معمار خوب چه ویژگی هایی دارد؟ و داشتن این ویژگی ها چه مزیت هایی دارد؟

تصویری از معماری زیبا در دریا را نشان می دهد.

خصوصیات معمار خوب و موفق

ویژگی معمار خوب محدود به چند مورد نمی شود بلکه ترکیبی از مواردی است که داشتن آن ها منجر به خلق آثار ماندگار می شود. با مشاهده آثار باستانی و تحقیق در مورد قدمت آن ها در می یابیم که روح هنر جویی، از گذشته تاکنون در تار و پود وجود بشر بوده است. با وجود اینکه آن روزها تقریباً همه چیز در سطح ابتدایی بوده اما آن ها روی دیوار ها، تخته سنگ ها و  مناره ها طرح واره هایی را به یادگار گذاشته اند که برای آن دوران، ایده های خلاقانه ای به نظر می رسند که این حاکی از ویژگی معمار خوب برای طراحی این آثارهاست.

اما چه کسی این نقش های زیبا را بر روی دیوار ها کشیده اند؟ آیا طراحان این نقش و نگارها ایده های ذهن خودشان را پیاده کرده اند؟

آثار باستانی مانند اهرام زیبای مصر، تاج محل هندوستان با قدمت چندین هزار ساله گویای آن است که علم معماری، یک علم نوپا نیست و ریشه چندین هزار ساله دارد. معماری ترکیبی از علم و هنر است، بنابراین ویژگی معمار خوب برای طراحی نقشه ساختمان علاوه بر داشتن روح خلاق یک نقاش باید بر علوم فیزیک، ریاضی و مهندسی تسلط کامل نیز داشته باشد.

اهمیت و جایگاه معمار خوب در جامعه بشری بر هیچ کسی پوشیده نیست، چرا که معماری یک حرفه بسیار سخت و پیچیده است که نیاز به دقت و تجربه بالایی دارد. بنابراین قبل از واگذاری طرح و نقشه ساختمان ابتدا باید معمار خوب و کاربلد را تشخیص داد، چرا که یک معمار با تجربه و متخصص، قطعاً از طراحی و نقشه کشی اطلاعات بهتر و به روز تری دارد.

یک معمار خوب دارای ویژگی هایی است که در این مقاله آن ها را نام برده و به صورت مختصر شرح می دهیم.

این مقاله آموزشی ویژه مخاطبین عزیز وب سایت خانه هوشمند ایرانی زوریل نگاشته شده است.

ویژگی های یک معمار خوب

با هوش و با ذکاوت بودن 

می دانیم که معماری یک حرفه سخت و پیچیده است که نیاز به تبحر و تجربه بالایی دارد، بنابراین داشتن هوش و ذکاوت بالا یکی از موارد لازم برای معمار خوب است. اگر فردی هوش هیجانی و دقت بالایی نداشته باشد، انجام بسیاری از امور برای او مشکل ساز می شود و شخص نمی تواند از عهده انجام آن کارها بر آید.

یک معمار با هوش، سرعت عمل بالاتری در تحلیل موقعیت ها دارد و هنگام ایجاد یک چالش بهتر می تواند آن را تشخیص داده و حل کند. بنابراین امکان خطای او نسبت به کسی که هوش کافی برای ارائه آن طرح ندارد خیلی کمتر است. هوش بالا تنها یکی از ارکان های مهم یک معمار خوب است اما کافی نیست؛ بنابراین یک معمار خوب علاوه بر هوش بالا به داشتن مهارت های دیگری احتیاج دارد.

دارای قدرت پیش بینی

یک معمار خوب باید قبل از اینکه تصمیم بگیرد بنایی را خلق کند ابتدا باید بتواند نیاز ها، تغییرات و سبک زندگی آیندگان را تشخیص دهد و مطابق با آن طرح، یک ساختمان را بکشد. بسیاری از معماران با تجربه و مشهور، علاوه بر رعایت این نکته سعی دارند که همیشه از طبیعت و آثار باستانی در طرح ها و نقشه های خود الهام بگیرند. بنابراین یک معمار خوب، این نکته را مد نظر دارد که استفاده از جلوه های طبیعت و آثار باستانی گذشته، زیبایی بنای او را دوچندان می کند.

