در حال بارگزاری
کنترل خانه هوشمند مسکونی

کنترل خانه هوشمند مسکونی با زوریل |

راه حل کنترل خانه های هوشمند مسکونی


کنترل خانه هوشمند و راه حل های آن شاید برای شما سروران گرامی یک سـوال بدون پاسخ قـانع  کننده، خصوصا در هنگام پـرداخت هزینه های آن باشد .


در تعریف کلی برای یک ساختمان مسکـونی هوشمند می توان آن را حتی از انتخـاب زمین برای ساخت آغـاز نمـود، دسترسی مناسب به خیابان اصلی بدون نیاز به استفاده از اتومبیل شخصـی برای مراجعـه به محل کـار، تحصیل و مراکز خرید انتخاب در زمین با ابعاد مناسب برای تعریف پلان معماری بهینه و استفاده حداکثر از فضاها، نورگیر منـاسب و ایجـاد نمـای زیبا ،
نزدیک بودن به محل های پست برق منطقـه ای، انشعابات آب و فاضلاب و مراکز مخابرات ، استفاده از مصـالح مناسب در مراحل ساخت ماننـد: مصالحـی که باعث سبک شدن وزن سـازه خواهنـد شد، عایق های حرارتی و صدا در دیـوارها و کف، استفـاده از پنجـره های ساخته شده با در نظر گرفتن عایق حرارتی و شیشه های مناسب و حتی ابعاد بزرگتر ( با توجه به طراحی نما ) جهت بیشترین استفاده از نور در طول ساعات روز و حتی تابش غیر مستقیم آن از نمای ساختمان های مقابل و بهره مندی از تابش خورشید در فصل سرد رعایت تمامـی این موارد و حتـی بیش از این سر آغاز داشتن یک ساختمـان هوشمنـد تا  مـراحل پیش از تاسیسات خواهد بود .


در خصوص داشتن و تکمیل شدن یک ساختمان هوشمند مسکونی در بخش تاسیسات ( الکتریکال و مکانیکال ) با تفکیک فضا ها به آن خواهیم پرداخت .


در تعریف کلی هوشمند سازی تاسیسات ساختمان می توان این چنین شرح نمود که ساختمانی که تمامی تجهیزات و المانهای وابسته، دارای قابلیت کنترل و برنامه ریزی بوده  و بتوان در تعامل با یکدیگر با منطق تعریف شده به طور یکپارچه از آن بهره برداری نمود .


برای هوشمند سازی تاسیسات ساختمان دو بخش پایه، به کارگیری از پروتکل های باز در طراحی و سپس استفاده از تجهیزات مناسب در تشکیل ساختار اصلی آن دارای اهمیت است.

 پروتکل های باز رایج در صنعت هوشمند سازی تاسیسات ساختمان جهان امروز در بخش میباشند که در قسمت دیگر این سایت به شرح BACnet و در بخش مکانیکال KNX الکتریکال کامل به آن پرداخته شده است.


تمامی راهکارهای کنترل و تجهیزات هوشمند پیشنهاد گردیده بر اساس این دو پروتکل باز خواهد بود. و تجهیزاتی KNX  در ادامه در بخش مبحث کنترل الکتریکال ساختمان بر اساس پروتکل باز که تماما در راستای بهینه سازی مصرف انرژی ایجاد راحتی و رعایت لوکس بودن ساختمان می باشد ، را با جزئیات و به طور کامل، و مبحث کنترل موتورخانه و تجهیزات مکانیکال (به استثنای سیستم گرمایش و سرمایش داخل واحدها بر اساس پروتوکل BMS ) را در قسمت BACnet  باز با شرح کامل به آن خواهیم پرداخت .

 

 

طراحی :


در هنگام طراحی می بایست با توجه به کاربری هر فضا در خصوص جانمایی و به کارگیری تجهیزات منطق کنترل را بر اساس المانهای که می بایست در زیر مجموعه سیستم کنترل هوشمند قرار گیرند تعریف نمود.


