هتل هوشمند

 کنترل هوشمند هتل شامل دو بخش اصلی زیر می باشد :

هتل هوشمند به دو صورت کنترل میشود:

الف – کنترل فضاهای داخل اتاقها

ب – کنترل فضاهای عمومی

الف- کنترل فضاهای داخل اتاقها (GRMS)  :

سیستم های کنترلی فضاهای داخل اتاق ها شامل موارد زیر می باشد:

سیستم کنترل تردد و قفل درب

کنترل روشنایی و تجهیزات برق رسانی

کنترل سیستم تهویه هوا و گرمایش و سرمایش

کنترل سیستم صوت و امکانات صوتی

تجهیزات دیگر

سیستم کنترل تردد و قفل درب:

با حضور فرد در هتل یک کارت مغناطیسی به وی اختصاص داده خواهد شد. کافی است هنگام ورود به اتاق، مهمان کارت را به کارت خوان کنار در نزدیک کرده و در صورتی که در آن تاریخ و ساعت وی به آن اتاق اجازه دسترسی داشته باشد، کارت توسط کارت خوان شناسایی می گردد و درب اتاق باز خواهد شد . همچنین زمان ورود وی از طریق شبکه برای بخش پذیرش هتل ارسال و در سیستم ثبت می گردد. در این نوع کنترل بر خلاف سیستم سنتی که قفل به صورت مستقل فعالیت می نمود اطلاعات از طریق یک سیستم یکپارچه برای سیستم مدیریت هتل و بخش پذیرش ارسال می گردد و بدین ترتیب می توان کلیه ورود و خروج ها به اتاق اعم از مهمان، خدمتکار و … را تحت نظارت قرار داد. همچنین قسمت پذیرش می تواند در هر لحظه به صورت انلاین هر کارتی را فعال یا غیر فعال نماید.

 

هتل هوشمند و کنترل آن

 

 

 سیستم کنترل انرژی:

در واحدهای هتل جهت برق رسانی از ۲ خط مجزا استفاده می گردد. یک خط برق همیشه در حالت برق دهی می باشد و با وارد یا خارج شدن شخص از اتاق ، این خط برق قطع نخواهد شد. تجهیزاتی مانند یخچال و روشنایی ورودی داخل واحد به دلیل نیاز دائمی به برق از این طریق تغذیه خواهند شد. خط دیگر برق با حضور شخص در واحد فعال خواهد گردید. بعد از وارد شدن به اتاق، چراغ ورودی بالای درب توسط سنسور تشخیص حرکت روشن خواهد گردید .

بعد از قرار دادن کارت مغناطیسی در محل نگهدارنده کارت، برق داخل اتاق به طور کامل برقرار خواهد گردید. کارت هولدرها به صورت یک سوئیچ قطع و وصل عمل می کند. که در صورت برداشتن کارت از کارت هولدر در هنگام خروج از اتاق، برق اتاق قطع خواهد شد.

 

سیستم DND/MUR :

جهت رفاه مهمانان در کنار تخت پانل کنترلی نصب می شود که این پانل کنترل قابلیت های مختلفی را در اختیار مهمان قرار می دهد . توسط این پانل می توان “حضور خدمتکار” و یا وضعیت “مزاحم نشوید” را به اطلاع پذیرش و بخش های مربوطه هتل رساند.

کلید DND/MUR که در بیرون از اتاق نصب می گردد به خدمتکار این اجازه را می دهد که حضور خود را از طریق زنگ به اطلاع شخص برساند. چنانچه بر روی این پنل چراغ سبز رنگ مربوط به اجازه به خدمتکار جهت حضور در اتاق روشن باشد ، خدمتکار می تواند وارد اتاق شود.

اما چنانچه چراغ قرمز رنگ مربوط به “مزاحم نشوید” روشن باشد ، خدمتکار نمی تواند وارد اتاق شود و زنگ مربوطه نیز غیر فعال می گردد.

 

کنترل روشنایی:

بعد از ورود مسافر به اتاق خود و قرار دادن کارت مغناطیسی در محل کارت هولدر، روشنایی در اتاق برقرار خواهد گردید. در واحد های هتل به طور استاندارد خطوط زیر جهت روشنایی و برق رسانی تجهیزات به صورت زیر در نظر گرفته می شود که در تصویر نیز نمایش داده شده است :

 

روشنایی های کنار تخت خواب

آباژور

روشنایی سقفی

روشنایی ورودی

روشنایی بالکن

روشنایی سقفی سرویس بهداشتی

روشنایی بالای آینه سرویس بهداشتی

 

 سناریوها:

با استفاده از کلیدهای هوشمند در داخل اتاق ها می توان کلیه بخش های مختلف الکتریکی اتاق را کنترل نمود. کلید هوشمند دارای یک رابط آزاد، برنامه پذیر برای کارهای چند منظوره می باشد، بدین معنا که می تواند تمام نیاز های فردی و گروهی ساختمان هوشمند را برآورده سازد. کنترل روشنایی اتاق، دیمر ،کنترل سرمایش و گرمایش، پرده ، کنترل صوت و قابلیت سناریو پذیری از ، جمله توانایی های کلید هوشمند می باشد.

در اتاق های هتلی به کمک امکان تعریف سناریو، می توان شرایط سناریو های مختلفی را برای اتاق تعریف کرد تا بتوان شرایط مطلوب را برای شخص ایجاد کرد. بعنوان مثال با فشار دادن کلید مربوط به سناریوی تماشای فیلم، چراغ های اصلی و پرنور خاموش و چراغ های کوچک روی دیوار روشن می شود. در صورت استفاده از کلیدهای هوشمند ریموت دار، مهمان می تواند با استفاده از ریموت کنترل کلیه بخش های فوق را کنترل نماید. علاوه بر این با استفاده از کلید های هوشمند دارای نمایشگر می توان پیغام های مستقل ساعت، تاریخ، شدت نور، دما و وضعیت آب و هوا و .. را نمایش داد.

 

هتل هوشمند با زوریل

 

 

 کنترل سیستم تهویه هوا و گرمایش و سرمایش :

استفاده از ترموستات به همراه کلید های کنترلی یا استفاده از کلیدهای هوشمند دارای ترموستات داخلی (به همراه ریموت) جهت کنترل هوشمند سیستم تهویه هوا و گرمایش و سرمایش داخل اتاق ها پیشنهاد می شود. همان طور که در قسمت کنترل روشنایی نیز ذکر گردید یک سری از کلید های هوشمند توانایی مدیریت سرمایش و گرمایش را نیز دارند. این کلیدها دارای سنسور داخلی دما می باشند و دمای اتاق از طریق نمایشگر تعبیه شده بر روی کلید نشان داده می شود. با فشار دادن کلید مربوطه امکان کنترل سیستم های تهویه هوا از ساده ترین تجهیزات تا پیچیده ترین آن ها امکان پذیر می باشد. علاوه بر این با استفاده از کلیدهای هوشمند می توان به سیستم مدیریت مرکزی ساختمان متصل شد و بدین ترتیب می توان به عنوان مثال از قسمت پذیرش هتل فن کویل ها را روشن یا خاموش کرد و دمای مطلوب اتاق را تنظیم نمود.

کنترل سیستم صوت و امکانات صوتی :

از امکاناتی که یک اتاق هتل می تواند داشته باشد سیستم پخش صدا است ، به این صورت که  یک audio outlet به همراه بلندگو در نظر گرفته می شود تا شخص با اتصال سیستم پخش صدا ( لپ تاپ، MP3 Player  ، و … ) موزیک خود را گوش بدهد.

از دیگر امکاناتی که می توان در یک اتاق برای رفاه میهمان در نظر گرفت ، نصب یک دستگاه رادیو است که حتی می توان با راه اندازی شبکه رادیویی محلی هتل از امکانات صوتی و خبری آن بهره جست.

 

با نصب IPod  درون اتاق می توان از امکانات خاص سیستم مولتی مدیای ( IPod (APPLE) و پخش موسیقی استفاده کرد که از تجهیزات لوکس در یک اتاق محسوب می گردد این دستگاه قابلیت شارژ دستگاه موردنظر را نیز خواهد داشت . بدین وسیله علاوه بر گوش دادن به موسیقی دلخواه می توان دستگاه موردنظر را نیز شارژ نمود.

