مونتاژ برد های الکترونیکی خود را به تیم متخصص مونتاژ برد ایلیا راژمان بسپارید

مونتاژ برد Smd و Dip امروزه یک نیاز غیر قابل انکار برای شرکت های الکترونیک و کامپیوتر و در مرحله دوم برای تمام مردم جهان است.

اگر شما هم یکی از فعالین صنعت الکترونیک و کامپیوتر در کشور هستید حتما می دانید که یکی از ضررهای پنهان در کسب و کارهای دانش بنیان مبتنی بر فروش تولیدات و محصولات الکترونیکی در بخش تحقیق و توسعه و تولید شرکت هاست.

لزوم مراقبت از فرآیند تولید و ایجاد خط مونتاژ برد پایدار در کنار استفاده از نیرو های متخصص در زمینه مونتاژ برد Smd یک ضرورت قابل احساس است که امروزه به شدت مورد توجه قرار گرفته و به چالشی سخت برای مدیران تبدیل شده است.

مونتاژ برد الکتریکی یعنی سوار کردن قطعات ریز و درشت بر روی بردهای الکترونیکی و مدارات هوشمند

به قطع طراحی بردهای الکترونیکی نیاز به مهارت و دانش بسیار زیادی در زمینه الکترونیک و استفاده و در دسترس قرار گرفتن آن برد الکترونیکی نیاز به تخصص قابل توجهی در زمینه مونتاژ برد الکترونیک خواهد داشت.

انواع روش های مونتاژ برد الکترونیکی:

روش های مختلفی برای مونتاژ برد الکترونیکی وجود دارد که به ترتیب در این مورد صحبت خواهیم کرد

مونتاژ قطعات الکترونیکی بر روی برد:

قطعات الکترونیکی مورد نیاز بر روی بردهای طراحی شده الکترونیکی به دو صورت DIP و SMD در بازار الکترونیک در دسترس شرکت ها و فعالین این صنعت قرار می گیرد.

در نتیجه اولین موضوع مهم و اساسی در طراحی برد با آلتیوم دیزاینر و  یا دیگر نرم افزارهای طراحی همین موضوع نوع قطعات استفاده شده در این مدار است.
مونتاژ بردهای Dip معمولا به صورت دستی و با کمک هویه انجام می شود و کار ساده ایست اما در بردهای طراحی شده با قطعات SMD کار به مراتب سختتر و پیچیده تر است.

همانگونه که می دانید قطعات SMD بسیار کوچک و ظریف هستند و مونتاژ این قطعات بر روی برد به صورت غیر حرفه ای و با کمک گرفتن بلوور ممکنه است باعث سوختن قطعات و کار نکردن برد پس از مونتاژ برد شود و همین امر ممکن است زمان و هزینه بسیار زیادی از شما گرفته و اعتبار شما را به خطر بیندازد.

مونتاژ بردSMD :

همانگونه که در بالا ذکر کردیم برای مونتاژ برد SMD روش های مختلفی وجود دارد اما بهترین روش برای مونتاژ برد SMD روش برداشت و گذاشت یا همان روش Pick & Place است که این روش مونتاژ برد فقط ویژه بردهای SMD بوده و به صورت کاملا اتوماتیک انجام می گیرد.

مزیت این روش نسبت به دیگر روش های مونتاژ برد SMD علاوه بر کیفیت و خرابی کمتر بردها سرعت بسیار بالاتر نسبت به روش های سنتی و دستی است و  تمام مراحل مونتاژ برد به روش نوین و با دستگاه تمام اتوماتیک انجام می گیرد.

پیشنهاد می کنیم اگر نیاز به مشاوره دارید و یا اینکه نیاز به مجموعه ای در زمینه مونتاژ برد الکترونیکی دارید همین حالا با شماره 09173398846 تماس بگیرید.

روش مونتاژ قطعات Smd مدارات PCB در شرکت زوریل

هر کاری مراحلی دارد و مونتاژ برد نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه مراحل مونتاژ SMD در زوریل را برای شما شرح خواهیم داد.

مرحله اول: استفاده از خمیر قلع بر روی برد

اولین مرحله در مونتاژ برد SMD قلع اندود کردن کامل برد با خمیر قلع است. در این روش برای هر برد شما به صورت اختصاصی یک شابلون استنسیل ساخته شده و به کمک شابلون ها برد شما به صورت کامل و به اندازه کافی قلع اندود می شود.

مرحله دوم: قرار گرفتن قطعات SMD بر روی برد مطابق با فایل طراحی

دومین مرحله از فرآیند اتوماتیک مونتاژ برد SMD اجرای مرحله قطعه گذاری است. در روش های سنتی بیشترین حجم خرابی برد و پایین بودن سرعت مونتاژ و تولید بردها دقیقا در زمان قرار گرفتن قطعات صورت می گیرد.

اما این مشکل به کمک دستگاه Pick & place با سرعت و کارایی بالایی حل شده است. تمام قطعات مورد نیاز برد الکترونیک شما در مکان های مخصوص و به صورت خاصی در دسترس این دستگاه قرار می گیرد.

دستگاه های متفاوتی در ایران در این زمینه وجود دارد اما دستگاه فوق حرفه ای زوریل با دقت عمل به شدت بالا و  سرعت و حجم تولید باور نکردنی نسبت به رقبا با استفاده از پردازش تصویر و بازوهای نرم و سریع اقدام به قطعه گذاری با دقتی معادل یک میکرو سانت بر روی برد الکترونیکی می کند و بخش دوم مونتاژ برد به پایان می رسد.

مرحله سوم: آب کردن خمیر قلع با دستگاه OVEN پیشرفته

بعد از اتمام مرحله مونتاژ برد با دستگاه نوبت به لحیم کاری پایانی می رسد و بردهای مونتاژ شده با دستگاه وارد دستگاه Reflow Oven می شود.

دستگاه  OVENبر اساس زمانبندی و کنترل حرفه ای دما خمیر قلعی که در مرحله اول مونتاژ برد SMD بر روی برد کشیده شده بود را بدون آسیب زدن به برد و قطعات بر روی آن به نقطه جوش رسانده و به این روش قطعات به برد یک اتصال با کیفیت و قوی ایجاد می کند.

مرحله چهارم: مونتاژ قطعات Dip بر روی برد

چهارمین مرحله از مونتاژ برد الکترونیک مربوط می شود به مونتاژ قطعات دیپ بر روی برد. ممکن است برخی مدارات علاوه بر بردهای Smd شامل بردهای دیپ هم باشند که در این صورت تمام قطعات Dip نیز با استفاده از حوضچه قلع و به صورت حرفه ای مونتاژ شده و برد الکترونیک آماده رفتن برای شستشو می شود.

مرحله پنجم: شستشوی کامل برد مونتاژ شده

در مرحله پنجم تمام بردهای مونتاژ شده به وسیله دستگاه های فوق العاده حرفه ای همچون دستگاه اولتراسونیک شستشو می شوند و برای مرحله نهایی که مرحله بازرسی نهاییست ارسال می شوند.

مرحله ششم: کنترل کیفیت و بازرسی نهایی

کنترل کیفیت و بازرسی در بخش مونتاژ برد زوریل در دو مرحله صورت می گیرد. مرحله اول قبل از شستشوی مدار و مرحله دوم تمام مدارات مونتاژ شده بعد از شستشوی مدار و به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار می گیرند و در نهایت برای بسته بندی ارسال می شوند.

جهت داشتن هر گونه سوال و یا در خواست می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

آقای جعفری مسول بخش مونتاژ : 09173398846

فیلم نحوه کارکرد ماشین مونتاژ برد Smd