کنترل خانه هوشمند از رویا تا واقعیت | خانه هوشمند خود را با زوریل کاملا در کنترل خود درآورید

, ,
تصویری از تبلت که فردی از راه دور خانه هوشمند خود را کنترل و مدیریت می کند.

کنترل خانه هوشمند آرزویی که به واقعیت پیوست

کنترل خانه هوشمند از راه دور همانند بسیاری دیگر از رویاهای بشر در حال تبدیل به یک نیاز روزمره است. شاید در گذشته های دور هیچکس بر این باور نبود که بتواند با خانه هوشمند خود صحبت کند و کلمه ای به نام دستیار صوتی هوشمند، نه تنها دور از ذهن، بلکه به زبان آوردنش نیز سبب تمسخر دیگران می شد و آرزویی بسیار لذت بخش و رویایی باور ناپذیر تلقی می شد. اما امروزه به لطف پیشرفت های تکنولوژی و تلاش متخصصین جوان در ایران و در تمام دنیا بسیاری از آروزهای لذت بخش که همانند این رویایی باور نشدنی تبدیل به واقعیتی غیر قابل انکار شده است.

کنترل خانه هوشمند توسط مالک منزل امروزه علاوه بر لذت استفاده از تکنولوژی برای راحتی و رفاه انسان، تاثیر بسیار زیادی در بهینه سازی مصرف انرژی، امنیت بسیار بالا و کاهش خطرات احتمالی ناشی از اشتباهات انسانی را شامل شده است.

تصور کنید می توانید با استفاده از یک نرم افزار موبایل تمام تجهیزات الکتریکی خود را حتی در خارج از منزل و کیلومترها دور تر از وطن کنترل کنید. کنترل دوربین ها، سیستم حفاظتی منزل، چک کردن و بررسی درب های ورودی، انشعابات آب و گاز و آبیاری به موقع گیاهان در منزل و بسیاری دیگر از خدمات این چنینی از جمله مواردی هستند که در صورت نبود شما حتی در مدت زمان طولانی می تواند به راحتی و در کسری از ثانیه در اختیار شما و گوش به فرمان باشند.

پباده سازی سیستم هوشمند مدیریت ساختمان چگونه است؟

برای پیاده سازی سیستم خانه هوشمند در منزل خود ابتدا باید زیرساخت های لازم برای ایجاد چنین سیستمی را فراهم کنید. این زیر ساخت می تواند شبکه بی سیم یا با سیم باشد که تمام تجهیزات خانه هوشمند را به سیستم مرکزی مرتبط می کند. بنابراین می توان با پیاده سازی زیر ساخت های لازم، ساختمان هوشمند خود را کنترل و مدیریت کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

پیشنهاد می کنم حتما بخوانید:

خانه هوشمند با سیم بهتر است یا خانه هوشمند بی سیم

سیستم پردازش مرکزی خانه هوشمند که در زوریل زد مستر – Zmaster نام دارد، توانایی کنترل بسیاری از اشیا درون منزل را دارند؛ به عنوان مثال زد مستر می تواند موارد زیر را به راحتی مدیریت و با یک کلیک در اختیار شما قرار دهد:

 • سیستم سرمایشی هوشمند
 • سیستم گرمایشی هوشمند
 • سیستم پرده هوشمند
 • سیستم صوتی و تصویری
 • سیستم اعلام و اطفا حریق
 • گلخانه هوشمند
 • سیستم روشنایی
 • سیستم تامین برق اضطراری
 • سیستم حفاظتی و امنیتی
تصاویری از یک نرم افزار کنترل خانه هوشمند با پس زمینه سفید و قرار گرفتن آیکون های مختلف در اطراف صفحه با یک لپ تاپ در وسط تصویر

سیستم سرمایشی و گرمایشی کنترل خانه هوشمند:

گرما و سرما بی اندازه همیشه دردسرساز است؛ نیاز انسان به حضور در مکانی با دمای مطلوب یکی از عوامل مهم در ایجاد رفاه زندگی است که به لطف خانه هوشمند می تواند در دسترس شما باشد. خانه هوشمند مجهز به سنسور، حسگر، تشخیص دما و رطوبت محیط است و این اطلاعات را به صورت برخط به سیستم پردازش مرکزی زوریل منتقل می کند. تنها کاری که برای ایجاد یک دمای مطلوب در خانه بر عهده شماست، تنظیمات سیستم است. گوشی خود را بردارید و در نرم افزار خانه هوشمند خود دما را بر روی مقدار مورد نظر خود تنظیم کنید و سیستم تهویه مطبوع و گرمایشی _ سرمایشی منزل خود را بر روی مدیریت خودکار توسط پردازشگر مرکزی قرار دهید. انجام این فرایند 30 ثانیه ای، شما را از انجام هر کار دیگری برای کنترل دما و رطوبت بی نیاز می کند.

شما به راحتی از طریق نرم افزار خانه هوشمند به تمام خدمات زیر می توانید دسترسی داشته باشید:

 • قابلیت تنظیم و کنترل سیستم سرمایش و گرمایش توسط اپلیکشن، اینترنت، پنل اصلی
 • قابلیت تنظیم هوشمند دما
 • قابلیت برنامه ریزی روشن و یا خاموش شدن سیستم های سرمایش و گرمایش بر اساس حضور و یا عدم حضور افراد در محیط در زمان های تعیین شده
 • کنترل شومینه، کولر آبی، اسپیلت

سیستم پرده هوشمند:

یکی از نکات مهم در بهینه سازی مصرف انرژی استفاده از نور طبیعی خورشید است. با کمک سیستم نرم افزاری و پردازشگرهای خانه هوشمند، پرده هوشمند را با ایجاد سناریوهای مختلف کاملا هوشمند مدیریت کنید. به عنوان مثال اگر پنجره منزل شما نورگیر خوبی دارد و شما می خواهید از این موهبت الهی بهره ببرید و علاوه بر بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی از لذت استفاده از نور طبیعی نیز استفاده کنید؛ برای این کار کافیست به سیستم فرمان دهید در بازه های مشخصی در روز و در صورتی که شدت تابش نور در حد قابل قبول و مشخصی باشد، سیستم به صورت اتوماتیک پرده های منزل را باز کرده و نور چراغ آن محیط را کم و یا خاموش می کند. اما در صورتی که شما به صورت دستی و از طریق نرم افزار هوشمند فرمان دهید که پرده ها باز یا بسته باشد، سیستم فرمان شما را در اولویت قرار داده و دستور شما را اجرا می کند.

با استفاده از سیستم فرمان پذیر هوشمند زوریل دست شما برای اجرای هر دستور و سناریوی دیگری هم باز است. به عنوان مثال با خروج همه ساکنین از خانه، پرده ها بسته شوند.

در کنترل از راه دور خانه هوشمند می توان با کلید های هوشمند چند کاربره، استفاده از صفحه نمایش لمسی و تبلت ها تنها با یک کلیک تلویزیون، اسپلیت ها و دیگر وسایل الکترونیکی را مدیریت کنید.

سیستم اعلام و اطفا حریق کنترل خانه هوشمند:

با استفاده از سیستم اعلام و اطفا حریق می توان نگرانی های به جا در مورد خسارت های ناشی از آتش سوزی را به حداقل رساند. اگر بر اساس اتفاقات پیش آمده و یا خطای انسانی سنسورهای دود یا دی اکسید کربن وجود بیش از اندازه گاز co2 و یا دود را به طور همزمان با ایجاد حرارت در محیط تشخیص دهند به طور سریع اطلاعات مربوط به این موضوع را به سیستم مرکزی اطلاع می دهند و سیستم پس از بررسی و مطابقت دادن تمام اطلاعات ورودی از سنسور ها با اطلاعات از پیش وارد شده به سیستم در مورد زمان بحران آتش سوزی نسبت به فعال نمودن سیستم اعلام حریق جهت اطلاع رسانی به ساکنین اقدام می کند تا بدین وسیله از خسارت های بیشتر و تلفات مالی و جانی جلوگیری کند.

همچنین در صورتی که خانه مجهز به سیستم اطفا حریق متصل به سیستم مرکزی نیز باشد، پردازشگر مرکزی نسبت به فعال نمودن اطفا حریق نیز اقدام نموده تا با اقداماتی نظیر بستن شیر گاز اصلی و قطع برق داخلی منزل از افزایش آتش سوزی جلوگیری و از طریق سیستم کفپاش و آب پاش ساختمان نسبت به کاهش یا خاموش نمودن آتش اقدام کند.

گلخانه هوشمند:

یکی دیگر از سیستم هایی که در کنترل از راه دور خانه هوشمند استفاده می شود سیستم گلخانه هوشمند می باشد. با استفاده از تجهیزات گلخانه هوشمند می توان تمامی کارهای مربوطه که به صورت دستی توسط باغبان انجام می شد را به صورت خودکار انجام داد. آبیاری در خانه هوشمند قابل برنامه ریزیست و می توان با توجه به نوع گیاه و زمان مناسب هر گیاه برنامه آبیاری منعطف ایجاد نمود تا گیاه به اندازه کافی آبیاری شود.

اگر به هوشمندسازی گلخانه علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم بخوانید:

گلخانه هوشمند چیست؟ امکانات و مزایای گلخانه های هوشمند را بشناسیم

سیستم روشنایی:

در خانه هوشمند با نصب تجهیزاتی مانند سنسور حضور و تایمر می توان روشنایی ساختمان را به صورتی کنترل و مدیریت کنید که نتیجه آن، به شدت در کاهش مصرف انرژی تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال فقط در یکی از هزاران حالت استفاده از سیستم روشنایی، تنها در صورتی که فردی در مکان مورد نظر حضور داشته باشد و روشنایی در حد مطلوبی نباشد چراغ ها روشن شوند و زمانی که فرد از محیط خارج می شود، به محض خروج چراغ ها به صورت خودکار خاموش شوند. روشنایی محوطه ساختمان را نیز می توان طبق زمان بندی تعریف شده کنترل کرد که سیستم مرکزی با تاریک شدن هوا و ساعت تنظیم شده چراغ های مورد نیاز را روشن کند.

سیستم تامین برق اضطراری کنترل خانه هوشمند:

یکی از نگرانی های موجود در خانواده ها برای استفاده از سیستم هوشمند ساختمان مشکل قطع شدن برق منزل است. اگر چه در حالت معمول هم با قطع برق تمامی دستگاه های منزل از کار افتاده و بلا استفاده است اما می توان با استفاده از سیستم تامین برق اضطراری خانه هوشمند در هنگام قطع برق از خانه هوشمند استفاده کرد. سیستم برق اضطراری به عنوان پشتیبان عمل کرده و برق دستگاه ها را تامین می کند. این دستگاه باعث می شود که رایانه یا وسایل الکترونیکی متوجه قطعی جریان برق نشده و به کار خود ادامه دهند. از این سیستم در خانه هوشمند به کار گرفته می شود تا تجهیزات موجود در شبکه و فرآیندها به درستی اجرا شوند و اختلالی در روند کار ایجاد نشود؛ علاوه بر اینکه قطعا استفاده از برق اضطراری از بروز خسارت های مالی و اطلاعاتی سیستم جلوگیری می کند.

سیستم حفاظتی و امنیتی:

خانه هوشمند یک دنیای متفاوت از تصورات روزمره است. فرض می کنیم شما در مسافرت هستید و خدای ناکرده دزد به منزل شما آمده باشد. در آن صورت و از کیلومترها فاصله چگونه می خواهید از وجود دزد در منزل خود با خبر شوید و حتی از آن بدتر چگونه می توانید با دزد منزل خود مقابله کنید؟

این وضعیت دشوار را می توان با کمک خانه هوشمند به راحتی به لحظه ای به دور از دلهره و هوشمندانه تغییر داد. شاید با خودتان فکر کنید با کنترل خانه هوشمند از راه دور، چگونه می توان مانع از دزدی منزل شد و یا سیستم چگونه به صورت خودکار از خانه محافظت می کند؟

یکی دیگر از امکاناتی که هوشمندسازی ساختمان در اختیار شما قرار می دهد سیستم امنیتی هوشمند مبتنی بر تجربه کاربری است. فرض می کنیم شخصی به صورت غیر مجاز وارد ملک خصوصی ما شود؛ در این لحظه سیستم به صورت خودکار می تواند چراغ منزل را روشن کند. تلویزیون را روشن کند و پرده ها تکان بخورد و یا از همه جالب تر سیستم به صورت خودکار بخشی از مکالمات روزمره خانواده را در محیط پخش کند به طوری که دزد به این نتیجه برسد که خانواده در منزل حضور دارند و امکان دزدی دیگر میسر نیست.

همچنین در صورتی که دزد کماکان به تلاش خود برای ورود به محیط داخل منزل اقدام کند، بلندگو های آژیر اضطراری با نهایت صدای خود به صدا در خواهد آمد و فیلم ضبط شده از مکان خانه به صورت لایو در اختیار مالک و هر کسی که او بخواهد قرار می گیرد. همچنین سیستم، با هوشمندی فراوان با چند شماره تماس گرفته و صدای ضبط شده ای را پخش می کند. تمام این اتفاقات راهی به جز فرار دزد از منزل شما باقی نخواهد گذاشت.