قابلیت انعطاف پذیری 

یک معمار خوب کسی است که وقتی شروع به کشیدن طرح یک ساختمان می کند تا لحظه اجرای آن همواره این نکته را مد نظر دارد که می تواند به آن طرح چیزی اضافه و یا کم کند و تمام این اصلاحات همگی در راستای زیباتر و بهتر جلوه دادن ساختمان می شود. بنابراین یک معمار با تجربه این را می داند که لزوماً قرار نیست در ایده خودش تغییری ایجاد نکند و مجبور نیست طرحی که در ذهن دارد را به همان نحو چه درست چه غلط پیاده نماید بلکه می تواند در طی مسیر ساخت و ساز تغییراتی هر چند کوچک ایجاد کند.

ویژگی معمار خوب این است که شنونده خوبی باشد

معمار خوب این را می داند که او برای طرحی که مالک در نظر دارد انتخاب شده است، بنابراین حتماً قبل از اینکه به تنهایی تصمیم به پیاده سازی طرح و نقشه خودش داشته باشد باید بتواند به نظرات و ایده های مالک ساختمان گوش دهد. اگر یک معمار به خوبی بتواند تشخیص دهد که یک شخص چگونه ساختمانی را می خواهد؛ یعنی اینکه به خوبی به خواسته او گوش داده است و این در نهایت باعث می شود که هر دو رضایت کامل داشته باشند و کار به خوبی پیش برود.

خلاق و ایده پرداز بودن معمار 

هر بنا و مجسمه ای قبل از تبدیل شدن به صورت سنگ و مواد، قطعاً یک ایده ذهنی بوده است. ایده ای که می تواند، همانند سایر ایده های گذشته با علوم مهندسی ترکیب شده و به بهترین آثار معماری جهان تبدیل شود. بنابراین از جمله ویژگی معمار خوب این است که علاوه بر داشتن قوه تخیل خوب بتواند به کارهایش ایده و خلاقیت ببخشد.

نوآوری در یک بنا و ساختمان یکی از موارد مهمی است که در واقع باعث می شود وجه تمایز و زیبایی ساختمان بیشتر جلوه کند. اگر شخص معمار بنایی طراحی کند که هیچ نوآوری نداشته باشد نه تنها از کار او استقبال نمی شود بلکه از او به عنوان یک هنرمند حرفه ای یاد نخواهند کرد.

تصویری از یک معماری زیبا و جذاب با نمای سفید را نشان می دهد که به ویژگی ایده و خلاقیت معمار خوب اشاره دارد.

مسلط به علوم پایه و فیزیک

بسیاری از ایده ها هستند که با وجود زیبایی و نوآوریی که دارند، قابل اجرا نیستند زیرا علم فیزیک و ریاضی بر پایه قوانینی طراحی شده که بدون اجرای این قوانین پیاده سازی بعضی از ایده ها امکان پذیر نیست. بنابراین یکی دیگر از ویژگی معمار خوب این است که قبل از اینکه تصمیم به پیاده سازی یک ایده بگیرد باید نسبت به علوم ریاضی و فیزیک اطلاع داشته و از آن ها الهام بگیرد.

متخصص بودن یک معمار

تخصص اولین چیزی است که اعتبار یک معمار را مشخص می کند. اگر یک معمار در خصوص علم معماری دانش کافی نداشته باشد هر چقدر هم که تجربه داشته باشد برای افراد قابل اطمینان نیست. بنابراین داشتن مدرک تحصیلی در زمینه علم معماری یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. یک معمار باید از یک دانشگاه معتبر فارغ التحصیل شده باشد که این منجر به بالا رفتن اعتبار کاری او می شود.

