خانه هوشمند برای سالمندان چه مزیت هایی ایجاد می کند؟ ویژگی کلیدی خانه هوشمند سالمندان چیست؟

,
تصویری از یک زن سالمند در حال کار با تبلت جهت مدیریت خانه هوشمند برای سالمندان

خانه هوشمند برای سالمندان از مزیت ها تا ویژگی ها:

خانه هوشمند برای سالمندان در سال های اخیر مورد استقبال قرار گرفته است، به طوری که بسیاری از استفاده کنندگان از خانه هوشمند ویژه سالمندان این سیستم را یک دستیار خوب برای کمک به نگهداری و حمایت از سالمندان می دانند.

هوشمند سازی خانه­ ها تاکنون فواید زیادی به همراه داشته و باعث ایجاد رفاه و آسایش بیشتری در زندگی شده است.

از جمله فواید هوشمندسازی برای افراد سالمند و ناتوان کمک به آنها برای آسان سازی اموری در منزل است که به راحتی قادر به انجام آن نیستند. در این مقاله تاثیرات خانه هوشمند برای افراد مسن و ویژگی های هوشمندسازی در بهبود وضعیت زندگی سالمندان را بررسی می کنیم.

تجهیزات خانه ی هوشمند برای سالمندان و افراد ناتوان:

همه ما می دانیم که سالمندان توان انجام بعضی امور در منزل را ندارند و یا برخی کارهای روتین روزانه مثل روشن و خاموش کردن چراغ منزل، سرویس های گرمایشی و سرمایشی، باز و بسته کردن پرده های پنجره منزل و یا حتی پخش کردن یک موسیقی دلنواز برای آنها بسیار وقتگیر و شاید دور از توان باشد.

حال آنکه نگرانی های عمومی دیگری همچون بحث امنیت منزل و شاید بروز برخی حوادث غیر مترقبه نیز به نگرانی های موجود بیافزاید. در این شرایط خانه هوشمند علاوه بر رفع نگرانی های عمومی در زمینه امنیت منزل، برای سالمندان هم می تواند با ایجاد کمترین تحرکی شرایطی آرمانی و به دور از سختی را ایجاد و تجربه لذت بخش تری از زندگی سالمندی برای عزیزانمان محیا کند.

از مزیت های هوشمندسازی ساختمان ها ویژه سالمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت خانه هوشمند:

امنیت نیاز لاینفک بشر در طول تاریخ بوده است. در سال های اخیر به لطف پیشرفت های تکنولوژی، لایه های جدیدتر، باکیفیت تر و قدرتمندتری از امنیت به صورت ساختار یافته تری در زندگی انسان نمایان گردیده است به طوری که بسیاری از خدمات امنیتی در سال های گذشته، امروز به عنوان یک نیاز ساده امنیتی برای خانه و خانواده مطرح می شود.

در حال حاضر با کمک هوشمند سازی و سیستم های هوشمند امنیتی و با توجه به حجم مشغله بسیار زیاد انسان، بسیاری از کارها توسط سیستم مدیریت می شود و خانه هوشمند همانند یک نگهبان 24 ساعته به خانواده خدمات ارائه می دهد.

یکی از ویژگی های فوق العاده خانه هوشمند برای سالمندان ایجاد سناریو های امنیتی، حفاظتی است که نگرانی های مربوط به این زمینه را در فرد سالخورده به طور کلی از بین می برد. تصور کنید یک پدر سالخورده در منزل دارید و متاسفانه ایشان دچار آلزایمر هستند.

نگهداری سالمندان با رفع نیازهای امنیتی:

در این شرایط نگهداری از این افراد به شدت سخت و زمانبر خواهد بود. خانه هوشمند سالمندان در این مسیر می تواند به عنوان یک همراه و دستیار هوشمند شما را در نگهداری از پدر سالمندتان یاری کند.

و یا خوب است از این زاویه به موضوع نگاه کنیم که پدری سالخوره که متاسفانه از فراموشی رنج می برد در منزل است و سارقی قصد ورود به خانه را دارد.

با توجه به شرایط موجود اگر سیستم امنیتی خارجی منزل فعال باشد دزدگیرها به صدا در آمده و دوربین های تعبیه شده در آن محل تصاویر شخص مورد نظر را ثبت و ضبط می کند و با شماره های از پیش تعریف شده (مراکز پلیس و یکی از نزدیکان) تماس می گیرد.

بنابراین می توان به وضوح مشاهده کرد که نصب خانه هوشمند ویژه سالمندان در خانه باعث ایجاد امنیت، آرامش و رفاه بیشتری هم برای فرد سالخورده و هم برای خانواده وی خواهد بود.

مراقبت­ های پزشکی و درمانی از راه دور:

یکی دیگر از موارد کاربرد خانه هوشمند برای سالمندان استفاده از دستیار صوتی هوشمند است. دستیار صوتی می تواند زمان مصرف دارو و انجام آزمایشات را یادآوری نماید و همچنین در شرایط اضطرار، اگر فرد سالمند با استفاده از کلید اعلام وضعیت اورژانسی، شرایط خود را به سیستم انتقال دهد، دستیار صوتی از طریق ارسال پیام یا تماس صوتی خانواده سالمند را نسبت به قرار داشتن وی در موقعیت اورژانسی و نیاز به کمک فوری خبردار می کند.

یک دختر در حال آموزش کار با خانه هوشمند ویژه سالمندان به مادر سالخورده خود است

نظارت و کنترل بر سالمندان از راه دور:

همان طور که می دانید به دلیل مشغله زیاد کاری افراد، آن طور که باید زمان کافی برای نگهداری و مراقبت از عزیزان سالخورده وجود ندارد؛ از طرفی دیگر حضور آن ها در خانه به تنهایی موجب نگرانی می شود. سیستم های هوشمند می توانند نقش چشمگیری در رفع این مشکلات داشته باشند.

بدین صورت که در خانه هوشمند برای سالمندان دوربین ها و سیستم هایی جهت نظارت وجود دارد که تصاویر را ضبط می نمایند و در صورت لزوم امکان دسترسی اینترنتی به آنها و یا مشاهده زنده تصاویر در منزل نیز وجود دارد و خانواده این عزیزان می توانند به صورت آنلاین از وضعیت سالمند خود مطلع شده و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

جلوگیری از خطرات احتمالی:

می دانیم که حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و بروز اتفاقاتی نظیر آب گرفتگی و آتش سوزی یک امر طبیعی در زندگی است. با تغییر سبک زندگی و احساس نیاز روزافزون به تکنولوژی می توان به راحتی و با سرعت بیشتری این حوادث را مدیریت کرد. تصور کنید در منزل آتش سوزی رخ داده است.

در این موقعیت سنسورها با تشخیص دود و گاز مونوکسید کربن فعال شده و اطلاعات را به سرور مرکزی ارسال می کنند. سرور مرکزی نیز بعد از پردازش اطلاعات، مجموعه اقداماتی نظیر قطع کردن شیر اصلی گاز، باز کردن پنجره ها و روشن نمودن سیستم تهویه هوا را انجام داده و در اطلاع رسانی وقوع حادثه پیش آمده به مالکین خانه هوشمند در اسرع وقت اقدام می نماید.

همچنین دستیار صوتی خانه هوشمند در صورت نیاز با مراکز آتش ­نشانی و پلیس نیز تماس می گیرد.

راحتی خانه هوشمند برای سالمندان:

تجهیزاتی در خانه هوشمند ویژه سالمندان وجود دارد که می توان با کمک آن تجهیزات برخی از کارهای روزانه سالمند را به صورت خودکار انجام داد.

سالمندی را تصور کنید که بر روی صندلی راحتی خود نشسته است در این حال دوست دارد به یک موسیقی دل انگیز گوش دهد. همزمان با پخش موزیک نور اتاق نیز کم شده و سیستم تهویه روشن شود.

شاید باور نکنید اما با تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان چنین خدماتی امکان پذیر است که این خدمات را به صورت اتوماتیک در اختیار سالمندان و دیگر اعضای خانواده قرار دهد.