مثال : در فضاهایی همچون راه پله ها و یا لابی آسانسور در طبقات که منطق کنترل بر اساس حضور اشخاص تعریف می گردد ( نیاز به روشنایی در هنگام تردد و یا حضور شخص ) خصوصا در مجموعه های کم واحد با مجموع متراژ مساحت کمتر از ۷۰۰۰ متر مربع که عموما دارای لابی آسانسور در طبقات با مساحت کم و نور پردازی ساده تر ( تنها یک مسیر روشنایی) می باشند، نیازی به گنجانیــدن سیستم روشنـایی در شبکــه هوشمند یکپارچه نیست، بلکه می تــوان به سادگی با استفـاده از سنسورهای تشخیــص حضــور و یا میدان دیــد حــرکت با در نظـر گرفتن نوع عملکــرد تجهیزات که دارای سه خصوصــه اصلی قابلیت تنظیم مــدت زمان ، فعال شدن از زمان حضور و غیر فعال شدن پس ترک (مناسب محل) تشخیص شدت روشنایی نور محیط ( عدم فعال شدن در زمان استفاده از نور طبیعی موجود در روز ) بهره مند گردید، این روش هم از نظر اقتصادی در هنگام تجهیز کردن به صرفه خواهد بود هم در هنگام استفاده از انرژی که به واضح میتوان آنرا کنترل هوشمند نامید توصیـه می گردد هرگز از سنسورهای تشخیص حضور و یا حرکت در فضاهایی همچون اتاق . خواب که منطق کنترل بر اساس حضور تعریف نمی گردد استفاده نفرمایید .

کنترل خانه هوشمند زوریل

 

زیر سیستمهای کنترل هوشمند در یک ساختمان مسکونی :


سیستم کنترل روشنایی

کنترل توسط عملگرهای ON/OFF

 کنترل توسط دیمر برای انواع المانهای روشنایی با توان مصرفی گوناگون

 کنترل توسط انواع سنسورهای حرکت و حضور

قابلیت تعریف منطق زمان بندی ( به کار گیری در منطق کنترل فضاهای مشاعات )

 سیستم کنترل گرمایش و سرمایش

کنترل توسط عملگر هوشمند با قابلیت کنترل فن کوئل های ۳ و ۵ سرعته و شیر برقی با PID  منطق کنترل

قابلیت اعمال فرمان کلیه ترموستات ها از یک نقطه در هنگام ورود و خروج

قابلیت اتصال به یک ترموستات خارج از فضای آپارتمان و تطبیق دمای داخل با محیط خارجی

در طول شبانه روز

 سیستم کنترل پرده های مجهز به موتورهای الکتریکی

کنترل پرده های مجهز به موتور الکتریکی با ولتاژ ۲۴ ولت و ۲۲۰ ولت با تنوع باز شونده به طرفین و یا بالا و پایین

به کارگیری سنسور تشخیص شدت روشنایی و ایجاد هماهنگی در باز و بسته شدن پرده های همزمان با طلوع و غروب  خورشید


سیستم توزیع و کنترل صوت


توزیع صوت از یک منبع و یا چند منبع صوتی و قالبیت کنترل توسط کلیدهای هوشمند به کارگرفته شده جهت کنترل کلیه زیر سیستم ها شامل روشنایی، گرمایش و سرمایش  پرده و………قابلیت کنترل شدت صدا و انتخاب منبع صوتی به طور جداگانه در هر فضا ، سیستم حفاظت و امنیتی ، به کارگیری از سنسورهای مغناطیسی رایج مخصوص بازشدن درب یا پنجره، شکسته شدن شیشه و یا ضربه زدن به شیشه در هنگام فعال بودن سیستم امنیتی وسنسورهای مادون قرمز در فضاهای امکان ورود به داخل در ساختمان ، استفاده از انواع سیستم های امنیتی به طورKNX   در به کارگیری از پروتکل مستقل و یکپارچه نمودن آن با تمامی زیر سیستم های کنترل هوشمند با استفاده از درگاه مربوطه بدون محدودیت امکان پذیر می باشد .

مانند: یکپارچه سازی با سایر زیر سیستم ها از قبیل روشنایی و یا سیستم صوتی و ایجاد شبیه سازی حضور در منزل در هنگام ورود متجاوز و تماس با شماره تلفن های تعریف شده برای سیستم ، قابل ذکر است کلیه کنترل زیر سیستم های معرفی شده توسط کلیدهای هوشمند هر فضا بسته به سناریوهای تعریف شده به انتخاب کاربر اعمال فرمان می گردد . ساختار کلی ساختمانهای مسکونی در کشور ایران بر اساس مجوز های صادره از طرف سازمان مربوطه ( شهرداری ها) مشتمل بر طبقات مشترک و واحدهای مسکونی می باشد.

 فضای مشاعات شامل :

فضای سبز ساختمان ( حیاط )

ورودی اصلی ساختمان ( لابي )

پارکینگ

موتورخانه

انباری

راه پله

 لابی آسانسور طبقات

فضای داخل واحد مسکونی شامل

 

 ورودی اصلی واحد

 سرویس میهمان

 سالن پذیرایی

فضای غذاخوری

آشپزخانه

نشیمن

 فضای تقسیم خواب ها

اتاق های خواب

 رختکن و سرویس های حمام

راهکار های کنترل در فضای مشاعات با تفکیک فضاها :

تمامی مسیر های کنترلی پیشنهادی در فضای مشاعات می تواند به سادگی توسط یک دستگاه صفحه نمایشگر لمسی ( زبان پارسی) از یک نقطه کنترل شود.


 
فضای سبز ساختمان ( حیاط )

منطق کنترل: حضور و زمانبندی با در نظر گرفتن ساعات کم تردد و پر تردد در طول شبانه روز به کارگیری سنسور تشخیص شدت روشنایی و کنترل مسیرهای روشنایی با ایجاد همزمانی در طلوع و غروب خورشید

به کارگیری سنسور حرکتی در مسیر های تردد افراد جهت کنترل روشنایی در ساعات کم تردد شب

قابلیت کنترل سیستم آبیاری با منطق زمان بندی در فصول متفاوت

کنترل خانه هوشمند و فضای سبز

ورودی اصلی ساختمان ( لابی )

منطق کنترل حضور و زمان بندی با در نظر گرفتن ساعات کم تردد و پرتردد در طول شبانه روز .

به کارگیری سنسور حرکتی جهت کنترل روشنایی در ساعات کم تردد شب

مجهز کردن سیستم گرمایش و سرمایش به ترموستات هوشمند و ایجاد هماهنگی با سایر زیر سیستم های هوشمند.


کنترل خانه هوشمند و مشاعات


پارکینگ


منطق کنترل: حضور و زمان بندی با در نظر گرفتن ساعات کم تردد و پر تردد در طول شبانه روز .

در نظر گرفتن مسیرهای حداقل روشنایی با استفاده از المانهای کم مصرف با طول عمر بالا جهت روشنایی ۲۴  ساعته با توجه به نیاز تردد و امنیتی( LED )

به کارگیری سنسور جهت کنترل مسیرهای روشنایی در طول مسیر حرکت خودروها

موتورخانه

 به کارگیری از سنسورهای حرکتی و در نظر گرفتن حداقل روشنایی برای فضای لابی .آسانسور در طبقات و کنترل آن بر اساس منطق کنترل زمانبندی


تفكیك فضاهای موجود در ساختمان مسكونی


ورودی اصلی واحد

سرویس میهمان

 سالن پذیرایی

 فضای غذاخوری

 آشپزخانه

نشیمن

فضای تقسیم خواب ها

اتاق های خواب

رختکن و سرویس های حمام


نیازهای كنترلی در فضاهای داخلی یك واحد مسكونی با تفكیك فضاها


ورودی اصلی ساختمان:

سیستم کنترل روشنایی :


روشن شدن حداقل مسیرهای روشنایی در فضای ورودی اصلی، راهروهای ارتباطی و فضاهای تقسیم و یا تعریف سناریو همچون کم نور و پر نور و خاموش کردن سیستم .روشنایی تمامی فضاها در هنگام خروج از ساختمان


سیستم گرمایش و سرمایش :


کنترل با منطـق از پیش تعــریف شده در هنگــام ورود و خــروج از واحــد بـدون نیـاز به مراجعـه به تمامـی ترموستات ها در Standby Mode   ( دمای محیط مطلوب کاربر) در هنگام ورود و حالت Comfort Mode  در هنگام خروج موقت از واحد تعریف می گردد.

 


سیستم حفاظت و امنیتی:فعال و غیر فعال نمودن سیستم امنیتی در هنگام ورود و خروج توسط کلیدهای هوشمند به کارگرفته شده .

سرویس میهمان:


به کارگیری از سنسور حضور به منظور فراهم نمودن شرایط مطلوب برای میهمان و بهره مندی از روشنایی به هنگام حضور و غیر فعال شدن مسیر روشنایی پس از ترک محل بدون نیاز به لمس کلید فرمان . به طور معمول منطق کنترل زیر سیستم های هوشمند در سایر فضاهای داخل واحد (پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه و اتاق های خواب) یکسان می باشد که می توان بسته به حد لوکس بودن فضاها از حداکثـر و یا حداقل امکان بهرمنـد گردید .

برای مثال کنترل شدت روشنایی توسط دیمـر برای فضاهایی همچون سالن پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب اصلی پیشنهاد می گردد و می توان برای سایر مسیرهای روشنایی از سوئیچ های ON/OFF استفاده نمود.

 در خصوص کنترل سیستم گرمـایش و سرمـایش به منظور امکان کنترل یکپارچـه و بهینه کردن مصـرف انـرژی برای تمامی فضاها پیشنهاد می گردد سیستم توزیع و کنتـرل صوت برای فضاهایی همچـون سالن پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه به منظـور فراهـم نمودن پخش موسیقی و یا صدای برنامه های تلويزیون ( در هنگام پخش مسابقات ورزشی، سریال و… ) به طور همزمان و با قابلیت کنترل شدت صدای دلخواه به طور جداگانه در تمامی فضاها سیستم کنترل پرده های مجهز به موتورهای الکتریکی برای پنجرهایی که داری نور مزاحم می باشند ( پنجره های جنـوبی و غـربی ) و یا فضـای سالـن پذیرایی که کاربر نیـاز به باز و .یا بسته بـودن پرده ها با منطـق زمان بنـدی دارد پیشنهاد می گردد .

سیستم کنتــرل حفـاظت و امنیت می بایست در مناطقـی که امکـان ورود متجـاوز می باشد به کار گـرفته شود، همانند: درب ورودی اصلی، پنجرهای مشرف به حیاط، بالکن و پاسیو این زیر سیستم میتواند با سایر زیر سیستم ها مانند روشنایی و یا سیستم توزیع صوت .یکپارچه گردد.


رختکن و سرویس های حمام :


با توجه به نوع کاربری و مسیرهای کنترلی در این فضاها که غالبا تنها مسیرهای روشنایی و فن تخلیه هوا و منطق کنترل بر اساس حضور می باشد، به کارگیری سیستم کنترل هوشمند یکپارچه پیشنهاد نمی گردد.

کنترل خانه هوشمند و سرویس بهداشتی


کنترل روشنایی :

قابلیت کنترل روشنایی تمامی اماکن توسط پنل اصلی ، کلید های تاچ ، اپلیکیشن ، اینترنت ، اس ام اس و ….
استفاده از قابلیت زمان بندی برای کنترل روشنایی 
قابلیت تنظیم شدت روشنایی 
تنظیم بر اساس نور محیط
روشن و خاموش شدن بر اساس وجود و یا عدم وجود حرکت 
مانیتورینگ روشنایی

کنترل خانه هوشمند و کنترل روشنایی

 
کنترل سیستم گرمایش و سرمایش :

تنظیم هوشمند دما

قابلیت کنترل و تنظیم سیستم گرمایش و سرمایش اتاق ها توسط پنل اصلی ،   
کلیدهای تاچ، اپلیکیشن، اینترنت و …

برنامه ریزی سیستم گرمایش و سرمایش برای خاموش یا روشن شدن در ساعات مشخص شده و یا بر اساس حضور و یا عدم حضور افراد

 
قابلیت مانیتورینگ دمای اتاق ها روی پنل اصلی و کلیدهای تاچ

کنترل کولر آبی ، کنترل کولر آبی ، کلید هوشمند ، شومینه ، شیر گاز الکترونیکی ، فن کوئیل،اسپیلت بصورت دستی هوشمند و …. 

