تفاوت لامپ smd و cob چیست؟ این لامپ ها چه ویژگی و کاربردهایی دارند؟

, ,
تصویری از لامپ ال ای دی smd و cob را با پس زمینه سفید نشان می دهد.

تحولی شگرف در صنعت روشنایی با لامپ smd و cob

لامپ smd – لامپ اس ام دی و cob از محبوب ترین و پرکاربرد ترین نوع لامپ های ال ای دی موجود در بازار هستند. در گذشته لامپ هایی که برای ایجاد روشنایی در محیط استفاده می شدند انرژی زیادی را مصرف می کردند و میزان تلفات آن لامپ ها به شدت زیاد بود.

اما امروزه به لطف فناوری های مدرن، لامپ هایی در بازار عرضه می شوند که جایگزین لامپ های رشته ای، فلورسنت و کم مصرف شده اند. از مزایای این لامپ ها می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها اشاره کرد.به این نوع لامپ ها، لامپ ال ای دی می گویند.

با ظهور لامپ های ال ای دی تحولی بزرگ در صنعت روشنایی به وجود آمد. برای انتخاب لامپ اس ام دی و لامپ سی او بی، باید به شرایط محیطی و کاربرد آن ها توجه کنید، بنابراین نمی توان گفت کدام یک از این نوع لامپ ها بر دیگری برتری دارد.

برای اینکه بدانید کدام یک از انواع آن برای شما مناسب تر است توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در عصر جدید برای نورپردازی مکان های مختلف از لامپ های ال ای دی استفاده می شود. لامپ های ال ای دی با قابلیت بازدهی بسیار بالاتر نسبت به لامپ های فلورسنت و یا تنگستن در دنیای امروز بسیار کارا می باشند. در این مقاله ابتدا لامپ led را شرح می دهیم و بعد به سراغ لامپ smd و لامپ cob می رویم.

لامپ ال ای دی

لامپ LED مخفف عبارت Light Emitting Diode به معنای دیود ساطع کننده نور که انرژی الکتریکی را به انرژی نورانی تبدیل می کند. بازدهی 90 درصدی تبدیل انرژی به نور را می توان برترین مزیت این لامپ ها دانست که در حجم کوچک می تواند حجم گسترده ای از روشنایی با حرارت بسیار کمی را تولید نماید.

همچنین این نوع لامپ ها طول عمر بیشتری دارند. استفاده از این نوع لامپ ها در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است که امروزه می توان از آن به عنوان یک روش استاندارد برای تولید نور به کار گرفت.

انواع متنوعی از لامپ led در بازار وجود دارد که بر اساس نیاز افراد می تواند قابلیت های متنوعی را فراهم آورد. از متداول ترین آن، لامپ اس ام دی و لامپ سی او بی هستند. که در ادامه نوشتار شما را با آن ها آشنا می کنیم.

لامپ smd و cob

برای اتصال ال ای دی ها بر روی یک مدار چاپی دو روش مختلف وجود دارد که عبارتند از: smd و cob که هر کدام از این روش ها، تکنولوژی متفاوتی برای نصب LED ها به کار می گیرند. smd مخفف عبارت Surface Mounted Device و cob مخفف عبارت Chip On Board است.

تفاوت بین تراشه smd و cob در نوع چیدمان ال ای دی ها در آن هاست. تراشه cob ها تنها دارای یک مدار و دو سر آند و کاتد برای کل تراشه بدون در نظر گرفتن تعداد دیودهای موجود، است در حالی که هر یک از دیودهای تراشه اس ام دی دارای مدار و سر آند و کاتد جداگانه می باشد.

همچنین در ساختار لامپ های smd از سیم های طلایی برای برقراری اتصال و در سی او بی ها از یک چیپ به جای این رشته های طلایی برای اتصالات استفاده می شود.

در cob تمام قطعات بر روی مدار چاپی ساخته می شوند اما در smd کاملا برعکس آن است به این صورت که تمام قطعات از قبل ساخته شده اند و با استفاده از لحیم بر روی مدار چاپی وصل می شوند.

تصویری از شیار لامپ اس ام دی و سی او بی را با پس زمینه سفید نشان می دهد

حال ممکن است سوال های زیر برایتان پیش آمده باشد که در ادامه می توانید به پاسخ این پرسش ها دست یابید.

