مدرسه هوشمند چیست؟ این هوشمندسازی چه تجهیزات و مزایایی دارد؟

, ,
مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند نوآوری جدید در آموزش

مدرسه هوشمند از دیگر پیشرفت های جامعه امروزی در زمینه تکنولوژی و فناوری اطلاعات و ارتباطات است که بستری مناسب جهت تعیلم و تربیت دانش آموزان فراهم می کند. به کمک هوشمندسازی مدارس، می توان مدرسه را که یکی از مهم ترین نهادهای علمی و آموزشی در زمینه تعلیم و تربیت دانش آموزان است، هوشمند کرد.

این کار باعث می شود انجام بسیاری از امور آموزشی ساده تر و سریع تر از قبل انجام شود. دانش آموزان از طریق این هوشمندسازی از آموزش های نوین و جدیدتری برخوردار می شوند که یادگیری را برای آن ها بسیار آسان تر می کند. در ادامه شما را با مزیت ها و تجهیزات لازم جهت هوشمند سازی مراکز آموزشی آشنا می کنیم.

برخی از مزایای شگفت انگیز مدرسه هوشمند

 1. دسترسی آسان به منابع اطلاعاتی

در مدرسه هوشمند به دلیل استفاده از تجهیزات مدرنی مانند لپ تاپ و تبلت و در اختیار داشتن اینترنت، هرگونه اطلاعاتی که نیاز باشد به راحتی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

همچنین این ویژگی مدرسه هوشمند روند تدریس دروس را سریع تر می کند و معلمان با داشتن زمان بیشتر می توانند تمرین و نکات بیشتری به دانش آموزان آموزش دهند.

 1. یادداشت برداری به وسیله ابزار دیجیتالی

در روش مدرسه سنتی هر روز دانش آموزان مجبور به جابه جایی و حمل دفتر و کتاب های سنگین با خود هستند. علاوه بر این زمان زیادی را باید صرف یادداشت برداری و جزوه نویسی کنند و این خود باعث می شود که دانش آموز گاهی مباحث درسی را از دست بدهد و به خوبی متوجه مطالب نشود.

اما با هوشمندسازی مدارس این مشکل نیز برطرف شده و دانش آموزان می توانند از طریق دستگاه ها و رسانه های دیجیتالی تمام مباحث درسی را در اختیار داشته باشند و نیازی به جزوه نویسی ندارند.

 1. انتقال ساده تر مفاهیم به دانش آموزان با مدرسه هوشمند

ابزارهای هوشمندی مانند دستگاه پرژکتور، پرده هوشمند، تخته هوشمند و سیستم های صوتی هوشمند این امکان را به معلمان می دهد که با نمایش فیلم، تصویر یا پاورپوینت، مطالب درسی را به روشی قابل درک تر و ساده تر به دانش آموزان انتقال دهند.

چرا که گاهی نمایش یک تصویر یا یک ویدئو خیلی سریع تر می تواند مطالب را انتقال دهد و نیازی به توضیح زیاد نباشد.

 1. نداشتن نگرانی برای دانش آموزانی که در کلاس حضور ندارند

مدرسه هوشمند این قابلیت را به دانش آموزان می دهد که در صورت غیبت و حضور نداشتن در کلاس نگرانی بابت این قضیه نداشته باشند، زیرا دانش آموزان به صورت آنلاین و از راه دور می توانند در کلاس حضور پیدا کنند.

علاوه بر این در صورت وجود مشکلاتی در حضور به موقع دانش آموزان در کلاس، این امکان به آن ها داده می شود که به کمک ویدئوهای آموزشی ضبط شده که از طریق تخته هوشمند ثبت شده است، کلاس را از دست ندهند. این ویدئوهای آموزشی حتی برای مرور دوباره مطالب تدریس شده کارآمد هستند.

تصویری از کلاس یک مدرسه هوشمند که دانش آموزان در آن مشغول آموزش هستند.

تجهیزات هوشمند به کار رفته در مدرسه هوشمند

برای داشتن یک مدرسه هوشمند نیاز به استفاده از ابزارهای هوشمند زیادی است که در اینجا نمونه ای از آن ها را به شما شرح می دهیم:

تخته هوشمند

یکی از ابزارهای لازم جهت آموزش و انتقال اطلاعات به دانش آموزان از طریق تخته آموزشی صورت می گیرد. در ابتدا این تخته های آموزشی به شکل تخته سیاه ظاهر می شدند و معضلات زیادی به همراه داشتند. اما بعدها به تخته های وایت برد ارتقا یافتند که تا حدود زیادی مشکلات گذشته را بهبود بخشیدند.

امروزه با هوشمندسازی مراکز آموزشی تمام این تجهیزات هوشمند شده اند و روند تدریس معلمان بسیار سریع تر از قبل شده است؛ چرا که دیگر نیازی نیست معلم زمان زیادی از کلاس درس را صرف نوشتن مطالب درسی بر روی تخته کند و در ازای آن مطالب بیشتری به دانش آموزان می آموزد.

از دیگر ویژگی های تخته هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جذابیت یادگیری مطالب برای دانش آموزان
 • قابلیت ذخیره سازی مطالب
 • سهولت در نوشتن و پاک کردن نوشته با استفاده از قلم هوشمند
 • دسترسی همزمان به منابع اینترنتی

ویژوالایزر

یک دستگاه چند منظوره جهت نمایش تصاویر است که جایگزین سه دستگاه دیگر به نام های اسلاید پرژکتور، اورهد و اوپک شده است. این دستگاه دیجیتالی که از دوربین CCD تشکیل شده است، قابلیت نمایش اسلاید، انواع کاغذ و همچنین تصاویر سه بعدی را دارد.