تجهیزات دیگر :

میهمان هتل باید دسترسی آسان به کلیه امکانات برق ، تلفن  ، شبکه ، صدا و تصویر در اتاق خود داشته باشد. همچنین جهت راحتی تمام مسافران که از سراسر دنیا به هتل ها می آیند از خروجی های یونیورسال استفاده می گردد تا بتواند محدودیت ها را رفع کند. استفاده از کلید و پریزهای مخصوص هتلی در رنگ ها و طرح های منحصر به فرد نیاز مهمانان در زمینه استفاده از امکانات فوق مرتفع خواهد شد.

 

 

ب- کنترل فضاهای عمومی

سیستم های کنترلی فضاهای عمومی شامل موارد زیر می باشد:

کنترل روشنایی

کنترل سیستم تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش

کنترل صوت و امکانات صوتی

 

 کنترل روشنایی :

جهت کنترل روشنایی راهروها و لابی و سایر فضاهای عمومی مرتبط به روش های زیر می توان عمل کرد:

استفاده از سنسورهای حرکتی که در صورت تردد افراد در در آن فضاها فرمان روشن شدن به چراغ های مرتبط را ارسال می کند.

استفاده از سنسورهای سنجش شدت نور (لوکس میتر) در خارج از ساختمان که مبنای این روش نهایت استفاده از میزان روشنایی روز و نتیجه ی آن کاهش چشمگیر مصرف برق در طول دوره می باشد. بدین ترتیب که این سنسور فرمان ON/OFF از طریق سوییچ یا فرمان دیم از طریق دیمر به تجهیزات روشنایی این فضاها ارسال می کند.

کنترل مرکزی تجهیزات روشنایی توسط شخص (پذیرش یا لابی من) از طریق نرم افزار مرتبط نصب شده بر روی کامپیوتر یا سیستم های کنترل مرکزی مرتبط با شبکه مانند تاچ پنل امکان پذیر می باشد. به این طریق که به دلیل وجود شبکه بین تمامی تجهیزات هوشمند امکان کنترل مرکزی آن ها حتی خارج از آن فضا از طریق اینترنت امکان پذیر می باشد.

تعریف سناریو با توجه به نوع کاربری فضاها و زمان استفاده از آن ها. به عنوان مثال چراغ های راهروهای اصلی و راه پله ها در طول شبانه روز روشن باشد.

کنترل سیستم تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش:

به این منظور می توان از طریق نصب سنسورهای دما و رطوبت و سنسورهای کیفیت هوا در داخل و خارج و اتصال این سنسورها به شبکه، کنترل مرکزی روی سیستم های موردنظر اعمال نمود. بدین طریق که این سنسورها با اندازه گیری دایم دما و رطوبت و کیفیت هوای این فضاها و ارسال اطلاعات به سیستم مرکزی که نرم افزار کنترلی بر روی آن نصب شده می باشد، در نتیجه تحلیل این اطلاعات توسط نرم افزار و برنامه های کنترلی از پیش تعیین شده، فرمان های لازم جهت خاموش/روشن شدن یا کاهش و یا افزایش دور و یا تولید گرما و یا سرما از طریق تجهیزات مرتبط به سیستم تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش ارسال می شود. در صورت نیاز می توان با تعریف سناریو، با توجه به کاربری فضاهای عمومی یا با توجه به ست پوینت های تعریف شده زمان روشن یا خاموش بودن تجهیزات مربوطه را در زمان بندی های مشخص ( تعیین ساعت و تاریخ خاموش و روشن شدن) تعیین نمود.

 

هتل هوشمند لندن

 

کنترل صوت و امکانات صوتی:

در فضاهای عمومی هتل با نصب بلندگوهای مختص هر فضا با توجه به کاربری آن فضاها جهت پخش موسیقی یا اعلان عمومی به صورت کنترل مرکزی می توان اقدام نمود. در این گونه فضاها با زون بندی هتل به زون هایی با کاربری یکسان می توان کنترل راحت تری بر روی این فضاها داشت. به عنوان مثال می توان با تعریف یک زون جهت لابی های هر طبقه، در طول ساعات شبانه روز موسیقی ملایم برای افراد حاضر در این فضاها پخش نمود به طوری که برای سایر افراد ایجاد مزاحمت نکند.

 

 


معرفی سیستمهای مانیتورینگ و کنترل هوشمند مراکز اداری و روشنایی مشاعات

خلاصه مدیریتی :

ساختمانهای اداری به راه حل های تکنولوژی ویژه ای نیاز دارند. آن ها به هزینه های ساخت کمتر، انعطاف بالا جهت تنظیمات کاربری اقتصادی احتیاج دارند. این ساختمان ها باید بهینه ترین شرایط کاری و کمترین مصرف انرژی را داشته باشند. این ها مواردی هستند که بوسیله سیستم هایی با تکنولوژی کانونشنال قابل دسترسی نمی باشند.

شرکت زوریل در این زمینه پیشنهادهایی را جهت کنترل هوشمند ساختمان های اداری با در نظر گرفتن کنترل هوشمند روشنایی، کنترل هوشمند تهویه مطبوع، کنترل هوشمند پرده ارائه می دهد.

در محیطهای تجاری و اداری، مراکز در ساعاتی از روز فعال هستند و در ساعاتی دیگر این مراکز بسته میباشند و هیچ رفت و آمد در آن صورت نمی پذیرد .

به عنوان مثال :

اگر واحدهای اداری از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۷:۳۰  روزهای شنبه تا چهارشنبه ، واحد پشتیبانی از ۷:۳۰ تا ۲۰ شنبه تا چهارشنبه و ۹ تا ۱۳ روزهای پنجشنبه و جمعه، واحدهای تأسیسات و نگهبانی به طور دائم حضورداشته باشند، سیستم به طور پیشفرض دمای داخلی را در ماه های سرد بین ۱۸ تا ۲۰ و در ماه های گرم بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد تنظیم می نماید. برای این منظور شیرهای آب گرم و یا آب خنک (بسته به فصل) منتهی به فن کویل های هر ناحیه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از حضور کارکنان باز شده وفنکویل روشن می شود. در ساعات کاری، موتورالکتریکی فن کویل بسته به اطلاعات دریافت شده از حسگر دمای ناحیه و روشن و یا خاموش می گردد. در پایان زمان کاری، سیستم از طریق ، سنسورهای حضور حسگرهای حضور، حضور افراد را در مقاطع مختلف کنترل نموده و نواحی بدون استفاده را از مدار عبور سیال گرم کننده و یا سردکننده جدا و موتور فن کویل ها را خاموش می نماید. از طرف دیگر درصورت باز شدن هر کدام از پنجره ها، سیستم نسبت به خاموش نمودن موتورالکتریکی فن کویل آن قسمت اقدام می نماید. عملیات مشابه برای تابلوهای برق روشنائی عمومی و نیز واحد ها اتفاق می افتد. در ساعات خارج از ساعات کاری، روشنائی واحد ها فقط در صورت حضور پرسنل روشن مانده وچراغ های راهروها و مسیرهای داخلی بصورت محدود روشن می ماند.

لازم به یادآوری است که تغییر در هریک از پارامترهای یاد شده مانند ساعات کاری و یا نقاط تنظیم دما set points به سادگی از طریق نرم افزار سیستم برای موارد خاص و یا مناسبت ها قابل انجام می باشد.

سیستم های ارائه شده از سوی این شرکت به شرح زیر می باشد :

در ساختمان های اداری نمونه که در هر طبقه دارای  ۲ واحد با متراژهای تقریبی ۳۰۰ متر مربع و دارای یک اتاق مدیریت – فضای کارمندی – فضای منشی – آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشد، سناریوهای زیر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند:

کنترل تهویه مطبوع

در این سیستم دمای هر اتاق اداری مانیتور و کنترل می شود. اگر نیاز به سرمایش و یا گرمایش باشد فرمان به سیستم ارسال خواهد شد. در زمان های عدم حضور در طول شب برای هر اتاق ، برنامه زمانبندی می توان تعریف کرد. در طول این زمان ها (شب، آخر هفته، تعطیلات)، دمای اتاق ها به صورت اتوماتیک کاهش می یابد. پنجره های باز به صورت اتوماتیک تشخیص داده می شوند و در صورت باز بودن بیش از حد مجاز به منظور صرفه جویی انرژی فن کویل اتاق خاموش می گردد . همچنین در طول روز دمای اتاق در صورت عدم حضور به آرامی کاهش می یابد.

یکی از خصوصیات مهمی که این نوع سنسور ها باید داشته باشند ، امکان فرمان خاموش / روشن ، روشنایی و سیستم تهویه به صورت جداگانه با استفاده از مانیتورینگ وضعیتoccupancy  در اتاق می باشد. بدین معنی که یک خروجی مخصوص کنترل سیستم سرمایش و گرمایش می باشد و یک خروجی مخصوص کنترل سیستم روشنایی می باشد. همچنین دارای تنظیم تاخیر در موقع خاموش و روشن شدن برای هر فضا به صورت جداگانه داشته باشد . یعنی در موقع خروج افراد، یک زمان (به عنوان مثال : ۳ دقیقه ) برای تاخیر در به حالت stand by درآمدنسیستم دارد و یک زمان ( به عنوان مثال ۲ دقیقه ) برای تاخیر در روشن شدن سیستم دارا می باشد .

این سنسورها همپنین دارای ریموت کنترل نیز می باشند تا به صورت دستی سیستم ها کنترل گردند .

 مثال کاربردی :

دمای اتاق در ساعت ۶ صبح که بوسیله ی برنامه زمانبندی کنترل می شود ، افزایش پیدا می کند تا به دمای آماده باش سیستم که ۲۰ درجه سانتی گراد برسد و در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد دوباره رو به کاهش می گذارد تا به دمای اکونومی ۱۸  درجه سانتی گراد برسد .همچنین زمانی که افراد وارد اتاق می شوند دمای اتاق به ۲۱ درجه سانتی گراد  که دمای آسایش می باشد افزایش پیدا می کند و در صورت خروج افراد از اتاق دوباره کاهش پیدا میکند.

 

هتل هوشمند با زوریل

کنترل روشنایی

مصرف روشنایی یک فضا در ساختمان با توجه به نوع آن فضا ، خصوصیات فردی ساکنین و نوع کار انجام شده متفاوت می باشد .

بخش های اداری خصوصی ، اتاق های کنفرانس و اتاق های استراحت به دلیل سکنه متغیر و غیرقابل پیش بینی عموما بر اساسOccupancy  مناسب تر هستند .

زمانی که افراد وارد اتاق می شوند چراغ های روشنایی به صورت اتوماتیک روشن می شوند . بعد از یک مدت مشخص که افراد اتاق را ترک کردند، همه ی چراغ ها به صورت اتوماتیک خاموش می شوند. در سنسورهای روشنایی (با استفاده از تنظیم میزان Dilay در سنسورهای روشنایی ) .

چراغ های روشنایی مطابق با میزان نور طبیعی اتاق، جهت تامین روشنایی آن زمانی که افراد در اتاق باشند، با تنظیم میزان لوکس در سنسور هاخاموش / روشن می شوند.

سنسورهای تشخیص حضور با خاموش کردن چراغ ها به صورت اتوماتیک زمانی که اتاق ها خالی باشند، به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کنند. تشخیص میزان لوکس نور در سنسورهای تشخیص حضور به سوئیچینگ و دیم چراغ ها مطابق با میزان نور محیط کمک می کند تا آنجایی که کل روشنایی اتاق به صورت بهینه از طریق کمترین استفاده از نور مصنوعی روشن شود.

مثال کاربردی:

در ساعت ۸ صبح با حضور افراد در محل کار خود و تشخیص حضور افراد در محیط  توسط سنسورهای جانمایی شده ، روشنایی محیط برقرار می گردد و با توجه به محل قرارگیری تنظیم میزان شدت نور توسط سنسورهای روشنایی ، در ساعتهای میانی روز از شدت روشنایی کاسته می شود(در صورت استفاده از عملگرهای ON/OFF : ابتدا سرخط های نرمال خاموش می شود و سپس سرخط های اضطراری خاموش می گردد – در صورت استفاده از عملگرهای با قابلیت دیمینگ: ابتدا شدت روشنایی سرخط های نرمال کاسته میشود و پس از خاموش شدن آنها از میزان شدت روشنایی سرخط های اضطراری کاسته می شود) همچنین در صورت خروج افراد از اتاق بعد از مدتی (بستگی به زمان تنظیم شده بر روی سنسور ) روشنایی اتاق خاموش می گردد .

