تصویر یک خانه است که نشان می دهد تمام تجهیزات هوشمند بایکدیگر در ارتباط هستند و به وسیله یک تلفن همراه کنترل و مدیریت می شوند.

خانه هوشمند آرزویی که تبدیل به یک نیاز شد

خانه هوشمند از فناوری های نوظهور در عصر جدید می باشد که با احساس نیاز بیشتر انسان به داشتن رفاه و آسایش در زندگی به وجود آمده است. با حضور هوشمند سازی ساختمان در زندگیمان هنگام خروج از منزل دیگر نگران فراموش کردن بستن درب ها، خاموش کردن سیستم روشنایی و وسایل برقی روشن در خانه نیسیتم. امروزه شرکت های زیادی با توجه به پیشرفت زیاد تکنولوژی در زمینه خانه هوشمند ایرانی فعالیت می کنند. همچنین در سال های اخیر استفاده از خانه هوشمند سالمندان برای راحتی بیشتر این عزیزان نیز مورد توجه بسیار قرار گرفته است. به کمک تجهیزات هوشمندسازی ساختمان می توان مکان های هوشمند زیادی مانند هتل ،مدرسه ،بیمارستان، ساختمان و حتی خوابگاه هوشمند داشت.

در این مقاله ما سعی در آشنایی بیشتر شما با این تکنولوژی داریم.

معرفی:

خانه هوشمند یک ویژگی اساسی دارد و آن ویژگی این است که تمامی وسایل و دستگاه­ های موجود در خانه با اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه یا دستگاه های تحت شبکه از راه دور کنترل می شوند و دیگر نیازی به انجام دستی بسیاری از کارها نیست. از خصوصیات خانه هوشمند می توان به انجام کارهایی مانند روشن کردن لامپ ها، روشن کردن سیستم سرمایشی در صورت افزایش دمای خانه، به صورت خودکار اشاره کرد. همچنین برای انجام همزمان مجموعه ای از کارها با دادن سناریوهایی به سیستم های خانه هوشمند ایرانی می توان دستورات لازم جهت رخ داد آن اتفاق را برنامه ریزی کرد.

به عنوان مثال در هنگام ورود مهمان با استفاده از سناریو مهمان، چراغ های راهرور روشن می شود، نور سالن و سیستم روشنایی سالن و منزل مناسب مهمانی خواهد شد و احتمالا یک موسیقی ملایم پخش می شود.

تصویر یک خانم که به وسیله تبلت، تمام تجهیزات منزل مدرن خود را زیر نظر دارد و تمام قسمت های آن را کنترل می کند.

امکانات خانه­ هوشمند

برای همه ما جالب است که بدانیم خانه هوشمند و خانه غیر هوشمند چه تفاوت هایی دارند؟ ابزار و امکانات هوشمندسازی شده و خصوصیات هوشمند سازی ساختمان چه چیزهایی هستند؟

حال شما را با نمونه هایی از این ابزارها و امکانات تعبیه شده در خانه هوشمند ایرانی آشنا می کنیم.

سنسور های خانه هوشمند:

سنسور در لغت به معنی حسگر می باشد که از خصوصیات بسیار مهم یک خانه هوشمند بشمار می آید و با استفاده از آنها در خانه هوشمند قابلیت ایجاد سناریوهای مختلفی را داریم. سنسورهای خانه هوشمند انواع مختلفی دارند که در زیر چند نمونه از سنسور ها در خانه هوشمند را می شناسیم:

 • سنسور حرکتی
 • سنسور روشنایی
 • سنسور التراسونیک
 • سنسور درب و پنجره
 • سنسور تشخیص دود و نشت گاز
 • سنسور دما(ترموستات هوشمند) و رطوبت

روشنایی هوشمند:

از ویژگی های مهم یک خانه هوشمند ایرانی، سیستم روشنایی هوشمند می باشد که که از راه دور قابل کنترل است. از قابلیت های این هوشمند سازی روشن و خاموش کردن لامپ ها بدون نیاز به لمس کلید برق و تنظیم میزان نور محیط است که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری، و بهبود کیفیت زندگی می شود.

سیستم­ های سرمایشی و گرمایشی:

با استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی تنظیم دمای محیط، روشن و خاموش کردن وسیله های سرمایشی و گرمایشی به طور خودکار یا به صورت از قبل برنامه ریزی شده انجام می شود. به کمک این فناوری قبل از ورود به خانه از راه دور می توان دمای خانه را تنظیم کرد؛ با تغییر فصول دمای محیط به صورت اتوماتیک تنظیم می شود. این فناوری نیز باعث مصرف بهینه انرژی و کاهش هزینه ها می شود.

تصویر یک تبلت که با کنترل سیستم سرمایشی و گرمایشی دمای محیط خانه را تنظیم می کند.

 

 سیستم کنترل ورود و خروج خانه هوشمند:

از دیگر خصوصیات هوشمند سازی ساختمان سیستم کنترل ورود و خروج است که این قابلیت را به خانه می دهد که تصاویر و زمان­ ورود و خروج افراد به خانه را ثبت می کند. این سیستم ها با استفاده از روش های مختلفی مانند ثبت اثر انگشت، رمز ورود یا استفاده از کارت­ های RF Id امکان ورود به خانه را می دهد. از مزایای استفاده از این سیستم می­ توان به امنیت بالای آن اشاره کرد که آرامش خاطر را برای ساکنین خانه به ارمغان می آورد.

تصویر یک مرد که با استفاده از سیستم کنترل ورود و خروج، قصد ورود به منزل را دارد.

پرده­ های هوشمند:

پرده ها تنوع زیادی در جنس و ظاهر دارند که بر اساس موقعیت مکانی طراحی می شوند و هنگام کنار کشیدن آنها به دلیل  طول و اندازه عریض آنها دچار مشکل می شویم و از نور خورشید بی بهره می مانیم. در عصر جدید با هوشمند سازی پرده ها نیز این قابلیت به خانه هوشمند افزوده شد که دیگر نیازی نیست به صورت دستی پرده ها را کنترل کنید. با دادن سناریو نیز می توان در بازه های زمانی بخصوصی پرده ها را باز و بسته کرد.

از جمله مزایای این تکنولوژی راحتی، افزایش امنیت خانه در زمان­ هایی که مدت زمان طولانی در خانه حضور ندارید، هماهنگی با سایر لوازم هوشمند خانه مانند سیستم تهویه هوا، و صرفه­ جویی قابل توجه در مصرف انرژی در خانه می­ باشد.

یک شخص باموبایل خود از طریق اپلیکیشن در حال کنترل پرده های سفید رنگ است

سیستم اعلام و اطفا حریق:

تاکنون بسیاری از افراد جان خود را بر اثر نشت گاز یا آتش­ سوزی از دست داده­ اند اما امروزه با استفاده از سیستم اعلام و اطفا حریق در خانه های نوین خسارت­ های ناشی از آتش سوزی به حداقل رسیده است. روش کار این سیستم به این طریق است که در صورت مشاهده­ دود، آتش، حرارت، گاز منوکسید کربن و خطرات این چنینی پیام ­های هشدار صوتی و تصویری توسط سیستم اعلام حریق به مالک خانه داده می شود که تا حدود زیادی از تلفات جانی و مالی جلوگیری شود. سیستم اطفا حریق نیز به منظور خاموش کردن کردن آتش وارد عمل می شود که این کار را به صورت اتوماتیک و با توجه به نوع آتش سوزی انجام می دهد.

در واقع سیستم اعلام حریق در هوشمندسازی ساختمان، مجموعه عملیات لازم جهت اعلام آتش سوزی به مالکین خانه را بر عهده دارد و سیستم اطفا حریق اقدامات لازم جهت جلوگیری از پیشرفت بیشتر آتش سوزی و مهار شعله های آتش را را انجام می دهد.

تصویر سیستم اعلام و اطفا حریق است که در سقف خانه تعبیه شده است.

خصوصیات خانه هوشمند

 • انعطاف پذیری
 • راحتی و آسایش بیشتر
 • بهینه سازی انرژی
 • بهبود کیفیت زندگی
 • انجام سریع تر کارها و صرفه جویی در زمان
 • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات
 • افزایش ایمنی در برابر حوادث و سرقت
 • کنترل و نظارت بر خانه از راه دور
 • قابلیت ایجاد سناریو برای تجهیزات هوشمند
 • استفاده­ ی راحت از امکانات هوشمند برای کودکان، سالمندان و بیماران
 • قابلیت ارتقا و به­ روز رسانی نرم افزاری و سخت افزاری تجهیزات در صورت داشتن زیر ساخت هوشمند