ترموستات هوشمند چه نقشی در ایجاد یک خانه مدرن دارد؟

, ,
تصویری از

ترموستات هوشمند یکی از تجهیزات مدرن جهت هوشمند سازی ساختمان

ترموستات هوشمند در واقع وسیله ای جهت کنترل دما در یک محیط است. امروزه بسیاری از افراد برای تنظیم سیستم گرمایشی و سرمایشی در خانه های لوکس خود از ترموستات هوشمند استفاده می کنند که نسبت به ترموستات های معمولی از نظر کارایی، راحتی و همچنین کاهش مصرف انرژی بسیار بهتر عمل می کنند برای آشنایی بیشتر با این وسیله هوشمند، توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در ابتدا به معرفی ترموستات هوشمند و تفاوت آن با ترموستات معمولی می پردازیم و سپس انواع آن را نام برده و توضیح مختصری در مورد هر یک از آن ها ارائه می دهیم.

ترموستات هوشمند چیست؟

دستگاهی است که می تواند هوای مطلوب و مناسبی را در ساختمان به صورت کاملا هوشمندانه فراهم کند و هزینه های ناشی از مصرف انرژی را کاهش دهد. به عنوان مثال هنگامی که دمای اتاق بیشتر از میزان تعیین شده در ترموستات باشد، ترموستات هوشمند سیستم سرمایش را روشن کرده و هوای محیط ساختمان را سرد می کند و زمانی که دمای هوای اتاق کمتر از میزان مشخص شده در ترموستات برود، ترموستات سیستم سرمایش را قطع می کند.

همچنین این وسیله را می توانید با لپ تاپ، تبلت و گوشی هوشمند خود در فاصله هزاران کیلومتر دورتر از خانه کنترل و یا روی دمای خاصی تنظیم نمایید.

 

تصویری از ترموستات هوشمند را نشان می دهد که بر روی دیوار خانه تعبیه شده است.

 

تفاوت ترموستات معمولی با ترموستات مدرن

ترموستات معمولی فقط قابلیت برنامه ریزی دارند و باید میزان دما و ساعت های خروج از منزل به آن داده شود تا بر اساس آن عمل کند. اما ترموستات هوشمند بدون تنظیم اولیه دما و دادن برنامه به آن، عادات دمایی کاربران را یاد گرفته و به طور خودکار دما را تنظیم می کند.

فرض کنید هر یک از اعضای خانواده بخواهند دمای اتاق خود را به دلخواه روی درجه مشخصی تنظیم کنند ترموستات هوشمند می تواند مانند یک موجود دارای هوش و درک این اطلاعات را از محیط خانه و اعضای آن جمع آوری کند و دما را با توجه به سلیقه افراد تنظیم نماید. ممکن است شما دمای اتاق خود را در هر ساعاتی از شبانه روز تغییر دهید تا دمای محیط مطلوب و مناسب شود. ترموستات هوشمند این تغییرات دمایی را به خاطر می سپارد و به دلیل اینکه این عمل در چند روز تکرار شده اند آن را به عنوان رفتار و عادت کاربر در نظر گرفته و به طور خوکار این تغییرات را انجام می دهد.

همچنین ترموستات هوشمند با اتصال به سایت های پیش بینی وضعیت آب و هوا، شما را از شرایط آب و هوایی آگاه کرده و متناسب با آن تغییراتی را در سیستم گرمایشی هوشمند و یا سیستم سرمایشی هوشمند شما اعمال می کند.

انواع ترموستات های نسل جدید

ترموستات های هوشمند با توجه به تجهیزات و سنسورهای تعبیه شده در آن انواع مختلفی دارند. بعضی از آن ها صرفا برای کنترل سیستم های حرارتی و برودتی ساختمان طراحی شده اند و برخی دیگر از آن ها علاوه بر کنترل سیستم های سرمایشی و گرمایشی امکان کنترل سیستم تهویه مطبوع و همچنین سیستم روشنایی را نیز دارند.

ترموستات هوشمند سیستم سرمایشی یا گرمایشی

این وسیله طبق دمای ایده آل تنظیم شده، زمانی که نیازی به سرما بخشی (گرما بخشی) به منزل نباشد عملکرد سیستم سرمایشی هوشمند (سیستم گرمایشی هوشمند) را متوقف می کند.

ترموستات هوشمند سیستم تهویه مطبوع

از این وسیله برای سیستم تهویه مطبوع هوشمند نیز استفاده می شود و قابلیت کنترل کیفیت هوای فضای خانه و اتاق ها را از لحاظ میزان گرد و غبار و رطوبت دارد و این کار را به کمک سنسور شناسایی ذرات در هوا و سنسور رطوبت به شکل خودکار انجام می دهد.

ترموستات هوشمند سیستم روشنایی

این وسیله بر اساس میزان روشنایی تنظیم شده توسط کاربر، نور مناسبی را طبق آن در محیط فراهم می کند به این شکل که در شب هنگام سیستم روشنایی را فعال و در روز با تابیدن نور خورشید سیستم روشنایی هوشمند را خاموش می کند.

ترموستات ها به کمک سنسورها می توانند روشنایی، دما و رطوبت محیط را به اندازه دلخواه کاربر فراهم نمایند در مطلب بعدی سنسورهای بکار رفته در آن ها را نام برده و عملکرد هر یک از سنسور های گفته شده را در ترموستات هوشمند را بیان می کنیم.

سنسورهای ترموستات هوشمند

 • سنسور دما
 • سنسور رطوبت
 • سنسور نور
 • سنسور حضور افراد
 • سنسور تشخیص ذرات در هوا

عملکرد سنسور دما

این سنسور میزان دمای هوای اطراف را اندازه گیری کرده و ترموستات نیز با مقایسه این دما و دمای تنظیم شده توسط ساکنین سیستم های تهویه مطبوع هوشمند و سیستم سرمایشی و گرمایشی را کنترل می کند.

سنسور رطوبت

این سنسور با توجه به رطوبت مورد نیاز در محیط داخلی ساختمان و یا اتاق ها سیستم تهویه مطبوع هوشمند را به گونه ای تنظیم می کند تا میزان رطوبت مطلوب هر فضا تامین شود.

سنسور نور

سنسور روشنایی با اندازه گیری میزان نور طبیعی خورشید در فضا، روشنایی محیط را طبق عدد تنظیمی توسط کاربر کنترل و تنظیم می کند.

سنسور حضور افراد

سنسور حضور افراد تشخیص می دهد که آیا فردی در محیط مورد نظر حضور دارد یا خیر؟ و بر این اساس سیستم های سرمایشی، گرمایشی، تهویه مطبوع، روشنایی را روشن و خاموش می کند.

سنسور تشخیص ذرات در هوا

این سنسور ذرات موجود در فضای خانه را تشخیص داده و با توجه به کاربری محیط، سیستم تهویه مطبوع را فعال می کند.

مزایای ترموستات هوشمند

 • تهیه و ارسال گزارش مصرف انرژی

ترموستات هوشمند می تواند گزارشی از مصرف انرژی را تهیه کند و به صورت نمودار و جدول به تلفن همراه شما ارسال کند. بر این اساس متوجه می شوید در چه ساعاتی از شبانه روز انرژی بیشتری را مصرف نموده اید و در نتیجه طبق آن بتوانید الگوی مصرفی خود را اصلاح کنید.

 • امکان تعریف سناریو

می توانید برای ترموستات هوشمند سناریوهای متفاوتی را تعریف کنید مانند سناریو خواب، سناریو مسافرت و در هر کدام از آن ها مشخص کنید دمای خانه به چه اندازه تغییر کند تا بیشترین بازدهی و کمترین مصرف انرژی را داشته باشد.

 • کاهش هزینه ها

با بکارگیری ترموستات هوشمند در خانه میزان مصرف انرژی به شدت کاهش پیدا می کند و به این ترتیب هزینه قبوض برق نیز کمتر می شود.

 • دارای قدرت یادگیری

ترموستات هوشمند نیز توانایی یادگیری دارد و قادر است دما و برنامه زمانی شما را یاد بگیرد و طبق آن ها به صورت اتوماتیک دمای ساختمان را آن گونه که می خواهید تنظیم نماید.

 • کنترل از راه دور

یکی دیگر از امکاناتی که ترموستات مدرن و هوشمند در اختیار شما قرار می دهد این است که می توانید به وسیله لپ تاپ، تبلت و تلفن همراهدر هر زمانی و مکانی دمای خانه را کنترل و مدیریت نمایید.

 • قابلیت برنامه ریزی

ترموستات هوشمند می تواند بر اساس برنامه ای که به آن می دهید عمل کند و در هر ساعتی از شبانه روز دما را با توجه به سردی و گرمی هوا تنظیم نماید. این وسیله حتی می تواند طبق برنامه زمانی حضور شما در منزل قبل از رسیدنتان به خانه، دمای محیط ساختمان را در حد مطلوب نگه دارد. بنابراین می توانید به کمک این تکنولوژی از مزیت پیش گرمایش و پیش سرمایش به شکل اتوماتیک برخوردار شوید.

این وسیله نقش چشم گیری در فراهم نمودن آسایش و آرامش خاطر ساکنین داشته و موجب بهینه سازی در مصرف انرژی می شود. جهت پیاده سازی ترموستات مدرن در خانه و بهره مندی از مزایای آن ها می توانید با شرکت ایلیا راژمان صدرا تماس بگیرید. این شرکت با داشتن سابقه طولانی خدمات بی نظیری را به مشتریان عزیز در زمینه هوشمند سازی ازائه می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *