سالن آمفی تاتر

هوشمندسازی سالن آمفی تأتر چگونه است؟

هوشمندسازی سالن آمفی تأتر از یکی از راه های جدید برای بالا بردن کیفیت اجرای مناسبت ها در استفاده از سالن ها است. در مراکز آموزشی، فرهنگی و علمی استفاده از سالن های آمفی تأتر رایج است و هنگام برگزاری همایش ها و دیگر مناسبت های مهم مورد استفاده قرار می گیرد. انسان همواره به دنبال استفاده از ابزارهای پیشرفته برای آسانی و سرعت در انجام کارهاست. مجهز شدن سالن آمفی تأتر به سیستم هوشمند در سازمان ها یکی از راهکارهای مفیدی است که منجر به بهبود کیفیت خدمات در سالن می شود. با استفاده از هوشمندسازی در سالن های آمفی تأتر، امنیت محیط سالن افزایش می یابد و تهیه گزارش آماری افرادی که در سالن و همایش ها شرکت می کنند آسان تر می شود. سالن آمفی تأتر هوشمند مجموعه ای از تجهیزات هوشمند مانند درب ورود اتوماتیک، سیستم کنترل نور، میکروکنترلر های شمارشگر افراد مراجعه کننده در سالن و غیره است که ترکیب این تجهیزات موجب ایجاد فضایی مطلوب و قابل اطمینان درسالن می شود.

یک سالن آمفی تأتر هوشمند به دلیل کاربردهای مهمی که دارد نحوه اجرای برنامه ها و همایش ها در آن اهمیت زیادی دارد. در واقع به دلیل حضور طولانی مدت افراد در سالن، کنترل و مدیریت سالن باید به شکلی طراحی شود که فضای مناسبی ایجاد شود تا توجه افراد به آنچه بر روی سن ارائه می شود، جلب شود. ایجاد فضای مناسب شامل تهویه هوا، نورکافی، کنترل دما، نظافت و بهداشت، نظم، و راحتی صندلی ها روی هم رفته منجر به اجرای مناسب برنامه مجریان همایش ها می شود. بخش های مهمی از سالن که سیستم هوشمندسازی در آن تعبیه می شود شامل سیستم های روشنایی، سیستم گرمایشی گرمایشی، پروژکتورها و پرده ها، سیستم صوتی، سیستم مانیتورینگ، سیستم امنیتی است که بصورت مختصر و مفید درمورد هرکدام توضیح خواهیم داد.

کنترل سیستم روشنایی با هوشمندسازی سالن آمفی تأتر:

بطور کلی سیستم روشنایی در هوشمندسازی سالن به دو طریق صورت می گیرد:

  • سیستم روشنایی هوشمند حرفه ای: در این نوع سیستم با کمک یکسری کنسول ها، پروتکل ها، و دیمرها کلیه خطوط برق قابل کنترل می باشد. این خطوط با کمک دیمرها فعالیت می کنند، و فضای روشنایی سالن را مطابق با نیاز تنظیم می کند. نوری که در سالن ها مورد استفاده قرار می گیرد معمولاً از دو نوع است یکی نور سفید که در واقع همان نور قابل استفاده در فضای سالن است و دیگری نور دکوراتیو که در پروژکتورها، لامپ ها و لیزر ها مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم روشنایی در سالن هوشمند قابل برنامه ریزی است و تنها با فشردن یک کلید در صفحه موبایل، لب تاب یا تبلت در هر جای سالن قابل تنظیم است.
  • سیستم روشنایی هوشمند ساده: این سیستم با استفاده از رله و دیمر قابل تنظیم است. در این سیستم سناریو ها  مختلف با میزان نور لازم را می توان تنظیم کرد همچنین با استفاده از نرم افزارهای مختلف قابل نصب در موبایل این سیستم قابل کنترل است. در واقع فرق سیستم روشنایی حرفه ای با سیستم روشنایی ساده در قدرت کنترل، ایجاد افکت های مناسب و برنامه ریزی شده است که تمامی این موارد در سیستم روشنایی حرفه ای با شدت بیشتر و دقیق تری پیاده سازی می شود.

سیستم گرمایش و سرمایش قابل کنترل در هوشمندسازی سالن آمفی تأتر

با استفاده از این سیستم میزان دما در فضای سالن تحت کنترل و نظارت قرار می گیرد. در سالن میزان دمای در ساعات مشخصی از روز توسط سنسورهای تعبیه شده در سیستم هوشمند سالن مورد بررسی قرار می گیرد و تغییرات لازم در اندازه دما بصورت خودکار انجام می شود. در واقع با تعبیه سیستم هوشمند در سیستم های گرمایشی سرمایشی، می توان فن کویل ها، اسپلیت ها، داکت اسپلیت ها را کنترل کرد و در هر لحظه تنظیمات این تجهیزات را در صفحه مانیتور مدیریت کرد.

کنترل پروژکتورها و پرده ها در سالن هوشمند:

در یک سالن آمفی تأتر پرده روی سن یکی از بخش هایی است که نه تنها در ظاهر و زیبایی سالن بسیار تأثیر دارد، بلکه به دلیل جایگاه آن دائما در دامنه دید حضار قرار می گیرد. بنابراین نحوه عملکرد پرده سالن در کیفیت ارائه خدمات سالن بسیار مؤثر است. با استفاده از هوشمندسازی سالن، باز و بسته شدن پرده در سالن بصورت خودکار انجام می گیرد. این عمل با کمک ماژول های کنترل پرده و فرستنده های IR در سیستم هوشمند انجام می گیرد. نقش پروزکتورها در ارائه یک سخنرانی یا همایش بسیار حائز اهمیت است چرا که حضار در سالن برای درک مطالب و موضوع در حال ارائه به صفحه پروژکتور توجه می کنند. با تعبیه سیستم هوشمند در پروژکتورها، می توان اسلاید های طراحی شده برای ارائه مطالب را بصورت هماهنگ و زمانبندی شده نمایش داد بدین صورت که

کنترل سیستم صوتی در هوشمندسازی سالن آمفی تأتر: 

هنگام تجمع اشخاص در یک سالن چگونگی اجرای سیستم صوتی اهمیت به سزایی دارد. افراد حاضر در سالن باید به شیوه ای مناسب از سیستم صوتی استفاده کنند بصورتی که افرادی که در صندلی های آخر سالن نشسته اند بتوانند با کیفیت مطلوبی از سخنرانی های سالن استفاده ببرند. در هنگای که افراد سخنرانی خود را در روی سن به پایان می رسانند در پشت پرده سالن، افرادی موزیک های بین سخنرانی را اجرا می کنند که این کاری زمانبر و طاقت فرسا هست. با هوشمندسازی سیستم صوتی دیگر نیاز به دخالت انسان نیست و بلافاصله بعد از اتمام سخنرانی یا لحظات ضروری موزیک بصورت اتوماتیک پخش خواهد شد.