کاربردهای BIM در مدیریت ساخت

کاربردهای  BIM در مدیریت ساخت  به شرح زیر می باشد ( بخش۲ ) :

تخمین هزینه ساخت :

در طراحی با بیم به دلیل دلشتن طول و عرض و ارتفاع و نمای ۳ بعدی ساختمان میتواند این سیستم همه ی مصالح و اجزا به کار رفته در ساختمان و مرتبط کردن با اطلاعات کمی آن را بیرون بکشد و برآورد دقیقی از قیمت پروژه به ما بدهد. بنابر این، به کمک BIM احتمال جلو افتادن طرح از هزینه پروژه و نهایتاً ورشکستگی پروژه بعید است.

 

یکپارچه‌سازی اطلاعات پیمانکاران جزء و تأمین کنندگان مصالح :

پیمانکار جزء و تامین کنندگان مصالح مدل بیم مخصوص به خود را ارایه می دهند. این مدل ها نسبت به مدل ایجاد شده توسط پیمانکار اصلی ، از جزییات بیشتری برخوردار هستند و اطلاعاتی دارند که در اختیار پیمانکار اصلی نیست. که این اطلاعات شامل مشخصات محصولات، جزئیات ساخت و روش‌های نصب می‌باشند. نهایتاً این مدل، جهت مرورکامل هماهنگی‌ها و تحلیل سیستم‌ها با جزئیات کامل، قابلیت یکپارچه شدن با مدل پیمانکار اصلی را دارد. صرفه جویی زمانی و هزینه‌ای این یکپارچه‌سازی زود هنگام، بسیار زیاد است.

 

هماهنگی بین سیستم‌ها :

از مهم‌ترین ویژگی‌های بیم می توان به توانایی تشخیص صدمه ها و یا تداخل اجزای ساختمانی نام برد. این ویژگی، مشابه عملکرد غلط یابی نرم‌افزارهای ویراستار متن می‌باشد. ویژگی تشخیص تصادم، شناسایی، مشاهده و گزارش دهی تداخل بین اجزاء و سیستم‌های مختلف را در مدل سه بعدی امکان‌پذیر می‌سازد. یک مثال در این مورد، گزارش عبور یک تیر سازه‌ای از کانال و لوله‌های تأسیساتی، توسط BIM است. با این قابلیت، هر گونه تداخل بین اجزای تأسیساتی و سازه‌ای با یکدیگر یا با بخش معماری قبل از کارگاه و در مدل BIM شناسایی می‌شوند. گزارشات بسیاری از پیمانکاران در رابطه با شناسایی این تداخل‌ها قبل از اجرا ثبت شده‌است. بدیهی است شناسایی تداخل اجزاء قبل از شروع عملیات ساخت، منجر به صرفه جویی زمانی و هزینه‌ای بسیاری خواهد شد. یکی از نتایج ملموس آن، کاهش شدید RFI (تقاضای اطلاعات و نامه نگاری بین پیمانکار و طراح، به دلیل اشکالات نقشه‌ها در حین اجرا) تا حدود ۸۰٪ می‌باشد.

پیاده‌سازی طرح و عملیات کارگاهی :

بعد از هماهنگی های کامل طرح ، اطلاعات موجود در بیم جهت تعیین محل قرارگیری مصالح و سیستم‌ها در کارگاه، قابل کاربرد است. اطلاعات مربوط از مدل بیم ،  مستقیماً قابل انتقال به تجهیزات نقشه‌برداری می‌باشند.

پیش ساختگی :

با استفاده از این تکنولوژی می ­توان کاهش نیروی کار، کاهش زمان ساخت و ساز و نیز افزایش دقت و کیفیت را در صنایع پیش ساخته به ارمغان آورد. با فراگیر شدن این تکنولوژی، صنایع پیش­ساخته در حال هماهنگ کردن نرم­افزارهای خود با آن بوده به صورتی که بسیاری از ماشین ها امروزی قابلیت هماهنگ شدن با مدل هایBIM و تولید محصولات خود را دارا هستند. پیش ساخته سازی در صنعت ساختمان طراحی و ساخت سازه های پیش ساخته و پیچیده بتنی و فلزی ،دیوار های پیش ساخته، تجهیزات الکتریکی و مکانیکی پیش ساخته نمونه ای از کاربرد های این تکنولوژی می باشد.

 

 

کاربردهای BIM در مدیریت ساخت با زوریل

بهره‌برداری و نگهداری :

بیم شامل عملیات بهره برداری و نگهداری حتی پس از پایان پروژه می باشد. از آنجایی که مدل BIM در حین ساخت، به‌طور مداوم به روز می‌گردد، بنابراین مدل تحویل داده شده به مهندس مسئول بهره‌برداری و نگهداری تجهیزات، همان نقشه‌های As Built نهایی خواهند بود. علاوه بر آن، تمام اطلاعات مربوط به محصولات، مصالح و سیستم‌های نصب شده در پروژه، به‌طور مستقیم به دفترچه راهنمای استفاده از آنها، که مورد استفاده مسئول آن قرار می‌گیرد، مرتبط می‌گردد. این جذابیت مدل‌سازی اطلاعات ساختمان باعث شده که استفاده از آن در تعمیر ونگهداری ساختمان حتی در ساختمان‌های موجود که فاقد مدل هستند با انجام اسکن لیزری از ساختمان به خصوص در مورد ساختمان‌های تاریخی مورد توجه قرارگرفته‌است که ازجمله این موارد می‌توان به استفاده از آن در تالار بریسبان استرالیااشاره نمود.

 

هدف از بکارگیری  BIM در مدیریت ساخت :

هدف مدیریت ساخت، کنترل زمان، هزینه و کیفیت انجام پروژه‌ها است. مدیریت ساخت پروژها در بر گیرنده اقدامات اساسی زیر است :

  • مشخص کردن اهداف پروژه و برنامه‌ها شامل تعریف دامنه، بودجه، زمان‌بندی، مشخصه‌های عملکردی مورد نیاز و انتخاب عوامل و دست اندرکاران پروژه
  • ارتقا کارآمدی و بازدهی پروژه از طریق مدیریت کارآمد تأمین و تدارکات نیروی انسانی، مصالح و تجهیزات
  • مدیریت کامل فرآیندهای برنامه‌ریزی، طراحی، برآورد هزینه، برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکاران، و ساخت و تحویل پروژه
  • ایجاد سازوکارهای مناسب و برقراری ارتباطات مؤثر برای حل مناقشات

 

این مطلب را از ابتدا و به طور کامل در خانه هوشمند زوریل دنبال کنید.