سناریوی کنترل پرده و سایبان

پرده ها به صورت اتوماتیک کنترل می شوند. با این وجود، کنترل دستی نیز در هر زمانی مقدور می باشد. بعد از طلوع خورشید، پرده ها بصورت اتوماتیک بالا می روند. زمانی که خورشید به نما می تابد، پرده ها در موقعیت مشخصی متناسب با نور قرار می گیرند تا افراد در اتاق از تشعشع و تابش مزاحم خورشید در امان باشند. بعد از غروب خورشید یا بعد از خروج افراد از اتاق، پرده ها بصورت اتوماتیک پایین می آیند.

همچنین با توجه به موقعیت قرارگیری خورشید ( با استفاده از سنسور هواشناسی نصب شده در پشت بام ) از تابش مستقیم نور به داخل فضا ( در تابستان ) جلوگیری به عمل می آید تا دمای اتاق بالا نرود.

 

ایستگاه هواشناسی

سنسورهای کنترلی جهت ایستگاه هواشناسی شامل :

سنسور شدت روشنایی

سنسور وضعیت آب و هوا

سنسورهای دمای محیط

سنسور موقعیت خورشید

می باشد. ارتباط بین سنسورها برای عملکرد اجزا الکترونیکی بسیار مهم می باشد. برای مثال عملگر پرده با توجه به شدت روشنایی محیط بیرون و موقعیت خورشید و وضعیت باد و باران و همچنین یخ زدگی محیط می تواند بالا و پایین بودن پرده ها و همچنین زاویه ی تیغه های آن را تنظیم کند.

بررسی باد:

در حالت هوای بادی سرعت باز و بسته شدن سایه بان خارجی و یا پرده داخلی با توجه به جهت باد تغییر می کند.

 جهت کنترل پنجره های هوشمند دو راه کار موجود است:

جلوگیری از انتشار نور خیره کننده:

این کار با توجه به موقعیت خورشید و شدت نور آن با بالا و پایین کردن پرده ها و همچنین تغییر زاویه تیغه های پرده انجام می شود.

تغییر مسیر نور در طی روز:

با توجه به موقعیت خورشید و زاویه تابش آن به پنجره و با تغییر زاویه تیغه های پرده می توان نور کافی در فضای داخل فراهم نمود، به طریقی که نور ایجاد مزاحمت نکند.

سیستم اندازه گیری انرژی مصرفی واحد اداری :

دربسیاري ازساختمان اداری،سیستم سرمایش،گرمایش وآبگرم وسردمصرفی به صورت مرکزي تامین میگردد. مساله سهم هر واحد از انرژي کل مصرفی ساختمان و یا آب کل ، دراینگونه ازساختمانها ساختمان،درهاله اي ازابهام میباشدومعمولا بهانه اي براي بروزاختلاف بین واحدهاي اداري مختلف وبروزمشکلات براي کل ساختمان به شمارمیرود. بااستفاده ازدستگاه هاي اندازه گیري میزان انرژي مصرفی هرواحد، به راحتی میتوان در هر لحظه میزان استفاده انرژي سرمایش و یا گرمایش هر واحدرامورداندازه گیري قرارداده وسهم وي ازکل انرژي مصرفی ساختمان رامحاسبه نمود .همچنین اطلاعات مربوط به مصرف آبگرم وسرد بهداشتی این واحدها نیزبه صورت مرکزي وآنلاین قابل اندازه گیري وگزارش است.

هوشمندترین هتل ها در دنیا:

 

۱- نوواتل مسه، مونیخ، آلمان

در اینجا مسافران و مهمانان علاوه بر آنکه توسط یک پیشخدمت واقعی مورد استقبال قرار می‌گیرند، یک پیشخدمت مجازی نیز آنها را همراهی می‌کند. در جای‌ جای این هتل صفحه نمایش‌های لمسی چشمگیری وجود دارند که اطلاعات قابل دسترسی از جاذبه‌های محلی، وضعیت هوا و پرواز ارائه می‌کنند. مسافران حتی می‌توانند با استفاده از یک دکمه یک پست‌کارت مجازی ارسال کنند.

