گلخانه هوشمند

هوشمند سازی گلخانه را در مطالب قبل گفته ایم . برای مراجعه به آن اینجا را کلیک کنید.

در میان تغییر آب و هوا ، کاهش منابع و افزایش جمعیت ، صنعت کشاورزی جهانی تحت فشار قابل توجهی قرار گرفته است. با افزایش شدت غیرقابل پیش بینی ، جای تعجب نیست که تولید کنندگان به منظور افزایش بهره وری تولید و مقاومت در برابر محصول به فناوری های پیشرفته روی می آورند. در کشاورزی اینترنت اشیاء ( IoT) بیشتر از گذشته وجود دارد و گلخانه های هوشمند نمونه ی بارزی از آن هستند.

 

گلخانه یک محیط کنترل شده را متناسب با نیازهای پوشش گیاهی که در داخل کشور کشت می شود ، فراهم می کند. به طور سنتی ، پارامترهای کوچک آب و هوا و زراعی به شیوه ای دستی و متناقض ثبت شده است. محدودیتی برای اندازه گیری وجود دارد و شیوه های کشاورزی در یک برنامه از پیش تعریف شده و مبتنی بر حدس و گمان اجرا می شود. از سوی دیگر ، تغییرات آب و هوا در طول روز و شرایط “نامرئی” مانند درهای باز یا عفونت در مراحل اولیه به طور مداوم بر محیط گلخانه تأثیر می گذارد و باعث آسیب به محصولات زراعی می شود.

 

مزایای گلخانه های هوشمند برای محصول زراعی

مجهز به سنسورهای مدرن و فن آوری های ارتباطی، گلخانه های هوشمند بطور خودکاراطلاعات را در محیط اطراف و در مورد محصول جمع آوری و تحویل می دهند. داده های جمع آوری شده به یک پلت فرم IoT تغذیه می شوند که الگوریتم های تحلیلی آن را به اطلاعات عملی تبدیل می کنند تا پرده از مشکلات و ناهنجاری ها را کشف و از بین ببرند.

بر این اساس ، عملیات HVAC و روشنایی در کنار فعالیت های آبیاری و سمپاشی می تواند در صورت تقاضا تنظیم شود. نظارت مستمر داده ها ، توسعه مدلهای پیش بینی کننده ، ارزیابی بیماریهای زراعی و خطرات عفونت را تسهیل می کند.

گلخانه هوشمند به کشاورزان این امکان را می دهد تا با بهینه سازی نرخ بازده ، کار را به حداقل برسانند و همچنین بهره وری در منابع و استفاده از مواد شیمیایی را بهبود بخشند .

 

هوشمند سازی گلخانه

 

 

  • شرایط ریز اقلیمی ایده آل را حفظ کنید.

سنسورهای IoT به کشاورزان این امکان را می دهد تا نقاط مختلف داده ها را در گرانول بی سابقه جمع آوری کنند. آنها اطلاعات زمان واقعی را در مورد عوامل مهم آب و هوایی از جمله ، دما ، رطوبت ، قرار گرفتن در معرض نور و دی اکسید کربن در گلخانه ارائه می دهند. این داده ها تنظیمات مربوط به HVAC و تنظیمات روشنایی را برای حفظ بهترین شرایط برای رشد گیاه در مصرف انرژی ، انجام می دهد. به موازات آن ، سنسورهای حرکت / شتاب به شناسایی درهایی که ناخواسته برای اطمینان از یک محیط کاملاً کنترل شده باز هستند کمک می کند.

  • روشهای آبیاری و باروری را تقویت کنید.

گلخانه های هوشمند علاوه بر پارامترهای محیطی ، کشاورزان را قادر می سازند در بالای شرایط زراعی خود بمانند. این امر تضمین می کند که فعالیتهای آبیاری و لقاح با نیازهای واقعی گیاهان زراعی برای عملکرد حداکثر مطابقت دارند. به عنوان مثال ، قرائت های مربوط به محتوای آب حجمی خاک نشان می دهد که محصولات کشاورزی تحت تنش آبی قرار دارند یا خیر. به همین ترتیب ، اندازه گیری شوری خاک بینش های مفیدی را در مورد نیاز کوددهی ارائه می دهد. براساس این داده ها ، سیستم های آبپاش و پاشش می توانند به طور خودکار روشن شوند تا ضمن کاهش حداقل مداخلات دستی ، تقاضاهای محصول را در زمان واقعی انجام دهند.

