سنسور در و پنجره چیست؟ و عملکرد آن در ساختمان های هوشمند چگونه است؟

, ,
تصویری از سنسور در و پنجره بر روی درب سفید رنگ را نشان می دهد.

امنیت ساختمان ها با سنسور در و پنجره

سنسور در و پنجره یکی از تجهیزات مهم در ایجاد امنیت ساختمان هاست. دوربین های مدار بسته ای که افراد در ساختمان های خود به کار می گیرند به تنهایی نمی توانند امنیت خانه را تامین کنند چرا که دوربین ها تنها تصاویر را ضبط نموده و هشداری به کاربران نمی دهند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، متداول ترین راه های ورود سارقین به ساختمان ها، درهای ورودی و پنجره ها هستند؛ بنابراین برای ایمن کردن این نقاط در خانه باید اقداماتی انجام دهیم تا از این طریق مانع از بروز خطر شویم.

امروزه به لطف فناوری های مدرن می توانیم نگرانی های افراد در مورد امنیت ساختمان ها را برطرف نماییم. توصیه ما به شما برای جلوگیری از ورود سارقین به ساختمان و کنترل در و پنجره ها، سنسور درب و پنجره است.

برای ایمن کردن درب و پنجره ها چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

برای رسیدن به پاسخ این پرسش در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید. در این مقاله ابتدا مفهوم سنسور را بیان می کنیم و سپس به تعریف سنسور در و پنجره، نحوه عملکرد آن، کاربرد و مزایای آن می پردازیم.

سنسور چیست؟

سنسور ابزاری است که به محرک فیزیکی خاص واکنش نشان داده و یک سیگنال الکتریکی قابل اندازه گیری را تولید کرده و آن را به سیستم پردازش مرکزی ارسال می کند.

سنسورها به عنوان چشم و گوش ساختمان عمل می کنند که در صورت وجود آن ها می توانیم با سایر تجهیزات ساختمان در ارتباط باشیم. همچنین سنسورها به منزله یک نگهبان اند که از ساختمان شما در برابر مزاحمان و سارقین محافظت می کنند.

انواع سنسور ها و کاربرد آن در ساختمان های هوشمند را بیشتر شناسید

سنسورهای خانه هوشمند چند مدل دارند و اصولا کاربرد سنسور در خانه هوشمند چیست؟

سنسور ها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای کاربردی خاص مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این سنسورها، سنسور درب و پنجره است که در زیر به تشریح آن می پردازیم.

سنسور در و پنجره چیست و چگونه کار می کند؟

ساکنین ساختمان ممکن است در هنگام خروج از منزل در بستن درب و پنجره ها دچار فراموشی شوند. این غفلت، در واقع برای سارقان فرصتی است که بتوانند وارد منزل شما شوند.

برای اینکه بتوانیم به موقع از ورود چنین افرادی به ساختمان آگاه شویم نیاز به ابزاری داریم تا این گونه خطرات را به موقع شناسایی و از ورود آن ها به داخل ساختمان جلوگیری کنیم.

این ابزار، سنسور درب و پنجره است که با اتصال آن ها به شبکه اینترنتی از طریق یک اپلیکیشن می توانید خانه خود را کنترل کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از این نوع سنسور به تنهایی نمی تواند امنیت منزل شما را تامین کند، بنابراین هر سنسور باید به یک سرور مرکزی متصل باشد تا بتواند سیگنال هشدار را به سیستم مرکزی ارسال کند و پس از آن آژیر دزدگیر فعال شود.

سنسور درب و پنجره از یک قطعه آهنربای دو تکه ای تشکیل شده است که می تواند بر روی هر نوع در و پنجره ای نصب شود. یک تکه از آن بر روی چارچوب قرار می گیرد و تکه دیگر بر روی در یا پنجره می چسبد.

این دو قطعه باید در کنار هم نصب شوند تا بتوانند اطلاعات را به یکدیگر انتقال دهند. بین این دو تکه خاصیت مغناطیسی وجود دارد که باعث می شود جدا شدن در یا پنجره از چارچوب را تشخیص دهد.

زمانی که درب یا پنجره باز شود با فاصله گرفتن این دو قسمت از هم سنسور تحریک شده و یک سیگنال هشدار به سیستم مرکزی ارسال می کند و پس از پردازش آن ها از طریق SMS و یا تماس، به کاربر اطلاع رسانی می کند.

همزمان با آن دستگاه دزدگیر نیز به صدا در می آید. ضروری است که سنسور در و پنجره به همراه دزدگیر استفاده شود.

تصویری از سنسور درب و پنجره بر روی چارچوب قهوه ای رنگ را نشان می دهد.

تا این بخش در مورد سنسور در و پنجره و نحوه عملکرد آن توضیح دادیم در ادامه مقاله کاربرد و مزایای استفاده از سنسور در و پنجره و همچنین انواع آن را بیان می کنیم.

کاربرد سنسور در و پنجره

از سنسور درب و پنجره علاوه بر نقاط ورودی مجتمع ها می توان برای کاربردهای دیگری نظیر گاو صندوق و صندوقچه هایی که دارای وسایل قیمتی و با ارزشمندی اند نیز به کار گرفت.

ایمن کردن هر قسمت از خانه مانند کابینت ها برای محدود کردن دسترسی افراد به مواد شوینده خطرناک و یا داروها و همچنین اختصاصی کردن اتاق کار با نصب این سنسور امکان پذیر است.

از این سنسور علاوه بر سیستم امنیتی هوشمند می توان برای سیستم تهویه هوشمند نیز استفاده کرد و سناریوهای مختلفی را از طریق آن اجرا نمود.

به عنوان مثال با فعال سازی سیستم امنیتی هوشمند، در صورت باز و بسته شدن در و پنجره ها آژیرها فعال شوند و از طریق ارسال پیامک و یا تماس تلفنی با اشخاص مشخص شده، اطلاع رسانی نماید.

در سیستم تهویه هوا می توان با استفاده از این سنسور در صورت باز بودن در و پنجره بعد از روشن شدن وسایل سرمایشی و گرمایشی هشدار دهد که برای کاهش مصرف انرژی در و پنجره ها را ببندید.

مزایای استفاده از سنسور درب و پنجره

جلوگیری از ورود سارقان به ساختمان

زمانی که سارقین متوجه سیستم امنیتی هوشمند شما شوند از ادامه کار منصرف می شوند زیرا می دانند که غیرفعال کردن سنسورها زمان بر و هزینه بر است. همچنین زمانی که دزدگیر به صدا در می آید این کار باعث دستپاچه شدن آن ها شده و احتمال دستگیری آن ها بالا می رود.

آسایش و آرامش افراد

زمانی که از تجهیزات امنیتی مانند سنسور درب و پنجره برای محافظت از خانه استفاده می کنید، تمامی راه های ورودی منزل تحت کنترل کاربران قرار می گیرد که باعث می شود آرامش خاطر ساکنین خانه نیز بیشتر شود.

اطمینان از تامین امنیت خانه و ساکنین در آن، حتی زمانی که در خانه حضور نداشته باشند با داشتن یک سیستم امنیتی مجهز به سنسور در و پنجره هوشمند به وجود می آید.

جلوگیری از ورود و خروج سالمندان و یا کودکان از ساختمان

برای نگهداری از سالمندان و یا کودکان در خانه باید از رفت و آمد آن ها آگاه شد که با نصب سنسور در و پنجره بر روی درب و پنجره ها می توان از خروج آن ها جلوگیری کرد.

عدم دسترسی کودکان به مواد خطرناک

با تعبیه سنسور درب و پنجره بر روی کابینت ها می توان مانع از دسترسی کودکان به داروها، مواد شوینده و خطرناک شد.

بهینه سازی در مصرف انرژی

با استفاده از سنسور درب و پنجره و ارتباط آن با سایر تجهیزات هوشمند دیگر می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و از این طریق هزینه های ناشی از آن را کاهش داد.

برای مثال در سیستم سرمایشی و گرمایشی می توان با تعریف سناریو هایی در صورت باز شدن پنجره ها سیستم سرمایشی و گرمایشی را غیر فعال کرد.

برای اینکه بدانید سناریو چیست مقاله زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

سناریوهای خانه هوشمند چیست؟ انواع آن در خانه هوشمند زوریل کدام است؟

انواع سنسور درب و پنجره

سنسور های در و پنجره به دو نوع بی سیم و باسیم تقسیم می شوند. در ساختمان های هوشمند سنسورهای باسیم به طور مستقیم با سیم کشی به سیستم هشدار وصل می شوند.

هزینه خرید و نگهداری این نوع سنسورها نسبت به سنسورهای بیسیم کمتر و برای نصب آن ها به زمان بیشتری نیاز است. در مقابل با آن ها سنسورهای بی سیم برای کار کردن نیاز به باتری دارند و نصب آن ها بسیار راحت است.

کاربران در ساختمان های هوشمند باید به عمر باتری سنسورهای بی سیم توجه کنند و به طور مکرر آن ها را مورد بررسی قرار دهند زیرا با تمام شدن عمر باتری، سنسور در و پنجره از کار می افتد و دیگر هیچ کارایی ندارد.

همچنین ممکن است افراد به دلیل داشتن مشغله زیاد، دیگر به این مسائل توجه نکنند و در این هنگام اگر سرقتی انجام شود کاربر به موقع از این ماجرا با خبر نمی شود، و از آن جا که هزینه خرید و نگهداری سنسورهای باسیم کمتر است شرکت ایلیا راژمان صدرا به شما سنسورهای باسیم را پیشنهاد می کند که امنیت و ظاهری لوکس به خانه شما هدیه می دهد.

به کارگیری نیروی انسانی برای نظارت و کنترل خانه هزینه زیادی را در بر می گیرد که مقرون به صرفه نیست، بنابراین به راحتی می توانید به جای هزینه کردن در این مورد، سرمایه خود را صرف تهیه یک سری تجهیزات برای ایجاد یک سیستم امنیتی کامل کنید و از این طریق به آرامش خاطر برسید.

شرکت ایلیا راژمان صدرا در این راستا محصولات مدرن و با کیفیتی ارائه می دهد. برای دیدن این محصولات می توانید به وب سایت خانه هوشمند ایرانی زوریل مراجعه کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *