خانه هوشمند در کرمان | نمایندگی خانه هوشمند ایرانی زوریل در استان کرمان

نمایندگی خانه هوشمند زوریل در شهر کرمان به مدیریت جناب مهندس علی کامیابی می باشد. جهت انجام پروژه های خانه هوشمند خود در کرمان می توانید با نمایندگی ما در این شهر تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات اولیه:

مدیریت: جناب مهندس علی کامیابی

شماره تماس: اعلام نشده

شماره موبایل:

آدرس:-

وب سایت: اعلام نشده

اینستاگرام:-

نمونه پروژه های خانه هوشمند در کرمان

صنعت ساختمان در کرمان

خانه هوشمند در کرمان، سبکی جدید از معماری نوین است و در 5 سال گذشته شاهد فعالیت این نوع هوشمند سازی در این استان هستیم.

سبک معماری بناها و ساختمان ها در این استان از گذشته تاکنون با توجه به نوع شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه در نظر گرفته شده است.

نوع اقلیم کرمان

اقلیم استان کرمان به دلیل وجود دشت کویر لوت و رشته کوه های مرتفع که از شمال شرقی و جنوب غربی آن می گذرد، به صورت خشک تا فرا خشک می باشد.

اقلیم خشک در این استان و نبود رطوبت و بارش کم باران، باعث به وجود آمدن اختلاف دمای زیاد روزانه شده است. به طوریکه در طول روز آب و هوا گرم و خشک بوده و در طول شب به دلیل افت شدید دما، هوا بسیار سرد می شود.

از نظر جغرافیایی در جهت مشرق، استان کرمان به وسیله ناهمواری ها احاطه شده است و به همین دلیل از نظر شهری رشد و توسعه زیادی نداشته و تراکم جمعیت در این منطقه نسبت به نواحی دیگر پایین تر می باشد. به همین دلیل مردم بیشتر به سمت شمال و غرب شهر مهاجرت کرده و در آن جا ساکن شده اند.

این نوع شرایط نقش موثری در شکل گیری نوع معماری خانه هوشمند در کرمان دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

فرم ساختمان در رابطه با اقلیم

همانطور که گفته شد نوع معماری ساختمان ها با توجه به شرایط اقلیمی منطقه در نظر گرفته می شود. در این راستا ساختمان ها در استان کرمان باید به گونه ای ساخته شوند که در طول فصول سرد، حرارت زیادی از دست ندهند و در طول فصول گرم کمترین مقدار حرارت را از محیط اطراف خود جذب کنند.

علاوه بر این در طول شب با سرد شدن محیط، دمای درون خانه کاهش نیافته و حرارت خود را از دست ندهد؛ و بلعکس در طول روز با گرم شدن هوا، گرمای زیادی جذب نکند.

به صورت کلی نوع معماری ساختمان طوری بنا شود که هوای معتدل درون خانه با تغییر ساعات شبانه روز و فصل ها، دچار تغییر و تحول زیادی نشود و همچنان معتدل باقی بماند.

معماری سنتی استان کرمان

در شهر کرمان به دلیل نوع آب و هوای خشک که بر منطقه حاکم است، بناها و ساختمان های سنتی از گل و خاک ساخته شده اند.

سبک معماری منازل به این صورت است که در دور تا دور حیاط اتاق هایی با پنجره های رنگی قرار گرفته است. در هر اتاق اعضای مختلف خانواده بعد از تشکیل خانواده کنار یکدیگر زندگی می کنند. بزرگترین و بهترین اتاق منزل نیز به مهمانان اختصاص داده می شود که به آن مهمان سرا می گویند. در حیاط منازل حوض و باغچه های پر از گل و درخت قرار گرفته است.

همچنین در این خانه های قدیمی اتاق های دیگری مانند بهارخواب، مطبخ، سراچه (خلوتخانه) و اتاق بادگیر به چشم می خورد.

تصویری از یک خانه سنتی و قدیمی در شهر کرمان می باشد که دور تا دور خانه اتاق قرار گرفته و یک حوض و چند میز و صندلی در حیاط قرار دارد.

بیش از 30 محله قدیمی در استان کرمان وجود دارد که با توجه به نوع حرفه و زمینه کاری ساکنین آن محله شکل گرفته است. به عنوان مثال محله زرگران، قالیبافان، دامداران و کشاورزان هر یک به گونه ای متفاوت ساخته شده است.

در این محله های قدیمی حمام، مسجد، زورخانه، دکان، تکیه، آب انبار و بازارچه های بسیاری وجود دارد. اما این اماکن قدیمی امروزه با تغییر سبک زندگی و ساخت و ساز خانه ها که بیشتر به صورت برج ها و آپارتمان های غول پیکر نمایان می شوند، دچار تخریب شده اند و تنها چند محله قدیمی باقی مانده است.

علاوه بر حرفه، با توجه به گوناگونی نوع باورها، اعتقادات و ادیان، هر محله ظاهری متفاوت دارد و محله ادیانی مانند زرتشتیان، یهودی ها و مسلمانان نسبت به یکدیگر متفاوت می باشد.

از محله های قدیمی این شهر می توان به بازار شاه، بازار عزیز، فیروز آباد، باغ نشاط، آشتی کنان، توکل آباد، پامنار، جانی آباد، خواجه خضر، بازار گنجعلی خان، دولت خانه، دوازده امام، شاه عادل، زرتشتیان و سلسبیل اشاره نمود.

اصول کاربردی در طراحی خانه هوشمند در کرمان

برای داشتن خانه هوشمند در کرمان نیاز به استفاده از یک سری تجهیزات هوشمند می باشد که در اینجا شما را با نام و نحوه عملکرد آن ها آشنا می کنیم.

پوشش گیاهی

در کرمان به دلیل بارش کم باران و عدم پوشش گیاهی گسترده، استفاده از پوشش گیاهی مانند باغچه ها برای خنک شدن محوطه در طول روز امری موثر است.

استفاده از دیوار سبز و دیوار سبز هوشمند نیز در نمای داخلی و بیرونی ساختمان ها و در سطح شهر در گسترش فضای سبز و ایجاد پوشش گیاهی، گزینه بسیار مناسبی می باشد.

صفحات خورشیدی

استفاده از صفحات خورشیدی در بام ساختمان ها با توجه به تابش زیاد نور خورشید در طول روز جهت بهره بری بیشتر از این انرژی طبیعی بسیار مناسب می باشد.

دیوار دو جداره

به کارگیری دیوارهای دو جداره در ساختار درونی ساختمان جهت تهویه هوا از دیگر اقدامات مناسب در صنعت ساختمان سازی در مناطقی با اقلیم خشک می باشد.

تصویری از این دیوار دو جداره با آجرهای قرمز رنگ را نشان می دهد.

نمای دو پوسته

در کرمان با توجه به اختلاف دمای زیاد در طول شبانه روز و اتلاف زیاد انرژی، استفاده از نمای دو پوسته در نمای ساختمان مزایای زیر را در اختیار ساکنین قرار می دهد:

  • بهبود استفاده از انرژی خورشیدی و بهره بری بیشتر از آن در زمستان
  • عایق حرارتی و جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان
  • ایجاد تهویه طبیعی در ساختمان
  • عایق صدا و جلوگیری از ورود سر و صدا به داخل ساختمان
  • کنترل و کاهش انرژی باد
  • کاهش دمای ساختمان در فصل تابستان

ساخت بالکن و حیاط

جهت ایجاد دمای مناسب برای فضای درون ساختمان استفاده از بالکن هایی با ارتفاع زیاد و یا حیاط هایی با پوشش گیاهی مناسب، بسیار تاثیر گذار می باشد.

حوض آب و فواره

به کارگیری حوض آب و یا فواره در حیاط منازل ویلایی جهت ایجاد رطوبت و کاهش اختلاف دمای روزانه در مناطق خشک مانند استان کرمان نمونه ای دیگر از تجهیزات مناسب می باشد.

در طول شب، هوای سرد به کمک آب درون حوض و یا فواره جذب شده و دمای محیط اطراف را معتدل می سازد و در طول روز و با افزایش دما، انرژی ذخیره شده از دمای سرد شب گذشته را به محیط پس می دهد و با این چرخه به تنظیم دما کمک می کند.

به وسیله هوشمند سازی حوض آب و فواره ها در حیاط و همچنین استفاده از تجهیزات دیگری مانند استخرهای هوشمند در حیاط یا پشت بام، علاوه بر تنظیم دمای محیط به کاربران امکانات بیشتری می دهد.

درب و پنجره ها

همانطور که گفته شد، در طراحی ساختمان های قدیمی درب و پنجره خانه ها رو به حیاط منزل و خلاف جهت معابر قرار می گرفتند تا کمتر تحت تاثیر دمای بیرون ساختمان قرار گیرند.

در ساخت و ساز ساختمان های کنونی نیز این نکته حائز اهمیت می باشد. در ساختمان های مدرن امروزی از قرار گیری پنجره ها به سمت معابر تا حدود زیادی جلوگیری شده تا از ورود دمای نامناسب و گرد و غبار به درون ساختمان جلوگیری شود.

در این قسمت از ساختمان ها که رو به معابر شهری می باشند، بیشتر از پنجره هایی کوچک با سایبان های خارجی برای تهویه هوای ساختمان استفاده می شود.

 مصالح ساختمانی

در مناطقی مانند استان کرمان که آب و هوای خشکی دارد؛ در ساخت و ساز ساختمان بیشتر از مصالح ساختمانی مانند آجر استفاده می شود. آجر با توجه به ساختاری که دارد در طول روز گرمای محیط را جذب می کند و در طول شب این گرما را به محیط پس می دهد.

در گذشته نیز از گل و خاک به جای آجر استفاده می شد که همین قابلیت را داشتند.

بهتر است در مناطق خشک از مصالح ساختمانی به رنگ روشن استفاده شود، زیرا در طول روز نور و گرمای بیشتری را منعکس می کنند.

ساختمان های نیمه هوشمند در کرمان

بازار ستاره کرمان

یکی از شیک ترین و مدرن ترین مجتمع های تجاری در این شهر بازار ستاره کرمان می باشد. از جمله تجهیزات هوشمند در این مرکز خرید می توان به وجود سیستم سرمایش و گرمایش، پله برقی، آسانسور، سیستم نورپردازی در قسمت داخلی و خروجی مجتمع و همچنین وجود دوربین های مداربسته جهت امنیت ساختمان اشاره کرد.

مرکز خرید اطلس کرمان

مرکز خرید اطلس از دیگر مراکز خرید در استان کرمان می باشد. وجود تجهیزات هوشمند و نوع معماری زیبا، این ساختمان دو طبقه را به یکی از مدرن ترین و شیک ترین ساختمان ها تبدیل کرده است.

شرکت ایلیا راژمان صدرا با داشتن نمایندگان مختلف در اکثر نقاط ایران، در زمینه خانه هوشمند به شما خدمات بسیاری ارائه می دهد. اگر قصد هوشمند سازی خانه و یا ساختمان های خود را دارید، پیشنهاد می کنیم با نمایندگان زوریل در این استان تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان و خدمات آن ها در جهت هوشمند سازی بهره مند شوید.