کشاورزی هوشمند

مصرف بهینه آب

آب‌ یكی‌ از بزرگترین‌ چالش‌های‌ قرن‌ حاضر است‌ كه‌ می‌تواند در آینده‌ بسیار نزدیك‌ سرمنشا بسیاری‌ از تحولات‌ جهان‌ قرار گیرد. در گذشته‌ مشكلات‌ و مسائل‌ آن‌ در مقیاس‌ محلی‌ مطرح‌ بود، اما اكنون‌ این‌ مشكلات‌ در مقیاس‌های‌ ملی‌ و حتی‌ جهانی‌ بروز می‌كند. افزایش‌ جمعیت‌ آثار منفی‌ بسیاری‌ را به‌ ارمغان‌ آورده‌ كه‌ در راس‌ آن‌ تخریب‌ و آلودگی‌ منابع‌ آب‌ و محیط‌ زیست‌ است‌. در حال‌ حاضر منابع‌ آب‌ شیرین‌ از یك‌ منبع‌ تجدید شونده‌ به‌ منبع‌ نیمه‌ تجدید شونده‌ میرا در حال‌ تبدیل‌ است‌.

منابع‌ آبی‌ در كشور ما در مرحله‌ بحرانی‌ قرار دارد و مشكل‌ كمبود آب‌ و كیفیت‌ آن‌ مسائل‌ عدیدای‌ را برای‌ مسئولان‌ ذی‌ربط‌ و كارشناسان‌ امر به‌ وجود آورده‌ است‌. هزینه‌های‌ بالای‌ تامین‌، انتقال‌ وتوزیع‌ آب‌، افزایش‌ بی‌رویه‌ مصرف‌ و منابع‌ محدود آب‌ قابل‌ دسترس‌، در آینده‌ بسیار نزدیك‌ كشور را با بحران‌های‌ جدی‌ مواجه‌ می‌سازد. با توجه‌ به‌ تقسیم‌بندی‌ سازمان‌ ملل‌ متحد، كشور ایران‌ در سال‌ ۱۴۰۰، نه‌ تنها شرایط‌ تنش‌ و فشار ناشی‌ از كمبود آب‌ را تجربه‌ خواهد كرد، بلكه‌ وارد شرایط‌ كمیابی‌ شدید آب‌ می‌گردد. از هم‌اكنون‌ در سال‌های‌ خشك‌، شاهد كمبود و بحران‌ آب‌ هستیم‌ كه‌ می‌تواند نه‌ تنها خسارات‌ اقتصادی‌ بلكه‌ تنش‌های‌ اجتماعی‌ سیاسی‌ و مخاطرات‌ بهداشتی‌ برای‌ كشور به‌ بار آورد.
مطالعه‌ و اجرای‌ روش‌های‌ مدیریت‌ تقاضای‌ آب‌ (كاهش‌ تقاضا و مصرف‌، كاهش‌ تلفات‌ آب‌، استفاده‌ مجدد از آب‌ و فاضلاب‌، شیوه‌های‌ جدید توزیع‌ آب‌ در شهر و…) نه‌ تنها فشار بر منابع‌ آب‌ را كاهش‌ داده‌، بلكه‌ كم‌ هزینه‌تر از پروژه‌های‌ جدید آب‌ مثل‌ انتقال‌ بین‌ حوزه ای‌ از راه‌های‌ دور، احداث‌ سدهای‌ جدید و… بوده‌ و هزینه‌ مدیریت‌ فاضلاب‌ را نیز كاهش‌ می‌دهد.

كشاورزی‌

از مجموع‌ ۹۵ میلیارد متر مكعب‌ آب‌ استحصالی‌ سالانه‌ در ایران‌، بیش‌ از ۸۷ میلیارد مترمكعب‌ آن‌ در بخش‌ كشاورزی‌ و برای‌ آبیاری‌ ۵/۷ میلیون‌ هكتار سطح‌ زیر كشت‌ آبی‌ شامل‌ ۳/۶ میلیون‌ هكتار زمین‌ زراعی‌ و ۲/۱ میلیون‌ هكتار باغ‌ مصرف‌ می‌شود.
در حال‌ حاضر راندمان‌ آبیاری‌ كه‌ عمدتاً به‌ صورت‌ غرق آبی‌ می‌باشد، بین‌ ۳۰ الی‌ ۴۰ درصد تخمین‌ زده‌ می‌شود و میزان‌ مصرف‌ آب‌ برای‌ آبیاری‌ محصولات‌ مهم‌ كشاورزی‌ نیز در مقایسه‌ با مصرف‌ متوسط‌ جهانی‌ بسیار بالا است‌.
متاسفانه‌ در بخش‌ كشاورزی‌ تاكنون‌ اقدامات‌ به‌ عمل‌ آمده‌ در جهت‌ افزایش‌ راندمان‌ آبیاری‌، به‌ نظر می‌رسد بی‌فایده‌ بوده‌ است‌ و با اینكه‌ بارها كارشناسان‌ امر درخصوص‌ پایین‌ بودن‌ راندمان‌ آبیاری‌ اراضی‌ كشاورزی‌ تذكر داده‌اند ولیكن‌ اتفاق‌ خاصی‌ روی‌ نداده‌ است‌. لذا به‌ نظر می‌رسد متولیان‌ امر در وهله‌ نخست‌ می‌باید نسبت‌ به‌ تعیین‌ الگوهای‌ كشت‌ بهینه‌ متناسب‌ در نقاط‌ مختلف‌ جغرافیایی‌ كشور از میزان‌ بارندگی‌ و نیاز آبی‌ گیاهان‌ اقدام‌ كنند.

با توجه با آمار و ارقام اعلام شده در رابطه با سرانه مصرف در بخش کشاورزی بدون شک  مدیریت صحیح، آموزش و فرهنگ سازی صحیح الگوی مصرف به شدت در بهینه سازی انرژی تاثیرگذار خواهد بود. سیستم های مدیریت هوشمند و سیستم های هوشمند آبخیزداری، بهترین و موثر ترین زیر ساختی است که در مسیر بهبود بهینه سازی انرژی میتوان استفاده نمود.

شرکت ایلیا راژمان صدرا بر آن شد تا عملکرد های کاربردی را به عنوان همیار و همکار در راستای مدیریت صحیح و هوشمند سازی کشاورزی در کنار مدیران باشد تا در مرحله تصمیم گیری با قدرت و اطمینان بالاتری عمل نمایند. علاوه بر آن این سیستم تحلیل، تعریف و سازماندهی موارد را به صورت بسیار هوشمند در حوزه کشاورزی انجام داده است.

کشاورزی هوشمند

توانایی های عملکردی سیستم:

1_ تعریف دسترسی های مدیریت، کارمند، کشاورز(متراژ،نوع کشت ، کشاورز و یا باغدار ،ادرس دقیق، پلاک زمین، مجوزهای زمین جهت نحوه استفاده از زمین)

2 _ تعریف نقشه و زمین های کشاورزی

3 _ تعریف نهر اصلی

4_ تعریف جوی ها و شاخه های نهر ها

5_ تعریف لوله ها و سیستم  آبداری با لوله

7_ کار گزاری سنسور رطوبت خاک جهت جلوگیری  استفاده بی رویه آب توسط روش غرق آبی

8_ تعریف سیستم پخش آب و تقسیم آب با توجه به زمان و دبی (حجم) تعریف شده برای هر زمین با استفاده از سیستم مکانیکی هوشمند

9 _ گزارش گیری از کل آمار مصرف آب و حجم آب استفاده شده در هر زمین ، منطقه، بخش

و تحلیلی از کل آمار و جلوگیری اتلاف و هدر رفت

10 _ اعلام حضور ناظر در محل و مکان

 

برای مطاله بخش فضای سبز هوشمند ، اینجا کلیک کنید .