 

  •    کنترل عفونت و جلوگیری از شیوع بیماری

عفونت زراعی یک چالش کشاورزی مداوم است ، با هر شیوع عوارض سنگینی بر حاشیه های محصول. درمانهای آکروشیمیایی در دسترس هستند ، اما کشاورزان غالبا بهترین زمان استفاده از آنها را نمی دانند. برنامه های کاربردی انجام بیش از حد نگرانی های زیست محیطی ، ایمنی و هزینه را افزایش می دهد ، در حالی که عدم استفاده از درمان ها می تواند منجر به شیوع بیماری های مضر شود. با کمک یک بستر یادگیری ماشینی ، داده های مربوط به محیط های گلخانه ای ، آب و هوای خارجی و ویژگی های خاک بینش ارزشمندی را در مورد خطرات موجود آفات و قارچ ها نشان می دهد. با استفاده از این اطلاعات ، كشاورزان می توانند دقیقاً در صورت لزوم برای اطمینان از محصول سالم با كمترین هزینه شیمیایی ، از روش های درمانی استفاده كنند.

  •      از سرقت و بهبود امنیت جلوگیری کنید

گلخانه ها با محصولات با ارزش بالا هدف آسیب پذیر سارقان هستند. از آنجا که اجرای شبکه های نظارت سنتی با دوربین های مدار بسته گران است ، بسیاری از تولید کنندگان سیستم امنیتی مؤثر ندارند. در این زمینه ، سنسورهای IoT در گلخانه های هوشمند زیرساختی مناسب برای نظارت بر وضعیت درب و ردیابی فعالیت های مشکوک فراهم می کنند. با یک سیستم هشدار خودکار متصل می شوند ، هنگامی که یک مسئله امنیتی بوجود می آید ، فوراً به تولید کنندگان اطلاع می دهند.

گلخانه هوشمند

بلوک های ساختمان یک گلخانه هوشمند

بنابراین ، برای اجرای یک گلخانه هوشمند چه چیزی لازم است؟ چند عامل اصلی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

الف) سنسورهای با انرژی کم مصرف و باتری برای گرفتن نقاط مختلف داده های اقلیمی ، زراعی و امنیتی

ب) اتصال بی سیم قابل اطمینان و مقرون به صرفه برای انتقال داده ها از سنسورهای گلخانه ای متقابل به یک دروازه از راه دور

ج) یک بستر یادگیری ، دستگاه تشخیصی ، برای استخراج اطلاعات از داده های حسگر و تجسم آن در UI های ارجح برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد فعالیت های کشاورزی. این سکو همچنین می تواند مستقیماً در سیستم های کنترل گلخانه ای موجود قرار گیرد تا اقدامات خودکار در شبکه های HVAC ، روشنایی ، آبپاش و پاشش انجام شود.

مجتمع های گلخانه ای در سطح تجاری پراکنده در مناطق تجاری ، ارتباطات بی سیم با برد طولانی را با قابلیت نفوذ قوی فراخوانده اند. علاوه بر ارائه انتقال داده قابل اعتماد ، چنین راه حل اجازه می دهد تا یک دروازه نزدیک به منبع تغذیه نصب شود تا سنگر سیم را کاهش دهد. مقیاس پذیری عامل دیگری است که باید در نظر گرفته شود ، زیرا تعداد دروازه های مورد نیاز برای صرفه جویی در هزینه های سخت افزاری ، نصب و راه اندازی را به حداقل می رساند. مهمتر از همه ، اتصال باید بسیار کارآمد باشد تا سنسورها بتوانند سالها با حداقل تعمیر و نگهداری در آن بنشینند.

با پیش بینی های جهانی ، گلخانه های هوشمند تا سال ۲۰۲۴ بیش از ۱ میلیارد دلار آمریکا ارزش بازار را در دست می گیرند . یک گلخانه هوشمند سیستمهای معمولی کشاورزی و فناوریهای جدید IoT را برای مشاهده و اتوماسیون کامل در کنار هم قرار می دهد. این کمک می کند تا ناکارآمدی ها و موضوعات مبارزاتی را که مدت طولانی در عملیات کشاورزی دچار مشکل شده اند برای محافظت از محصولات زراعی را به حداکثر بازده برساند .

 

هوشمند سازی گلخانه با زوریل