نقش خانه هوشمند در کاهش مصرف انرژی چیست؟

,
تصویری از خانه هوشمند را نشان می دهد که کاربر در حال تنظیم کردن روشنایی خانه می باشد.

نقش خانه هوشمند در کاهش مصرف انرژی

نقش خانه هوشمند در کاهش مصرف انرژی امروزه بر کسی پوشیده نیست و صرفه جویی در مصرف انرژی با هوشمند سازی ساختمان ها امکان پذیر است. از آن جایی که منابع انرژی محدودند، استفاده درست از این منابع بیش از پیش احساس می شود. راهکارهای مختلفی برای حفظ منابع انرژی وجود دارد که ما در این مقاله سعی داریم نقش خانه هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی را بیان کنیم.

ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی

ما در عصری به سر می بریم که منابع انرژی مانند نفت، گاز و زغال سنگ محدود اند و با ادامه روند فعلی مصرف انرژی با بحران هایی مواجه خواهیم شد. از آنجایی که انرژی و سوخت در فعالیت های روزانه و زندگی امروز بشر نقش بسزایی دارد باید با استفاده صحیح از آن ها این منابع را برای نسل های آینده نیز حفظ نماییم.

امروزه به دلیل استفاده بی رویه از منابع انرژی به خصوص سوخت های فسیلی با بحران آلودگی هوا روبرو شده ایم بنابراین ضروری است برای حفظ سلامتی خود و سایر موجودات از این منابع به درستی استفاده نماییم. امروزه راهکارهای مختلفی در این راستا ارائه شده که یکی از آن ها هوشمند سازی ساختمان هاست که با اجرای آن نه تنها شاهد کاهش هزینه های مصرف انرژی خواهیم بود بلکه کاهش آلودگی زیست محیطی را نیز به دنبال خواهد داشت.

برای این که بدانید نقش خانه هوشمند در کاهش مصرف انرژی چیست؟ به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هوشمند سازی ساختمان بهترین راه ممکن جهت مدیریت مصرف انرژی

با توجه به اینکه هزینه های زیادی هر ماه برای مصارف مختلف پرداخت می کنیم، ناچاریم به دنبال راهی برای کاهش این هزینه ها باشیم. هوشمند سازی ساختمان راهی مناسب برای جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه هاست زیرا این امکان را به ما می دهد که بتوانیم روی تمام اجزا خانه نظارت داشته و آن ها را کنترل نماییم.

تجهیزات و سیستم های مختلفی جهت مدیریت مصرف انرژی در خانه هوشمند بکار گرفته می شود که در زیر به مواردی از آن ها اشاره کرده و توضیح مختصری برای هر یک ارائه می دهیم.

تجهیزات و سیستم های خانه هوشمند در کاهش مصرف انرژی

سیستم سرمایشی هوشمند

تنظیم و کنترل دمای خانه یکی از مهمترین عوامل موثر بر بهینه سازی در مصرف انرژی است که با استفاده از سیستم سرمایشی هوشمند امکان پذیر می باشد. هنگامی که دمای محیط به دمای ایده آلی که توسط کاربر تعیین شده برسد این سیستم به صورت خودکار متوقف شده و از سرد شدن بیش از حد جلوگیری می کند.

سیستم گرمایشی هوشمند

سیستم گرمایشی هوشمند میزان درجه حرارت مطلوبی که توسط کاربر تنظیم شده در خانه را فراهم می کند. بعد از آن این سیستم به حالت ذخیره انرژی رفته و مانع از گرم شدن بیش از حد محیط داخلی ساختمان می شود. بنابراین این سیستم علاوه بر اینکه دمای مناسبی را در محیط خانه ایجاد می کند نقش موثری در کاهش مصرف انرژی دارد.

 

تصویری از سیستم گرمایشی و تلفن همراه در خانه هوشمند را نشان می دهد که برای کاهش مصرف انرژی از ترموستات هوشمند نیز استفاده کرده است.

 

سیستم درب و پنجره هوشمند

سیستم درب و پنجره هوشمند نیز در کاهش مصرف انرژی نقش موثری را ایفا می کند این سیستم زمانی که سیستم گرمایشی و سیستم سرمایشی هوشمند روشن هستند درب و پنجره های ساختمان را بسته و بدین شکل از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند.

سیستم روشنایی هوشمند

این سیستم در طول روز که نور خورشید به داخل خانه می تابد غیر فعال مانده و با تاریک شدن هوا چراغ ها را روشن می کند در واقع با تلفیق نور مصنوعی با نور طبیعی خورشید موجب می شود تا همواره علاوه بر ایجاد روشنایی مناسب و مطلوب، تا میزان زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی نماید.