در واقع ویژوالایزر به این گونه عمل می کند که با فیلم برداری از وسیله ای که در زیر دوربین آن قرار می گیرد و به کمک یک وسیله نمایشگر مانند ویدئو پرژکتور تصویر را بر روی پرده هوشمند به نمایش می گذارد.

این وسیله  هوشمند در سالن های کنفرانس، دانشگاه ها، مدارس و آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ویدئو پرژکتور و پرده هوشمند

ویدئو پرژکتور یک ابزار دیجیتالی برای نمایش تصویر است. این وسیله با دریافت یک سیگنال ویدئویی که از طریق ویژوالایزر صورت می گیرد و با کمک لنزی که در آن تعبیه شده است، تصویر را بر روی پرده هوشمند نمایش می دهد.

وسیله های دیجیتالی مانند لب تاپ، تبلت، دفترچه هوشمند

دانش آموزان با استفاده از وسیله های دیجیتالی مانند لب تاپ، تبلت، دفترچه هوشمند، دیگر نیازی به استفاده از کتاب، دفتر، مداد و خودکار ندارند و بسیار سریع تر می توانند اقدام به یادداشت برداری مطالب خود کنند.

سیستم هوشمند تنظیم دما

در مدارس با استفاده از سیستم هوشمند تنظیم دما، سیستم سرمایش یا گرمایش هر کدام بسته به دمایی که محیط نیاز دارد شروع به فعالیت می کند و دمای محیط را تنظیم می کند. همچنین این وسیله با تشخیص باز بودن پنجره ها، هشدارهایی جهت بستن پنجره ها می دهد تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

سیستم روشنایی هوشمند

با سیستم روشنایی هوشمند در مدارس می توان بدون نیاز به لمس کلید برق چراغ ها را روشن یا خاموش کرد. همچنین این وسیله به کمک سنسورها ورود افراد به مکان هایی مانند راهروها که محل عبور و مرور افراد است را تشخیص می دهند و به صورت خودکار روشن یا خاموش می شوند و از اتلاف انرژی تا حدود زیادی جلوگیری می کنند.

سیستم هوشمند تهویه هوا

در صورت وجود ذرات آلوده و ویروسی یا بوی نامطبوع در هوا این سیستم هوشمند به کمک وسیله ای مانند ریموت یا به صورت خودکار شروع به فعالیت می کند و هوایی مطبوع و دلپذیر برای محیط ایجاد می کند.

تجهیزات هوشمند امنیتی در مدارس هوشمند

امنیت دانش آموزان در مدارس یکی از بزرگترین معضلات مسئولین مدرسه است که سعی در برقراری آن دارند. امروزه استفاده از تجهیزات هوشمند امنیتی، نقش به سزایی در ایجاد امنیت و آرامش در مدارس دارد.

نمونه ای از این تجهیزات امنیتی به کار گرفته شده در مدرسه هوشمند عبارت است از:

 • استفاده از دوربین های هوشمند با قابلیت تشخیص چهره در نقاط مختلف مدرسه مانند کلاس ها، راهرو ها، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها، محوطه پارکینگ، فضای باز مدرسه و ورودی ساختمان
 • استفاده از مانیتوریگ از راه دور جهت نظارت بر سرویس های مدرسه
 • کنترل و مدیریت ورود و خروج وسیله های نقلیه به داخل یا خارج از ساختمان مدرسه، به وسیله شناسایی پلاک اتومبیل ها با ابزار هوشمندی به نام دوربین پلاک خوان که به وسیله مادون قرمز کار می کند.

سیستم صوتی هوشمند

سیستم صوتی هوشمند این امکان را به آموزگار می دهد که کنترل دیگر سیستم های صوتی و تصویری را بر عهده بگیرد و در هر نقطه ای که ایستاده آن ها را کنترل و مدیریت کند. در هنگام تدریس درس برای ضبط صدای آموزگار نیز این سیستم هوشمند به کار گرفته می شود.

علاوه بر این ویژگی ها، سیستم هوشمند صوتی مانند یک دستیار صوتی عمل می کند و در صورت بروز حوادثی مانند نشت گاز، آتش سوزی و سرقت، پیام های هشدار را به موقع به گوش مالکین و مسئولان مدرسه می رساند و امنیت ساختمان را تامین می کند.

میکروسکوپ های مدرن و دیجیتال در مدرسه هوشمند

در آزمایشگاه های مدارس این نوع میکروسکوپ های دیجیتال با اتصال به کابل USB به وسیله دوربین های دیجیتالی که در آن ها به کار گرفته شده است، تصویر آزمایش را بر روی تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ نمایش می دهند و به راحتی می توان تصاویر آزمایش را آنالیز و بررسی کرد.

چاپگر

چاپگر از لوازم جانبی کامپیوتر است که انواع گوناگونی دارد. بهترین نوع چاپگر که در مدارس کاربرد بیشتری دارد چاپگر لیزری تک رنگ می باشد. از این نوع چاپگرها برای چاپ برگه های امتحانی بسیار استفاده می شود.

اسکنر

اسکنر نیز یکی دیگر از تجهیزات جانبی کامپیوتر است و برای تهیه نسخه دیجیتالی از یک محتوای کاغذی، عکس و یا بخشی از یک کتاب با کیفیت بسیار بالا و خوب استفاده می شود.