انتخاب سناریو های مختلف برای کنترل سیستم گرمایش و سرمایش

 
سیستم پخش صوت


قابلیت اجرای موسیقی و فایل های صوتی

 
قابلیت انتخاب سناریوهای مختلف جهات فعال سازی سیستم صوتی مانند ورود به منزل

قابلیت پخش موسیقی دلخواه در هر قسمت از خانه به صورت مجزا

 
کنترل لوازم برقی

کنترل لوازم برقی توسط پنل اصلی، کلیدهای تاچ، اپلیکیشن، اس ام اس، اینترنت و …


قطع و وصل بر حسب زمان


تعریف سناریو


تعریف دوره پریودیک قطع و وصل


کنترل دستی و هوشمند


كنترل پرده ها و كركره ها


قابلیت مانیتورینگ وضیعت پرده ها و کرکره ها

 
قابلیت کنترل هوشمند پرده ها

 
فابلیت تعریف سناریو

قابلیت کنترل پرده ها توسط پنل اصلی، کلیدهای تاچ، اپلیکیشن، اینترنت و …

کنترل خانه هوشمند و کنترل پرده

 
کنترل سیستم آبیاری فضای سبز


قابلیت تعریف آبیاری بر اساس دما، زمان، رطوبت خاک

 
قابلیت تعریف سناریو برای آبیاری

 

قابلیت فعال سازی سیستم آبیاری فضای سبز توسط پنل اصلی ، کلیدهای تاچ، اپلیکیشن، اینترنت و…


قابلیت های سیستم کنترل دوربین مدار بسته


امکان مشاهده دوربین های نصب شده در تمامی فضاهای منزل از طریق پنل اصلی، اپلیکیشن موبایل، ریموت ، اینترنت و …

 
امکان ضبط تصاویر انتخاب شده

 
قابلیت فعال و یا عدم فعال کردن هر دوربین بطور خاص بر حسب زمان و حرکت

 
قابلیت تعریف سناریو های مختلف جهت فعال سازی سیستم مانیتورینگ

 
قابلیت ارتباط سیستم با دوربین های آنالوگ و دیجیتال

 
چشمی پشت درب


مانیتورینگ افراد مراجعه کننده توسط پنل اصلی، ریموت، موبایل، اینترنت و …


امکان ضبط تصاویر مراجعین


درب باز کن تصویری


آیفون تصویری تحت شبکه

 
امکان مشاهده تصویر روی موبایل با قابلیت برقراری ارتباط صوتی

 
امکان ارتباط داخلی بین واحدها

 
باز کردن درب ورودی یا درب پارکینگ از طریق توسط پنل اصلی، ریموت، اپلیکیشن، اینترنت و


کنترل هوشمند روشنایی :


روشنایی ساختمان بوسیله ی اتوماسیون ساختمانی یا سیستم کنترل روشنایی، با استفاده از سنسور حضور، فوتو سنسور یا تایمر (زمانبندی)، می تواند روشن، خاموش و یا دیم شود. بعنوان مثال یک فوتو سنسور که در خارج از ساختمان نصب شده است، با تاریک شدن هوا و با توجه به زمان، روشنایی محوطه ی ساختمان و فضای پارکینگ را تنظیم می کند.

 

 کنترل هوشمند هواسازها :


اغلب هواسازها هوای تازه و هوای برگشت را با هم میکس می کنند تا تغییرات دمایی و رطوبتی کمی روی هوای تازه انجام دهند. این کار باعث صرفه جویی در هزینه با کمتر مصرف کردن آب گرم یا آب سرد برای گرم یا سرد کردن هوا در هواسازها می شود. مقداری هوا برای سالم نگهداشتن هوای ساختمان لازم است. برای بهینه سازی مصرف انرژی، زمانی که هواساز هوای داخل ساختمان ( IAQ ) و یا هوای تهویه مورد تقاضا ( DCV ) را تامین می کند، با تغییر میزان هوای تازه بر اساس اندازه گیری های انجام شده می توان عمل کرد. سنسورهای دمایی آنالوگ یا دیجیتال در فضای مورد نظر و کانال هوای تازه و کانال هوای برگشت و یا  گاها در هوای بیرون تعبیه می شوند. محرک ها بر روی شیرهای آب سرد و گرم (روی کویل های سرد و گرم) و دمپرهای هوای تازه و هوای برگشتی قرار می گیرند. فن هوای رفت (و فن هوای برگشت در صورت امکان) بر اساس زمانبندی یا دما و یا فشار فضا و یا ترکیبی از آن ها روشن و خاموش می شوند.