تفاوت لامپ smd و cob چیست؟

لامپ smd و لامپ cob چه کاربردی دارند؟

تفاوت لامپ smd و cob

تفاوت این لامپ ها در نوع استفاده و کاربرد آن هاست که هر کدام مزیت های خاص خود را دارند و بر اساس نیاز خود می توان از آن ها استفاده کرد. در این قسمت به ویژگی و تفاوت های آن ها می پردازیم.

  • نوع نور ساطع شده از لامپ ها

در لامپ cob نور به صورت متمرکز و نقطه ای تولید می شود که وضوح نور در آن بیشتر است. از این نوع چراغ ها می توان در محیط هایی با ارتفاع زیاد استفاده کرد؛ اما در لامپ smd نور به صورت یکنواخت و پراکنده به اطراف تابیده می شود. این نوع چراغ ها برای اتاق هایی مانند اتاق خواب، نشیمن، آشپزخانه و حمام مناسب است.

  • میزان بهره نوری در لامپ اس ام دی و سی او بی

لامپ smd و لامپ cob از لامپ های کوچک led ساخته شده اند. لامپ cob از فشرده سازی لامپ های ال ای دی تولید می شوند؛ در صورتی که لامپ smd از کنار هم قرار گرفتن تعدادی لامپ LED به وجود می آید. بنابراین لامپ های cob نور با بازده بیشتر تولید می کنند.

  • توانایی ایجاد رنگ نور متنوع

در لامپ های smd قابلیت تشکیل و کنترل رنگ های متفاوت وجود دارد در حالی که لامپ های cob چنین قابلیتی ندارند و تنها یک رنگ را تولید می کنند.

اگر قصد دارید در مورد نور پردازی و اصول آن بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید.

نور پردازی در طراحی ساختمان و اصول نورپردازی ساختمان هوشمند

  • میزان حرارت تولیدی

لامپ های اس ام دی به دلیل اینکه ماژول ها بر روی سطح پراکنده اند حرارت کمتری را تولید می کنند؛ در مقابل با آن ها لامپ های cob حرارت زیادی را تولید می کنند، بنابراین ضروری است از هیت سینک در بدنه این نوع لامپ ها استفاده شود.

هیت سینک قطعه ای است که در تولید تجهیزات گوناگون برای کاهش گرمای تولیدی منبع و کنترل دما مورد استفاده قرار می گیرد.

تا اینجا دریافتیم که بازدهی نور لامپ cob نسبت به لامپ smd بیشتر است؛ اما این بدین معنا نیست که لامپ cob بر لامپ smd برتری دارد. شرایط محیطی و نوع کاربرد در انتخاب و خرید این نوع لامپ ها موثر اند.

برای هر شرایطی یکی از این دو نوع لامپ مناسبند؛ زمانی که به نور زیاد در محیط نیاز دارید بهتر است از لامپ cob و هنگامی که نمی خواهید میزان نور محیط زیاد باشد از لامپ smd استفاده کنید، بنابراین لامپ های LED که در ادارات و منازل به کار گرفته می شوند از نوع smd اند و در چراغ های ریلی که به نور زیاد و متمرکز نیاز است از لامپ سی او بی استفاده می کنند. برای انتخاب درست این نوع چراغ ها باید به تفاوت آن ها توجه کنید زیرا هر کدام برای کاربردی خاص ساخته و طراحی شده اند.

یکی دیگر از قابلیت منحصر به فرد لامپ های ال ای دی این است که به دلیل سایز کوچک قابلیت شکل دهی و ساخت چراغ های متفاوت تر از قبل را به سازندگان می دهد. ما در خانه هوشمند زوریل از لامپ های ال ای دی در انواع مختلف متناسب با نیاز خود استفاده می کنیم.

یکی از ویژگی های خوب این لامپ ها در خانه هوشمند زوریل قابلیت دیم شدن آن هاست. دیمر کردن لامپ یکی از روش های کنترل نور و شدت و میزان آن است که در طراحی داخلی، سالن های آمفی تئاتر و سینما بسیار کارا می باشد.

برای دیدن محصولات و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت خانه هوشمند زوریل مراجعه کنید و از آخرین تکنولوژی روز دنیا در خانه های خود بهره ببرید.