 

هتل هوشمند آلمان

 

۲- الافت، بانکوک، تایلند

این هتل مدرن که در منطقه سوخومویت ۱۱ واقع شده، با بالاترین تکنولوژی ممکنی که به ذهن مسافران خطور می‌کند، طراحی شده است. مدیران آن در نظر دارند تا در تمام اشکال مختلف، بهترین تجریه‌ها را ارائه دهند. از پیشخدمت‌های رباتیک که حمل وسایل مهمانان را در تمامی ساعات انجام می‌دهند تا اتاق‌های هوشمندی که فرامین را با صدای مهمان انجام می‌دهد. همه‌ی این امکانات سبب شده است تا مهمانان نسل جوان آن، تمایلی برای خروج از این هتل نوآورانه نداشته باشند. بدون شک هتل الافت یکی از بهترین هتل های جهان است.

 

هتل هوشمند تایلند

۳- یوتل، نیویورک، ایالات متحده

کیوسک‌های سلف سرویس در این هتل نیویورکی به میهمانان خوش‌آمد می‌گوید. در عین‌ حال یک ربات اتوماتیک، که کارکنان آن را با عنوان YOBOT دوستانه می‌شناسند، در به امانت گذاشتن چمدان و سایر اشیا با ارزش، شما را یاری می‌کند. تخت‌ خواب‌ها به دیوار‌های هوشمند مجهز شده‌اند که قابلیت پخش‌ صدا، ارائه وای‌فای فوق‌العاده قدرتمند و تهویه‌های هوایی که با سنسورهای حرکتی فعال می‌شوند، از جمله مزایای آنهاست. هتل یوتل یکی از مدرن ترین هتل‌های دنیا است.

 

هتل هوشمند نیویورک

 

۴- اکلستون اسکوئر (میدان اکلستون) ، لندن، انگلستان

در حالی که بخش خارجی میدان اکلستون تجلی‌گاه تاریخ است، تکنولوژی در قلب این هتل جاری است و در فهرستی از امکانات لوکس و هوشمند بازتاب دارد. در این هتل لوکس اتاق‌ها با صفحه کلید‌های حساس لمسی مجهز شده‌اند که امکان کنترل موسیقی و نوردهی را مهیا می‌کنند.

یک آی‌پد درون اتاق به عنوان پیشخدمت شخصی شما انجام وظیفه می‌کند، با استفاده از یک دکمه می‌توان شفافیت‌ دیواره‌های حمام را تعیین کرد و تلویزیون‌های صفحه تختی که درون آینه‌های حمام قرار می‌گیرند از دیگر امکانات آن به شمار می‌روند.

 

هتل هوشمند انگلیس

 

۵- هن‌نا، توکیو، ژاپن

هتلی که لقب “هتل عجیب” را یدک می‌کشد. هتل هن‌نا (Henn Na) توکیو به شدت به ربات‌ها وابسته است. به عنوان مثال، ربات‌های دایناسوری و انسان‌نما در پشت میزی مسئول پذیرش مهمان‌ها هستند. آنها حتی قادرند به صورت پایه به زبان‌های انگلیسی و ژاپنی صحبت کنند.

همچنین در هر اتاق ربات‌های همیار مینیاتوری وجود دارند که غذای محلی آماده می‌کنند و برای سرگرمی شما پیشنهاد می‌دهند. اما کار به ربات‌ها ختم نمی‌شود، در این هتل سیستم شناسایی چهره برای باز کردن در اتاق طراحی شده است. به علاوه سیستم تهویه هوای “پنل تابشی” دمای هوا را مطابق گرمای بدن شما تنظیم می‌کند. برای اطلاعات بیشتر درباره این هتل به مطلب زیر مراجعه کنید.

 

هتل هوشمند توکیو

 

ادامه این مطلب را در خانه هوشمند زوریل بخوانید…