 

 

 کنترل هوشمند هواسازهای حجم ثابت ( CAV ) :

 

 کم صرفه ترین نوع هواسازها، هواسازهای حجم ثابت ( CAV ) می باشد. فن های این نوع هواسازها کنترلی در جهت تغییر سرعت ندارند. در عوض، از دمپرهای باز و بسته شو و شیرهای روی کویل ها جهت تغییر دمای فضای ساختمان استفاده می کنند.

کنترل هوشمند هواسازهای حجم متغیر ( VAV ) :

 

با صرفه ترین نوع هواسازها، هواسازهای حجم متغیر ( VAV ) می باشد. این هواسازها هوای فشرده را در باکس هایVAV  ذخیره می کنند که معمولا برای هر فضا یا اتاق یک عدد در نظر گرفته می شود. این هواساز می توانند فشار باکس های هوا را با تغییر سرعت فن یا دمنده ازطریق درایوهای فرکانس متغیر کنترل کنند. میزان هوای مورد نیاز بواسطه ی نوع فضایی که بوسیله ی این هواسازها تغذیه می شوند مشخص می شود. هر باکس هوای مورد نیاز برای یک فضای کوچک را تامین می کند. هر باکس یک دمپر دارد که بسته به نیاز گرمایش یا سرمایش فضا باز یا بسته می شود. هر چقدر تعداد بیشتری باکس باز باشد یعنی هوای بیشتری مورد نیاز است و هواساز هوای بیشتری را تامین می کند. بعضی از باکس ها شیرهای آب گرم یا مبدل حرارتی دارند. شیرهای آب گرم و سرد بسته به نیاز گرمایش و سرمایش هوای فضایی که آن را تامین می کنند باز یا بسته می شوند. جهت اطمینان از تامین تهویه ی مناسب و بالانس مناسب هوا، مینیمم و ماکسیمم هوای مورد نیاز فضا( CFM )  باید روی باکس ها تنظیم شوند

کنترل هوشمند سیستم های آب سرد ( چیلر) :


آب چیلد برای سرد کردن هوای ساختمان استفاده می شود. سیستم آب چیلد شامل چیلر و پمپ ها می باشد. سنسورهای دمایی آنالوگ دمای آب رفت و برگشت آب چیلد را می سنجد.

چیلرها برای سرد کردن آب، به ترتیب خاموش و روشن می شوند. کنترل قسمت های مختلف یک چیلر و تحلیل داده های جمع آوری شده جهت تامین دمای مناسب هوای فضای مورد نظر ضروری می باشد.

کنترل هوشمند سیستم آب کندانسور :


برج خنک کن و پمپ ها برای تامین آب کندانس سرد برای چیلرها استفاده می شوند. به دلیل اینکه آب کندانس رفت به سمت چیلرها باید ثابت باشد، درایوهای سرعت متغیر روی فن های برج خنک کن برای کنترل دما نصب می شوند. برقراری دمای مناسب برج خنک کن اطمینان لازم از فشار مناسب جهت سرد کردن در چیلر را تامین می کند. سنسورهای دمایی آنالوگ، دمای آب رفت و برگشت کندانسور را اندازه گیری می کنند.

کنترل هوشمند سیستم آب گرم :


سیستم آب گرم، گرمای مورد نیاز هواسازها و یا دستگاه های تامین گرمای ساختمان را تامین می کند (از طریق تامین آب گرم مورد نیاز کویل های آب گرم). این سیستم شامل بویلر و پمپ ها می باشد. سنسورهای دمایی آنالوگ، دمای آب رفت و برگشت را اندازه گیری می کنند. شیرهای مخلوط کننده جهت کنترل دمای آب گرم سیرکوله استفاده می شوند. کنترل فشار و دمای قسمت های مختلف سیستم آب گرم، از طریق سنسورهای دما و فشار امکان پذیر می باشد.

آلارم های سیستم اتوماسیون ساختمان :


بسیاری از سیستم های اتوماسیون ساختمانی قابلیت آلارم دادن دارند. این آلارم ها را می توان طوری برنامه ریزی کرد که به اطلاع شخصی که نگهداری و مونیتورینگ سیستم را بر عهده دارد برسد. این اطلاع رسانی می تواند از طریق پیجر، موبایل، کامپیوتر و یا صدای آلارم از دستگاه باشد. مانند آلارم های مربوط به :

سنسورهای دما (مثلا  سنسورهای دمای روی بویلرها)

سوئیچ های اختلاف فشار ( بعنوان مثال در فیلترهای هوارسان ها که اگر فیلتر گرفته باشد، آلارم می دهد)

آلارم های مربوط به وضعیت دستگاه ها (مثلا ا اگر یک پمپ لازم باشد که روشن شود، ولی روشن نشود.) گزارش وضعیت این پمپ حاکی از یک مشکل مکانیکی می باشد.

