تصویر یک کلید هوشمند لمسی که با انگشت شست، لمس می شود.

کلید هوشمند لمسی در خانه هوشمند

کلید هوشمند لمسی، شکل هوشمند شده کلیدهای معمولی است که تجربه کاربری لذت بخشی را برای افراد ایجاد می کند. کلیدهای معمولی وظیفه روشن و خاموش شدن چراغ ها را بر عهده دارند در حالی که کلید های هوشمند علاوه بر نقش قطع و وصل برق، کاربرد های گسترده تری دارند.

کلیدهای هوشمند قابلیت کنترل سیستم روشنایی را بصورت محلی یا از راه دور دارند، به این صورت که از طریق اپلیکیشن های قابل نصب بر روی موبایل، تبلت و کامپیوتر سیستم روشنایی را از راه دور کنترل می کنند و با کمک اپلیکیشن های قابل نصب بر روی موبایل لامپ کم مصرف، مهتابی و ال ای دی را می توان به سرعت کنترل کرد.

کلید معمولی از طریق پلاتین قادر به قطع و وصل کردن جریان الکتریکی برق در لامپ است، در حالیکه یک کلید هوشمند همین کار را از طریق رله انجام می دهد.کلید هوشمند قابلیت اتصال به سایر تجهیزات را دارد و علاوه بر اتصال به سیستم روشنایی می توانند با سایر وسایل برقی بصورت هماهنگ فعالیت کنند.

عملکرد کلید های خانه هوشمند به دو شکل صورت می گیرد:

کلیدهای هوشمند حتی در صورت قطع اینترنت فعالیت خود را ادامه می دهند و شما می توانید از طریق برنامه های قابل نصب در موبایل سیستم روشنایی را کنترل کنید.

 در زیر به دو حالت عملکرد کلید هوشمند بی سیم و باسیم بطور مختصر اشاره می کنیم:

بی سیم و wifi: هنگامی که کلید های هوشمند از طریق وای فای فعالیت می کنند سیستم روشنایی از راه دور قابل کنترل است و فرد می تواند با کمک موبایل چراغ ها را روشن و خاموش کند.

با سیم:  در حالت با سیم، شما می توانید از راه دور و یا با لمس انگشت دست، سیستم روشنایی را کنترل کنید و با لمس انگشت دستتان تنظیمات مدنظرتان را ایجاد کنید. کلیدهای هوشمند از نظر ظاهر، عملکرد، قابلیت کنترل، در سطح بسیار پیشرفته تری نسبت به کلید های معمولی هستند.

کلید هوشمند قابلیت های زیادی دارد و هر کدام از این قابلیت ها کیفیت استفاده از آن ها را دوچندان کرده است. در واقع می توان بر روی کلید هوشمند برنامه ای تعریف کرد که چراغ ها بطور خودکار روشن و خاموش شوند، همچنین قابلیت زمانبندی سیستم روشنایی از دیگر کاربرد های کلید هوشمند است. کلید های هوشمند مانند سنسور های تشخیص حرکت به مغز مرکزی متصل هستند و در هنگام نصب شما می توانید سناریوهای مختلفی را برای آن ها تعریف کنید. تمامی سناریوهای برنامه ریزی شده با اتصال به پنل مرکزی قابل اجرا هستند. تصویر کلید هوشمند لمسی از نوع دو پل

آیا برای نصب این نوع کلید نیاز به تغییر در کلیدهای ساختمان هست؟

برای نصب کلید هوشمند نیازی به ایجاد تغییر اساسی در جای کلید یا سیم کشی ساختمان نیست، و تنها با قرار دادن کابل CAT6 روی قوطی کلید معمولی می توان آن ها را براحتی تبدیل به کلید هوشمند کرد که از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر از کلید معمولی است.کلید های هوشمند در دامنه ولتاژ معمولی فعالیت می کنند و با استفاده از پروتکل mod bus تنظیم و طراحی می شوند. جنس رویه کلید هوشمند از شیشه و آلومنیم است  و به گونه ای ضد خش طراحی می شود که زیبایی خیره کننده ای در ظاهر این نوع کلید ها ایجاد می کند، علاوه براین قوطی کلید هوشمند از جنس ABS است که باعث می شود این نوع کلید ها در برابر ضربه و آتش سوزی مقاوم باشند.

انواع کلید هوشمند:

عملکرد همه این نوع کلید ها تا حدودی یکسان است و تنها تفاوت این نوع کلید ها در دامنه فعالیت شان است. کلید های تک پل یک خط روشنایی، دو پل دو خط روشنایی، سه پل قادر به کنترل سه خط روشنایی و همچنین کلید چهار پل، چهار خط روشنایی را کنترل می کند. در زیر به انواع کلید های هوشمند اشاره می  کنیم:

 • کلید هوشمند یک پل
 • کلید هوشمند دو پل
 • کلید هوشمند سه پل
 • کلید هوشمند چهار پل
 • کلید پره
 • کلید ترموستات

تصویر کلید هوشمند لمسی از نوع سه پل

 

مزایای نصب کلید هوشمند:

 • افزایش ایمنی
 • کنترل روشنایی بصورت خودکار و طبق برنامه
 • قابلیت کنترل از راه دور
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • افزایش ارزش خانه
 • کنترل وسایل برقی هوشمند
 • تنوع زیاد کلید و قابلیت سفارش گذاری
 • قابل رویت در تاریکی

کلید های هوشمند چندکاره هستند و علاوه بر کنترل چراغ ها قادر به مدیریت کردن دمای اتاق، رنگ نور، پخش موزیک و غیره می باشند.بنابراین نقش کلید هوشمند تنها به کنترل چراغ ها محدود نمی شود بلکه از طریق هماهنگی با سایر تجهیزات خانه هوشمند موارد ذکر شده را مدیریت می کند. شبکه داخلی از یک cpu قوی و ماژول تقویم تشکیل می شود که بدون نیاز به اینترنت می تواند ساعت و تقویم را به روز رسانی کند. با کمک اپلیکیشن های قابل نصب در موبایل وضعیت چراغ ها، دمای اتاق، رنگ نور، قابل تنظیم است.

یکی از کاربرد های مهم کلید هوشمند در حفظ امنیت خانه است. به این صورت که با تنظیم کلید روی برنامه شبیه ساز حضور، حتی وقتی که فرد در منزل نیست، چراغ ها بصورت خودکار در ساعت مشخصی روشن و خاموش می شود و اینگونه بنظر می آید که صاحبخانه درخانه حضور دارد. بنابراین اینگونه خانه تا حد زیادی از خطر سرقت در امان می ماند.