گلخانه هوشمند

گلخانه هوشمند در درجه اول در مورد بهبود شیوه های فعلی کشاورزی با استفاده از فناوری های نوین برای عملکرد بهتر است .

این کار الگویی از گلخانه هوشمند را ارایه می دهد که به کشاورزان کمک می کند تا بدون استفاده از بازرسی دستی ، کار ها را در یک مزرعه بصورت خودکار انجام دهند .

گلخانه :

گلخانه، یک ساختمان بسته است که گیاهان را از شرایط بد و شدید آب و هوایی ، یعنی باد ، طوفان ، تابش ماوراء بنفش و حمله حشرات و آفات محافظت می کند .

آبیاری مزارع کشاورزی با استفاده از آبیاری قطره ای اتوماتیک انجام می شود، که مطابق با آستانه رطوبت خاک تعیین شده عمل می کند ، بنابراین به عنوان مقدار بهینه آب روی گیاهان اعمال می شود. براساس داده های کارت بهداشت خاک ، می توان مقدار مناسب ازت ، فسفر ، پتاسیم و سایر مواد معدنی را با استفاده از تکنیک های باروری قطره استفاده کرد. مخازن مناسب برای مدیریت آب ساخته می شوند و پس از اندازه گیری سطح آب فعلی با استفاده از یک سنسور اولتراسونیک ، از آب پر می شوند. همچنین گیاهان با استفاده از چراغ های رو به رشد ، نور طول موج لازم را در طول شب فراهم می كنند. دما و رطوبت هوا توسط سنسورهای رطوبت و دما کنترل می شود و از مه شکن نیز برای کنترل همان استفاده می شود. . یک چاه لوله با استفاده از ماژول (تماس یا پیام کوتاه از دست رفته) کنترل می شود.

جعبه های کندوی زنبور عسل برای گرده افشانی مستقر می شوند و جعبه ها با استفاده از سنسورهای اولتراسونیک برای اندازه گیری عسل کنترل می شوند و در هنگام پر کردن نامه برای خریداران ایمیل ارسال می کنند. علاوه بر این ، قرائت های جمع آوری شده از ظروف ذخیره سازی در سرویس ابری بارگذاری می شود و می تواند به یک شرکت تجارت الکترونیکی ارسال شود.

گلخانه هوشمند :

گلخانه هوشمند یک انقلابی در کشاورزی است و میکروکلیدیمی خود تنظیم و مناسب برای رشد گیاهان از طریق استفاده از سنسورها ، محرک ها و سیستم های کنترل و کنترل که بهینه سازی شرایط رشد و اتوماسیون روند رشد را ایجاد می کند.

پیش بینی می شود که بازار به دلیل افزایش جمعیت ، تغییرات آب و هوایی و شهرنشینی شاهد رشد چشمگیر باشد. همچنین انتظار می رود که کشاورزی هوشمند با سرعت بسیار بالایی توسعه یابد. با این حال ، قیمت بالای نصب و هزینه های بالای سرمایه گذاری اولیه ممکن است رشد در کشورهای غیر توسعه یافته مانند خاورمیانه و آفریقا را مهار کند.

گلخانه هوشمند

براساس نوع ، گلخانه ها را می توان به دو دسته هیدروپونیک و غیر هیدروپونیک تقسیم کرد:

 

گلخانه های هیدروپونیک

هیدروپونیک گیاهان بدون خاک را پرورش می دهند. در واقع روشی است برای رشد گیاهان بدون خاک به جای استفاده از محلول های مواد مغذی ، مواد معدنی در حلال آب است .

گیاهان زمینی فقط با ریشه هایشان در معرض مایع مغذی قابل رشد هستند و یا ریشه ها توسط یک ماده بی اثر مانند پرلیت یا شن قابل پشتیبانی فیزیکی هستند.
گیاهانی که معمولاً به صورت هیدروپونیک رشد می کنند شامل گوجه فرنگی ، فلفل ، خیار ، کاهو و ماری جوانا هستند.
هیدروپونیک مزایای بسیاری دارد که یکی از آنها کاهش مصرف آب برای کشاورزی است. برای رشد ۱ کیلومتر گوجه فرنگی در کشاورزی فشرده نیاز به ۴۰۰ لیتر آب ، در هیدروپونیک ۷۰ لیتر آب نیاز است .

به دلیل کمبود آب مورد نیاز برای تولید محصول ، در آینده می توان محیطهای خشن که آب در دسترس زیادی ندارند ، بتوانند غذای خود را پرورش دهند.

۶ روش کشت هیدروپونیک وجود دارد :

  • تکنیک نوار غذایی ( NFT )
  • تکنیک شناوری
  • هوا کشت
  • سیستم مویینگی
  • سیستم قطره ای
  • تکنیک قوطه وری (DWC)

 

در همه ی این  روش ها بستر اصلی کشت گیاه خنثی است و در واقع مواد مغذی از طریق محلول های غذایی به گیاه می رسد. یکی از جدیدترین سیستم های هیدروپونیک ، سیستم آکوآ پونیک است که جدیدا از آن بهره گرفته می شود، در این سیستم  ماهی و گیاه به صورت ترکیبی در سیستم قرار می گیرند.

می توان سیستم های هیدروپونیک را به دو بخش فعال و غیر فعال تقسیم نمود. سیستم مویینگی که در آن توسط نیروی جاذبه و نیروی مویینگی به گیاه مواد غذایی رسیده می شود از سیستم های غیر فعال می باشد.

 

در سیستم های فعال مواد غذایی به صورت چرخشی توسط پمپ حرکت می کنند. گیاه مواد غذایی مورد نیاز خود را جذب می کند و مقدار اضافی آن توسط نیروی جاذبه به تانکر اصلی بر می گردد.

رایج ترین روش استفاده از سیستم فعال شناوری است که محلول غذایی توسط پمپ در اختیار ریشه ی گیاهان قرار می گیرد. گیاهان در این سیستم در ردیف های طولانی و باریک که دارای شیب است قرار می گیرند. انتخاب سیستم هیدروپونیک با توجه به میزان مهارت، میزان فضا قابل دسترسی و… بستگی دارد.

 

 

گلخانه های غیر هیدروپونیک :

گلخانه های هوشمند غیر هیدروپونیک بر بازار حاکم هستند و بیشترین پتانسیل رشد را در طول دوره پیش بینی دارند. فن آوری های کلیدی مورد استفاده در بازار گلخانه های هوشمند HVAC ، چراغ های رشد LED ، فناوری ارتباطات ، سیستم های آبیاری ، انتقال مواد ، دریچه ها و پمپ ها و سیستم های کنترل است.

گلخانه هوشمند ، راه حلی برای گلخانه های سنتی است . دارندگان و تولیدکنندگان می توانند با داشتن گلخانه های هوشمند، علاوه بر از بین بردن نیروهای انسانی و کاهش هزینه های مربوط به آن ، در مصرف انرزی نیز صرفه جویی کرده و همچنین کنترل هر لحظه بر گلخانه ی خود داشته باشند تا بتوانند در هر ساعت از شبانه روز با دادن برنامه های دقیق به آن ، کنترل گلخانه را در دست داشته باشند .

رواج روز افزون فن آوری هایی مانند اینترنت اشیا ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، یک عامل اصلی در توسعه گلخانه در سال های آینده است .

در روش سنتی گلخانه ها ،محدودیتهای مختلفی برای کنترل دستی همه عوامل موثر بر کیفیت گیاهان و عملکرد آنها وجود دارد، در حالیکه در روش هوشمند گلخانه ای ، این مشکل برطرف شده و می توان با نظارت بر عملکرد، آن را به طور کامل کنترل کرد .

گلخانه هوشمند

چه مواردی را می توان در گلخانه، هوشمند کرد ؟

۱- هوشمند سازی دما

۲- هوشمند سازی رطوبت

۳ – هوشمند سازی آبیاری

۴- هوشمندسازی غلظت گاز

CO2 –  ۵  تابش نور

هوشمندسازی گلخانه یک روش کاملا صنعتی است. در این روش با بکار گیری سنسورهای دما ، ترموستات و …. گلخانه را هوشمند کرده و به این روش کار می کنند که این سنسورها با دادن اطلاعات و شرایط به سیستم به صورت خودکار ، همه ی این موارد را کنترل کرده و  تنظیم می کند .

مزایای گلخانه هوشمند :

کنترل از راه دور :

در گلخانه های سنتی ، دارنده گلخانه باید به صورت شبانه روز در گلخانه حضور داشته تا بتواند به صورت حضوری و شخصا آن را زیر تظر داشته باشد و همه ی کارها را به صورت دستی انجام دهد .  لکن با هوشمندسازی گلخانه ، دیگر نیازی به حضور فیزیکی شخص نیست . چرا که شما با داشتن سیستم های هوشمند فقط کافی است با گوشی همراه خود همه چیز را زیر نظر بگیرید .

امکان زمانبندی و برنامه ریزی :

این مزیت به مراتب بسیار پر اهمیت تر از کنترل از راه دور است . چرا که ممکن است شما فراموش کنید یا زمان آن را نداشته باشید که گلخانه را با گوشی همراه خود کنترل کنید . لکن با دادن برنامه و زمان به سیستم خود به طور مثال می تواتید بگویید در چه ساعتی زمان آبیاری فرا رسیده است .

گلخانه

سناریو پذیری:

سناریوپذیری از مزایای دیگر گلخانه هومند است . شما با این قابلیت می توانید برای سیستم هومند خود تعریف کنید به عنوان مثال ، که اگر چنین شد ، چنان شود .

مثلا بگویید اگر تابش خورشید امروز به این میزان بود به فلان گیاه چقدر و در چه ساعتی آب دهد .

 

خوشبختانه خانه هوشمند زوریل پروژه های بسیار موفقی در زمینه هوشمند سازی گلخانه ها داشته است.