در حال بارگزاری
سناریو هوشمند سازی

سناریو چیست ؟ | هرآنچه که باید درباره سناریو بدانید | خانه هوشمند زوریل |

نحوه اجرای سناریو ها :

سناریو ها در کل به دو صورت می توان تعریف و اجرا کرد :

سناریو نویسی بر روی کلید ها و ترموستات ها و سنسور ها به صورت جداگانه : این امر شاید کمی از نظر سرعت بهینه تر باشد اما از نظر انعطاف پذیری کامل مردود است زیرا تمامی سناریو نویسی ها بسیار زمان بر ، هزینه تغییرات بسیار زیاد ، عدم امکان تغییر توسط نیروهای غیر متخصص و محدود بودن در تعداد سناریو های از نقاط ضعف این شیوه است.

شیوه مورد استفاده توسط شرکت ما ، سناریو نویسی در سیستم مرکزی می باشد به این منظور که ابتدا سنسورها تمامی وضعیت خود را به سرور مرکزی در هر بخش ارسال کرده و پس از بررسی توسط سیستم مرکزی در هر بخش ، در صورت نیاز سناریو اجرا می شود و یا در راس ساعت و یا زمان خاص سناریویی اجرا خواهد و یا سناریویی به حالت دستی می تواند اجرا شود . از مزیت های این سیستم می توان سناریو نویسی به زبان فارسی توسط افراد غیر متخصص و دارای مجوز سیستم ، هزینه کم برای تغییرات ، راحتی در تغییرات بدون نیاز به حضور تکنسین های شرکت ، سرعت سناریو نویسی و انعطاف بسیار بالا نام برد.

 

انواع سناریو ها :

سناریو ها به عنوان تصمیم های از پیش تعیین شده برای رسیدن به مقاصد در سیستم های BMS  و ساختمان هوشمند بزرگترین نقش و تاثیر را دارند . تعریف صحیح سناریو ها و بکارگیری درست ابزار ها ، همگی باعث می شود تا اهداف کامل انجام شود.

برای این منظور ما چندین نوع در سیستم تعبیه شده تا کاربران با زبان فارسی اقدام به نوشتن سناریوهای مورد نیاز بدون داشتن هیچ گونه دانش فنی نمایند.

سناریوهای موجود به شرح زیر است :

شرطی : همانطور که از اسم آن پیداست باید شرط و یا شرط هایی برقرار شود تا آن سناریو اجرا شوند.

زمانی : این دست  این امکان را به ما می دهد تا در روز های خاص از هفته و ساعت های مشخص یک سری عملیات را انجام دهیم.

شرطی – زمانی : این دست سناریو ترکیبی از شرطی و زمانی است که در صورتی که شرط ابتدا بر قرار باشد سپس زمان نیز متناسب با زمان انتخابی باشد (ساعت ۷ شب به بعد و یا ۲۰ دقیقه بعد ) سناریو انجام می شود.

زمانی – شرطی : در روزهایی از هفته و ساعاتی در طول روز در صورت برقرار بودن یک شرط انجام می شود.

عادی : با یک کلیک شروع به اجرا می کنند.

 

سناریو هوشمند سازی با زوریل

سناریوهای روشنایی :

متناسب با نیاز در مکان های مختلف به کار گرفته خواهد شد.

سناریو روشنایی سرویس های بهداشتی و آبدار خانه :

در سرویس بهداشتی و آبدار خانه سیستم متناسب با در خواست در اسناد مناقصه به صورت سنتی و با سنسور های PIR

کار خواهد کرد . البته توصیه می شود در سرویس بهداشتی ها یک سنسور دیواری درون هریک از توالت ها قرار بگیرد و به محض ورود افراد چراغ آن توالت روشن شود و فقط در بخش دستشویی سنسور سقفی برای روشنایی کار شود .

 

کنترل روشنایی در راهرو ها :

در این قسمت بر اساس میزان روشنایی و زمانبندی ها کنترل روشنایی صورت می پذیرد

 

کنترل روشنایی در فضاهای اداری :

در محیط های اداری یک سنسور لوکس متر در چند جهت متناسب با زوایا در محیط بیرونی نصب می شود . سپس در تمام محیط ها که به صورت دائم افراد در آن حضور ندارند یکی سنسور Occupancy  قرار داده خواهد شد . در دیگر بخش ها مانند اتاق کارمندان با هماهنگ سازی سیستم هوشمند سازی همگام با سیستم حضور و غیاب به راحتی می توان کنترل روشنایی و دما را انجام داد و از هزینه اضافی برای تهیه سنسور های Occupancy برای هر مکان و همچنین سیم کشی ها جلو گیری نمود . به محض ورود اولین کارمند از هر اتاق سیستم در صورت نیاز چراغ ها و سیستم های سرمایش را روشن می کنم و به محض خروج آخرین کارمند یک اتاق سیستم به صورت خودکار روشنایی ها را خاموش می کند .

علاوه بر آن می توان زمان حداکثری روشن بودن را به طور مثال ساعت  عصر در نظر گرفت و متناسب با آن تمامی سیستم های روشنایی را خاموش نمود .

 

سناریوهای سرمایش و گرمایش :

علاوه بر قرار دادن یک کلید ترموستات در هر بخش از واحد اداری در پکیج سنسور برای هر اتاق علاوه بر وجود سنسور های حرکتی و نور یک سنسور دما از نوع PT-100  قرار می گیرد تا با دمای درون ترموستات بتوان در ارتباط باشد و میانگین این دما را به عنوان مرجع شناسایی شود . با تعیین حدهای مجاز دمایی سیستم به صورت خودکار اقدام به فعال سازی انواع درو فن ها می نماید تا همیشه دمای مطلوب و یک دستی را در اتاق داشته باشیم .

همچنین با هماهنگ سازی این سیستم با سیستم حضور و غیاب می توان در ذخیره انرژی گام های بهتری برداشت و به محض خروج آخرین نفر از هر اتاق سریعا سیستم های سرمایشی را خاموش کرد و یا بر روی پایین ترین درجه ممکن قرار داد و در سناریو زمانی ۱ ساعت قبل از حضور افراد دوباره دما را به حالت نرمال بر گرداند.

ادامه این مطلب را در خانه هوشمند زوریل بخوانید…