انواع نورپزدازی ساختمان

برای مطالعه بخش ۱ این مقاله اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه بخش ۲ این مقاله اینجا کلیک کنید. 

انواع نورپردازی در ساختمان :

 • استفاده از نور طبیعی در نورپردازی فضای داخلی :

پنجره ها مقدار قابل توجهی از نور روز را در داخل ساختمان تامین می کنند. در اتاق های متوسط ، طول پنجره مورد نیاز نصف طول سقف اتاق یا سالن می باشد. به طور مثال اگر طول سقف اتاق خواب ۴ متر باشد ، به پنجره ای با طول ۲ متر و ارتفاع مشخص بر حسب استاندارد ارتفاع سقف نیاز دارد. به طور کلی فضاهای خصوصی باید پنجره های کمتری داشته باشند یا حداقل از شیشه مات شونده استفاده کنند. در فعالیت هایی که نیاز است تمام نور خاموش باشد ، مانند یک تئاتر، باید فاقد پنجره ای باشد در فضای حمام نیز نیازی به پنجره نمی باشد.  فضاهای دیگر مانند لابی ها، ادارات و کلاس های درس نیاز به پنجره های بیشتری برای ایجاد نور در داخل ساختمان و یک تبادل روحی با خارج ساختمان دارند.

نور ، هوا ، صدا و چشم انداز از جنبه های انتقالی پنجره ها از خارج به داخل ساختمان هستند. نور روز سالم است و استفاده از نور پنجره در طراحی روشنایی و نورپردازی ، صرفه جویی در هزینه های انرژی ساختمان را به همراه دارد. علاوه بر این پنجره ها نقش بسیار بزرگتر دیگری نیز ایفا می کنند که با تغییرات نور روز با توجه به زمان و تغییرات فصلی این ویژگی شخصیت و خلق و خوی فضا را تحت تاثیر قرار می دهد و تاثیرات مثبتی بر روی افراد ساکن می گذارد.

 • نورپردازی مصنوعی

در شب به علت نبود نور طبیعی باید از المان های روشنایی برای انجام فعالیت های مختلف استفاده نمود. در واقع نورپردازی مصنوعی به استفاده از نوری غیر از نور طبیعی خورشید اشاره می کند. روشنایی مصنوعی به سه روش متمرکز، عمومی و موضعی صورت می گیرد که در ذیل به آنها اشاره می کنیم.

 • نورپردازی متمرکز

این نورپردازی که نقطه ای نیز نامیده می شود تنها نقطه ای از فضا را روشن می کند. نورپردازی متمرکز در طراحی داخلی یا نمای خارجی ساختمان برای برجسته نشان دادن برخی المان ها مانند مجسمه تاریخی و یا یک اثر هنری کاربرد دارد. با استفاده از این نور یک فضای بیهوده و فاقد اهمیت به فضایی جذاب و زیبا تبدیل خواهد شد.

 

انواع نورپردازی در ساختمان هوشمند

 

 • نورپردازی عمومی

همانطور که از نامش پیداست نور را به طور یکسان در فضا پراکنده می کند و روشنایی لازم برای انجام فعالیت های مختلف را فراهم می نماید.

 • نورپردازی موضعی

برخلاف نور عمومی، نور موضعی برای روشن کردن یک فضای مشخص مانند میز نهارخوری و یا میز مطالعه اجرا می گردد. در واقع این نور یک فضای مشخص را از سایر قسمت های ساختمان مجزا می کند.

 

انواع نورپردازی در ساختمان هوشمد با زوریل

 

 • نورپردازی هوشمند

در دنیای مدرن امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی نورپردازی ساختمان به صورت هوشمند اجرا می شود. سیستم روشنایی هوشمند این امکان را برای ساکنین فراهم می کند تا با استفاده از نرم افزار نصب شده بر روی گوشی موبایل یا لب تاپ بتوانند روشنایی ساختمان را کنترل کنند. این نرم افزارها شدت نور لامپ و یا حتی رنگ آن را تغییر می دهند و حتی از راه دور و خارج از ساختمان می توانند کنترل نورپردازی را بعهده گیرند. نورپردازی هوشمند به میزان قابل توجه منجر به بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان می شود و از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه است و هزینه های قبوض برق را کاهش می دهند. با اجرای هوشمند سازی ساختمان از روشن بودن لامپ های اضافی پرهیز می شود و میزان نور طبق نیاز تنظیم می گردد. در سیستم هوشمند به منظور کنترل نور لامپ های مختلف از جمله لامپ هالوژن، لامپ ال ای دی، لامپ فلورسنت و لامپ رشته ای از دیمر استفاده می شود. برای آشنایی با عملکرد دیمر می توانید به نوشته “دیمر چیست و کاربرد آن  در خانه هوشمند چگونه است” در سایت مراجعه نمائید. اگر بخواهیم مزایای سیستم نورپردازی هوشمند را بیان کنیم می توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • اجرای نورپردازی به روش هوشمند آسان است.
 • با استفاده از تلفن همراه زمانی که خارج از منزل هستید می توانید شدت و زمان روشنایی را از راه دور تنظیم کنید.
 • این نوع نورپردازی به دلیل امکان تغییر رنگ نور می تواند کمک شایانی به زیباسازی فضا کند.
 • هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات روشنایی با اجرای این روش نورپردازی به میزان قابل توجه کاهش می یابد زیرا نورپردازی ساختمان به طور دائم مانیتورینگ می شود و در صورت بروز مشکل می توان به سرعت در جهت رفع آن اقدام نمود.
 • با استفاده از این سیستم می توان از کلیدهای تاچ یا لمسی به جای کلیدهای دستی استفاده نمود.
 • نصب سیستم نورپردازی هوشمند، هزینه های مصرف برق را به میزان قابل توجه کاهش می دهد.
 • نورپردازی هوشمند با تکیه بر آخرین تکنولوژی روز دنیا اجرا می شود و تلفیقی از هنر و فناوری است. از این رو ساختمانی که به این نوع سیستم نورپردازی مجهز شده جزء مدرن ترین ساختمان ها محسوب می شود.

 

ادامه این مقاله و توضیحات بیشتر را در بخش های بعدی خانه هوشمند زوریل بخوانید.