 بعضی از محرک شیرها مبنی بر باز یا بسته بودن شیر مربوطه که اگر سطح این گازها از حد مشخص بالا باشد، آلارم می دهند CO2 و CO

سنسورهای یخ زدگی که در صورت نشتی آلارم می دهند

 سنسورهای جریان در شرایط جریانی پایین به علت لغزش تسمه پروانه یا گرفتگی صافی در پمپ

سیستم های امنیتی می توانند با سیستم اتوماسیون ساختمانی به صورت یکپارچه در بیاید.

سنسورهای حضور، در صورت لزوم اعلام آلارم می کنند

سیستم های اعلان حریق نیز می تواند به سیستم اتوماسیون ساختمانی متصل شود. به عنوان مثال اگر آلارم دود فعال شود، تمام دمپرهای هوای تازه به منظور جلوگیری از ورود هوای تازه بسته خواهند شد.

 


سیستم امنیتی هوشمند:

 

 قابلیت انتخاب سناریو های مختلف جهت فعال سازی سیستم امنیتی مانند خروج از منزل و محل کار ، سفر ، شب ، خاموشی و ….

امکان فعال سازی سیستم در بخش های مورد نظر( زون های متفاوت مثل اتاق ها ، راهرو ها ، سالن ها و….)

قابلیت انتخاب عکس العمل سیستم امنیتی مانند آژیر خطر ،  فلاشر ، روشنایی ها ، ارسال پیام و تنظیم حالات  دلخواه برای هر کدام از آنها


حساسیت نسبت به ورود و خروج با استفاده از سنسورهای لیزری

 
تعریف سطوح امنیتی متنوع و متفاوت برای سیستم

 
سیستم کدینگ دو مرحله ای برای غیر فعال کردن سیستم امنیتی

 
قابلیت کنترل قفل الکتریکی و باز و بسته کردن آن از طریق اینترنت / اس ام اس / اپلیکیشن

 
ارسال اس ام اس هشدار به شماره تلفن های تعریف شده برای سیستم در صورت فعال شدن سیستم امنیتی و یا قطع برق


برقراری تماس با شماره تلفن های تعریف شده برای سیستم در صورت فعال شدن سیستم امنیتی


قابلیت تعریف سناریو امنیتی

 
سرور پشتیبان جهت بک آپ گیری از سیستم

 
باطری پشتیبان جهت جلوگیری از نفوذ پذیری سیستم امنیتی در زمان قطع برق

 
قابلیت کنترل و فعال سازی سیستم امنیتی توسط پنل اصلی، ریموت، اپلیکیشن، اینترنت و

 
قابلیت مانیتورینگ وضعیت سیستم امنیتی

کنترل خانه هوشمند و امنیت

کنترل سیستم اعلام حریق


قابلیت فعال سازی سیستم اعلام حریق توسط پنل اصلی، ریموت، اپلیکیشن، اینترنت و…


قابلیت مانیتورینگ وضعیت سیستم اعلام حریق


امکان انتخاب عکس العمل سیستم اعلام حریق

اعلام هشدار به شماره های تعریف شده برای سیستم

 

 


کنترل سیستم اعلام نشت گاز

 


قابلیت فعال سازی سیستم اعلام نشت گاز


قابلیت مانیتورینگ وضعیت سیستم اعلام نشت گاز

امکان انتخاب عکس العمل سیستم اعلام نشت گاز


قطع گاز در صورت بروز هر گونه نشتی بصورت اتوماتیک


ارسال هشدار به شماره تلفن های تعریف شده برای سیستم

 

 
حفاظت از سیستم برق منزل (سیستم امنیت شبکه برق)


محافظت از تمامی وسایل برقی متصل به شبکه برق محیط

 عدم نیاز به محافظ برق

 

ادامه این مطلب را در خانه هوشمند زوریل بخوانید…