سیستم پرده هوشمند

یکی دیگر از سیستم های بهینه سازی در مصرف انرژی به کمک خانه هوشمند، سیستم پرده هوشمند است. این سیستم در طول روز با تابش نور خورشید پرده ها را جمع کرده تا ساکنین از روشنایی طبیعی در فضای خانه بهره مند شوند. بنابراین با این اقدام نیازی به روشن کردن سیستم روشنایی هوشمند نبوده و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

امکان تعریف سناریو در خانه هوشمند

یکی دیگر از امکاناتی که خانه هوشمند در اختیار کاربران قرار می دهد تعریف سناریو در سیستم های هوشمند است. سناریو های مختلفی را می توانید جهت بهینه سازی مصرف انرژی در خانه هوشمند خود تعریف کنید که در زیر نمونه هایی از آن ها را بیان می کنیم.

به عنوان مثال سناریویی که می توانید برای سیستم پرده هوشمند تعریف کنید این است که برای زمان های مختلف در روز با توجه به میزان تابش نور باز و بسته شدن پرده ها به صورت اتوماتیک انجام شود و با تامین نور مورد نیاز سیستم روشنایی خاموش شود.

اگر سیستم پرده هوشمند به یک ترموستات هوشمند متصل شود هزینه های مصرف انرژی به شدت کاهش می یابد. در روزهای تابستانی پرده ها در گرم ترین ساعات باز می شوند تا باد خنک فضای خانه از درزهای پنجره خارج نشود و در روزهای زمستانی در سردترین ساعات پرده ها کنار کشیده می شوند تا نور خورشید به داخل خانه بتابد و محیط را گرم کند.

سناریو کنترل تردد در خانه

این سناریو برای بهینه سازی در مصرف انرژی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد به خصوص زمانی که ساکنین در زمان خروج از منزل فراموش می کنند سیستم گرمایشی، تلویزیون و چراغ ها را خاموش نمایند. کاربران در خارج از خانه با تبلت و یا گوشی هوشمند خود این سناریو را انتخاب کنند با این کار لامپ ها، سیستم سرمایشی هوشمند، تلویزیون خاموش شده و و به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

سنسور حضور افراد

سنسور حضور افراد تا زمانی که فردی در محل مورد نظر باشد سیستم روشنایی را فعال نگه می دارند. از این سنسور بیشتر در اتاق ها، سالن tv، آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. این سنسور می تواند مقدار قابل توجهی از برق مصرفی را برای مکان هایی که در غیاب افراد روشن می ماند را کاهش دهد.

این سنسور نه تنها برای سیستم روشنایی هوشمند به کار می رود بلکه می توانید برای سیستم های سرمایشی هوشمند و سیستم گرمایشی هوشمند استفاده نمایید که در صورت خروج شما از منزل سیستم سرمایشی و گرمایشی را خاموش نماید.

سنسور حرکتی

بخش هایی در ساختمان وجود دارد که ممکن است افراد در طول روز از آن ها استفاده نکنند و یا زمان کمی را در آن مکان ها سپری کنند. به عنوان مثال راهروها، لابی، پارکینگ و پله ها. که در صورت فراموشی افراد برای خاموش کردن چراغ های این مکان ها انرژی زیادی مصرف می شود.

نصب سنسور حرکتی در این مکان ها موجب می شود تا در صورت عدم حضور افراد چراغ ها به طور خودکار خاموش و مصرف انرژی متوقف شود.

این سنسور ها می توانند در شعاع پوشش خود هر حرکتی را تشخیص دهند و در این صورت چراغ ها را روشن نمایند.

شیر برقی

شیر برقی وسیله ای برای کنترل جریان آب و گاز می باشد. این ابزار زمانی که نشتی آب و یا گاز اتفاق در خانه اتفاق بیفتد سریعا تشخیص داده و برای جلوگیری از نشتی بیشتر شیر اصلی آب و یا گاز را قطع می کند.

ترموستات هوشمند

از ترموستات هوشمند می توانید جهت کاهش مصرف انرژی در سیستم های هوشمند مانند سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند استفاده کنید. هنگامی که دمای محیط به دمای مورد نظر شما برسد این وسیله سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند را متوقف می کند بدین ترتیب از مصرف انرژی جلوگیری می کند.

دیمر

دیمر وسیله ای است که برای کنترل میزان روشنایی لامپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. در سیستم روشنایی هوشمند مجهز به دیمر در طول روز با توجه به میزان نور طبیعی خورشید به طور خودکار نور محیط را کم و بعد از غروب خورشید نور فضا را زیاد می کند تا روشنایی مناسبی فراهم نماید. بنابراین با این اقدام از مصرف انرژی بیشتر جلوگیری می کند.

با توجه به تقاضای روز افزون انرژی و محدودیت منابع خانه هوشمند زوریل توجه ویژه ای به موضوع بهینه سازی مصرف انرژی در راستای هوشمند سازی ساختمان دارد تا علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز ساکنین به حفظ محیط زیست و منابع ارزشمند نیز کمک شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *