت تعریف سناریوهایی مطابق با نیاز کاربران وجود دارد. با تعریف سناریو می توان در ساعاتی از شبانه روز که گرما زیاد است پرده ها به صورت اتوماتیک باز شوند و مانع از ورود گرما به اتاق ها شوند.

سیستم تهویه مطبوع هوشمند

رطوبت زیاد در بندرعباس به قدری زیاد است که مشکلاتی برای تنفس افراد ایجاد می نماید. مخصوصا افرادی که دچار بیماری مانند آسم، بیماری قلبی و برونشیت مزمن هستند مشکلات آن ها دو چندان می کند بنابراین باید افراد از قرارگیری در محیط گرم و شرجی اجتناب کنند و تا حد امکان در معرض هوای خنک قرار بگیرند.

خانه هوشمند در بندر عباس با کمک سیستم تهویه هوای هوشمند می تواند میزان رطوبت محیط را کم کرده و به حد تعادل برساند. با این کار هوای با کیفیتی در فضا جریان می یابد.

شرکت ایلیا راژمان صدرا دارای چندین سال سابقه در زمینه هوشمند سازی ساختمان های اداری، مسکونی و تجاری فعالیت دارد. این شرکت نمایندگانی در سرتاسر کشور دارد که می توانید برای اجرای خانه هوشمند در بندر عباس به آن ها مراجعه کنید.