داشتن قدرت حل مسأله 

مسلماً فرآیند ساخت یک بنا از طراحی تا اجرا یک مسیر بلند مدت است که یک شبه اتفاق نمی افتد. در این مسیر ممکن است در مرحله طراحی، اجرا، حین اجرا و یا حتی بعد از اتمام کار، مسأله ای پیش بیاید که نیاز به اصلاح داشته باشد. این مسأله ممکن است مربوط به ساختمان، روابط کاری، مالی و چیز های دیگری باشد که یک معمار خوب باید بتواند این چالش ها را صبورانه برطرف کند.

داشتن روحیه کار تیمی 

یک اصطلاح هوشمندانه انگلیسی می گوید: یک دست صدا ندارد. این یعنی اینکه هر کاری با هر هدفی را نمی توان به تنهایی انجام داد. هر چقدر هم یک معمار باهوش، خلاق باشد، نمی تواند در مورد مسائل به تنهایی تصمیم بگیرد. زیرا توانایی تحلیل حل مسأله در هر شخص محدود است و دخالت ندادن رأی و نظر دیگران باعث می شود ایده های نو و جذاب از بین برود. بنابراین یک معمار خوب این را می داند که برای پیشرفت در کار باید از بقیه افراد نیز کمک بگیرد. یک معمار خوب باید افراد را هم در سطح ایده و فکر و هم در سطح اجرایی شریک کند تا نتایج و بهره وری کار او دو چندان شود.

معمار خوب دانش حقوقی دارد

یکی دیگر از ویژگی معمار خوب این است که از قوانین و محدودیت های ساخت و ساز اطلاع کافی داشته باشد حتی اگر زیباترین بناها را هم به صورت هنرمندانه طراحی کند ممکن است از نظر قانونی دچار نقض باشد بنابراین تمام تلاش ها علاوه بر اینکه بیهوده جلوه می کند خسارت های زیادی را به بار می آورد. پس چه بهتر است که یک معمار خوب قبل از هر گونه اقدام اولیه، از ملزومات و قوانین آگاهی داشته باشد تا نه خود دچار مشکل شود و نه مالک ساختمان را دچار درد سر کند.

رهبر و مدیر خوبی است

تا اینجا متوجه شدیم که ویژگی معمار خوب چیست و داشتن هر کدام از آن ها به تنهایی نمی تواند از فرد، یک معمار خوب بسازد؛ بلکه همه این ویژگی ها با هم است که فرد را به یک معمار حرفه ای تبدیل می کند. رهبری و مدیریت هم یکی دیگر از خصلت هایی است که یک معمار خوب حتماً باید آن را داشته باشد زیرا اگر او نتواند کارکنان اجرای پروژه را مدیریت کند به هدف اصلی خود نخواهد رسید. هر چقدر هم یک طرح بسیار جذاب باشد و توسط یک معمار مشهور طراحی شده باشد باید کارکنان به گونه ای همکاری کنند که آنچه در ذهن معمار است با آنچه پیاده سازی شده مطابقت داشته باشد.

معمار خوب ریزبین است و به جزئیات اهمیت می دهد

می بینیم که بسیاری از بناهای تاریخی و مشهور وجود دارند که هر چقدر هم از زمان ابداع آن ها می گذرد باز هم از جذابیت آن ها کم نشده است و این به خاطر استفاده از طرح های مهندسی بکار گرفته شده در اثر می باشد. هنگامی که به سقف آثار مشهوری همانند تاج محل نگاه می کنیم، می بینیم که در معماری این بنای تاریخی از اشکال ریز هندسی استفاده شده که ترکیب همه این اشکال در کنار هم زیبایی و شکوه بنا را دو چندان کرده است. بنابراین با ذکر این مثال درمی یابیم که دقت و تیزبینی، یکی از ویژگی های معمار خوب است که در ماندگاری و زیبایی آثار او مؤثر می باشد.

در زمینه معماری و ساخت و ساز به شما پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را بخوانید.

معماری پایدار چیست؟ | هر آنچه در مورد معماری پایدار باید بدانیم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *