سنسور دود و گاز چیست؟ و به کارگیری آن چه مزیت هایی برای ساکنین ساختمان های هوشمند دارد؟

, ,
تصویری از سنسور دود و گاز را با پس زمینه خاکستری نشان می دهد.

ایمنی بیشتر در ساختمان ها با نصب سنسور دود و گاز

سنسور دود و گاز از تجهیزات اصلی و مهم برای ایجاد ایمنی در ساختمان هاست. می دانیم گاز قاتلی خاموش است که سالانه جان تعداد زیادی از افراد را می گیرد، بنابراین تشخیص به موقع وجود نشت گاز در فضا از عوامل ضروری برای حفظ ایمنی و جلوگیری از هر گونه خسارت های مالی و جانی می باشد.

خوشبختانه امروزه به لطف تکنولوژی های مدرن می توانیم قابلیت هایی را برای افراد در ساختمان ها مهیا کنیم تا از بروز اتفاقاتی نظیر آتش سوزی و حتی مرگ عزیزان جلوگیری کنیم.

به کار گیری سنسور تشخیص دود و گاز در واقع روشی بسیار مطمئن و کارآمدی است که می تواند شما را از وقوع حادثه باخبر سازد. اکنون باید بدانیم که این وسیله شگفت انگیز چیست و چگونه کار می کند؟ بنابراین توصیه می کنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

در این نوشتار ابتدا سنسور را تعریف و سپس عملکرد آن را شرح می دهیم و بعد از آن به توضیح سنسور دود و گاز و مزیت های آن می پردازیم.

سنسور چیست؟

سنسور در لغت به معنی حسگر و یا لمس کننده است که می تواند کمیت هایی مانند دما، گاز و رطوبت را تشخیص دهد. سنسور ها تمام اطلاعات را از بخش های مختلف ساختمان جمع آوری می کنند و این اطلاعات را در اختیار سیستم مرکزی قرار می دهند.

بر این اساس یک سری کارها به صورت خودکار و بدون نیاز به افراد انجام می شود. با استفاده از سنسور می توانیم تمام تخیل های مربوط به ساختمان ها را به واقعیت تبدیل کنیم.

سنسور ها به منزله چشم و گوش ساختمان و همچنین به عنوان یک نگهبان اند. اگر ساختمانی فاقد چنین تجهیزاتی باشد، آن ساختمان مانند انسانی نابینا و کم شنوا عمل می کند که نمی توانید با آن ها ارتباط برقرار کنید. انواع مختلفی از سنسورها در بازار وجود دارند که هر کدام برای کاربردی خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

برای آشنایی با انواع سنسورها در خانه هوشمند مقاله زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

سنسورهای خانه هوشمند چند مدل دارند و اصولا کاربرد سنسور در خانه هوشمند چیست؟

سنسور دود و گاز

یکی از دغدغه های افراد جهت ایجاد امنیت، آگاهی و اطلاع رسانی سریع از بروز حوادثی مانند آتش سوزی است تا با انجام عملیات و اقدامات لازم از بروز حوادث پرخطرتر جلوگیری کنند.

سنسور دود و گاز یکی از تجهیزات مهم در سیستم امنیتی هوشمند در ساختمان هاست. این سنسور با سایر اجزای شبکه هوشمند در ارتباط است که اطلاعات از بخش های مختلف ساختمان را دریافت می کند و آن ها را به سیستم مرکزی ارسال می کنند، و پس از پردازش اطلاعات سناریوهای کنترلی به صورت خودکار انجام می شود.

به این صورت که با تشخیص دود و گاز توسط سنسور بلافاصله زنگ خطر به صدا در آمده و با ارسال پیام به موبایل افراد و یا از طریق اپلیکیشن، کاربر را سریعا از این اتفاق باخبر می کند. همزمان با این اقدامات سیستم های تهویه، فعال و درب و پنجره ها باز می شوند تا دود و گاز موجود در هوا را به بیرون از منزل هدایت شوند، همچنین شیرهای اصلی گاز قطع کرده و با مراکز آتش نشانی تماس می گیرد.

این موارد از اقداماتی اند که می توانند به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به حضور افراد در ساختمان های هوشمند و با به کارگیری سنسور دود و گاز انجام شوند.

با اعلام به موقع خطر توسط سنسور دود و گاز از بروز فاجعه خطرناک تر جلوگیری می شود و همچنین فرصت فرار و رفع خطر را برای کاربران فراهم می آورد؛ بدین وسیله می توانید در هر زمان و مکان، منزل خود را کنترل کنید و برای محافظت از آن آماده باشید.

 

تصویری از یک سنسور دود با یک موبایل را نشان می دهد.

 

اگر در ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری و هر نوع ساختمان دیگر، آتش سوزی در زمان مناسب مهار نشود می تواند خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیری را به وجود آورد.

علاوه بر آتش سوزی ممکن است حوادث دیگری مانند نشتی گاز رخ دهد که می تواند باعث مرگ خاموش ساکنین ساختمان شود جهت شناسایی و جلوگیری به موقع از چنین اتفاقاتی تنها با استفاده از سنسور دود و گاز امکان پذیر است. در اینجا هر کدام از سنسور دود و سنسور گاز را به طور جداگانه تعریف می کنیم.

حسگر دود

این وسیله وجود دود، شعله، گازهای موجود در هوای اطراف خود را تشخیص می دهد. به طور کلی دو نوع سنسور دود وجود دارد که عبارتند از:

فوتوالکتریک و یونیزاسیون که ترکیبی از این دو برای حفاظت حداکثری تشخیص دود و آتش استفاده می شود. هر کدام از این سنسورها به شیوه های گوناگونی وجود دود را حس می کنند.

انواع سنسور های متداول تشخیص دود

سنسور دودی فوتوالکتریک (نوری)

سنسور دود فوتوالکتریک، از نوع سنسور چشم الکترونیکی است. از این سنسور برای تشخیص آتش سوزی هایی مورد استفاده قرار می گیرد که فرآیند سوختن با سرعت پایین و با شعله کم همراه باشد.

این نوع سنسور به سقف متصل می شود، زیرا آتش گازهای بسیار داغ تولید می کند و چون چگالی این مواد کمتر از هوای معمولی است، سبک ترند و بالاتر از هوا قرار می گیرند؛ بنابراین گازها به سمت سنسور که در سقف قرار دارد حرکت می کنند. با این روند سنسور، دود را تشخیص می دهد.

سنسور دودی یونیزاسیون (فیزیکی)

این سنسور در آتش سوزی هایی با سرعت زیاد و شعله بیشتر کاربرد دارد. هر کدام از این سنسورهای دودی از تکنولوژی های مختلفی برای تشخیص دود و آتش سوزی استفاده می کنند، به همین دلیل عملکرد آن ها در برابر آتش سوزی کاملا با یکدیگر متفاوتند.

به این سنسور بینی الکترونیکی نیز گفته می شود زیرا از نوعی حسگر شیمی استفاده می کند تا بتواند دودی که وارد محفظه می شود را تشخیص دهد.

در داخل این سنسور ها محفظه یونیزاسیون وجود دارد که هوا وارد آن می شود. از این رو با استفاده از خاصیت یونیزه کردن ذرات برای تشخیص غلظت هوای محیط و همچنین تشخیص عناصر فعال کننده هشدار دهنده ها استفاده می کند. اگر غلظت هوای محیط به طور ناگهانی تغییر کند سنسور آن را به عنوان حریق تعبیر می کند.

سنسور گاز

سنسورهای گازی برای نظارت بر تغییرات کیفیت هوا و تشخیص وجود گازهای سمی و احتراق در محیط استفاده می شوند، که هر کدام از آن ها برای تشخیص نوعی گاز طراحی شده اند.

سنسور بر اساس ماده حسگری که در داخل خود قرار دارد می تواند نوع گاز را تشخیص دهد. برخی از انواع سنسور های گاز عبارتند از: سنسور دی اکسید کربن، مونوکسید کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن. از این سنسورها می توان برای تشخیص نشت گازهای مضر و همچنین نظارت و کنترل کیفیت هوا در صنایع و ادارات مختلف به کار گرفت.

هر سال در فصل زمستان با روشن شدن بخاری ها، تعداد زیادی از افراد بر اثر گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست می دهند امروزه با نصب یک آشکارساز می توانیم به موقع از وجود چنین عامل خطرناکی باخبر شده و جان انسان های زیادی را نجات دهیم.

اکثر سنسور های موجود در بازار که برای سیستم اعلام حریق استفاده می شوند تنها از طریق دود حاوی گاز دی اکسید کربن می توانند وارد مدار و عملیات شوند.

در خانه هوشمند زوریل ما با استفاده از سنسور دود و گاز علاوه بر تشخیص دود های دی اکسید کربن، نشت انواع گازها را مد نظر گرفتیم تا بتوانیم سناریو هایی را برای جلوگیری از آتش سوزی که بر اثر اشتباهات افراد رخ می دهد را انجام دهیم.

در خانه هوشمند زوریل به محض دریافت دود و یا گاز، شیرهای گاز را بسته و در صورت مجهز بودن خانه به پنجره های برقی، آن ها را باز می نماییم تا بتوانیم تا حد ممکن امنیت بیشتری برای شما تامین نماییم و در آخر از طریق آژیر و SMS به شما خبر می دهیم. این سنسور بیشتر در محل هایی که امکان نشت گاز و یا آتش سوزی زیاد است، به کار می رود. سنسور دود و گاز مزایای زیادی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

مزایا و کاربرد سنسور تشخیص دود و گاز

  • محافظت از افراد و خانه در برابر اتفاق های ناگهانی
  • تشخیص به موقع خطر و جلوگیری از استنشاق گازهای مضر
  • نصب و راه اندازی آسان
  • کنترل و نظارت در هر زمان و هر مکان
  • تامین ایمنی خانه
  • کاهش احتمال آتش سوزی و آسیب به وسایل خانه
  • انجام اقداماتی نظیر بستن شیر اصلی گاز، تماس با آتش نشانی و ارسال پیام به کاربر به صورت خودکار
  • کاهش اخطارهای اشتباه

نکات مهم در انتخاب و خرید سنسور دود و گاز

در انواع سنسورها از تکنولوژی های مختلفی برای تشخیص دود و گاز استفاده می شود. در هنگام خرید باید به مشخصات سنسور دقت کنید تا از حساسیت کافی برخوردار باشند.

برخی از سنسورها فقط دود را تشخیص می دهند و بعضی دیگر مونوکسید کربن (CO)، همچنین سنسورهایی نیز وجود دارند که برای تشخیص هر دو به کار می روند. بنابراین بهتر است برای منازل خود این نوع سنسورها را انتخاب و خریداری کنید.

سنسور دود و گاز وسیله ای است که از خانه و خانواده شما محافظت می کند بنابراین سنسور های بی نام و نشان را خریداری نکنید و به دنبال جنسی با کیفیت و بهتر باشید.

شرکت ایلیا راژمان صدرا دارای چندین سال سابقه در زمینه هوشمندسازی ساختمان هاست که می توانید از محصولات با کیفیت و دارای ضمانت این شرکت بهره مند شوید و با به کارگیری این تجهیزات، راحتی و ایمنی در خانه خود فراهم آورید. برای دیدن محصولات می توانید به وب سایت خانه هوشمند زوریل مراجعه نمایید.