خانه هوشمند برای نگهداری از حیوانات چه نقشی دارد چه تجهیزاتی در این راستا کاربرد دارند؟

, ,
تصویری از خانه هوشمند برای نگهداری از حیوان خانگی را نشان می دهد، عکس حیوان بر روی تلفن همراه قابل مشاهده است.

خانه هوشمند برای نگهداری از حیوانات

خانه هوشمند برای نگهداری از حیوانات نقش بسیار موثری جهت راحتی کاربران ایفا می کند. امروزه نگهداری از حیوانات خانگی در منزل بسیار رایج و جزئی از زندگی بشر شده و افرادی که حیوانات خانگی دارند ممکن است به دلیل مشغله کاری نتوانند به خوبی از آن ها مراقبت کنند. در همین راستا خانه هوشمند برای حیوانات نیز بکار گرفته شد تا به کمک فناوری های مدرن، زندگی راحت و لذت بخشی را هم برای حیوانات خانگی و هم صاحبان آن ها فراهم نماید.

افرادی که از حیوانات در خانه خود نگهداری می کنند احتمالا با دغدغه های زیر روبرو شده اند.

 • فراموش کردن زمان غذا و یا دارو حیوانات
 • بیرون رفتن حیوان خانگی از خانه و پیدا نکردن آن تا چند روز
 • نگرانی در مورد تنها بودن حیوانات در خانه
 • فراموشی در پر کردن ظرف آب و غذای حیوانات
 • نداشتن وقت کافی برای بازی با حیوان خانگی

بنابراین اگر حتی یکی از مورد های بالا برای شما نیز پیش آمده توصیه می کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید. خانه هوشمند امکاناتی را برای حیوانات و صاحبان آن ها فراهم می کند که در این مطلب به مواردی از آن ها اشاره کرده و تجهیزات مناسب برای راحتی آن ها معرفی می کنیم.

امکانات خانه هوشمند برای حیوانات خانگی

 •  نظارت کامل بر حیوانات خانگی
 •  تامین امنیت افراد خانواده و حیوانات خانگی
 •  صرفه جویی در مصرف انرژی
 •  رعایت بهداشت و نظافت
 •  ایجاد فضایی مناسب و راحت برای همه اعضا

بسیاری از سیستم های هوشمندی که برای ما در خانه هوشمند بکار می روند برای حیوانات خانگی نیز مناسب می باشند. علاوه بر این سیستم ها محصولات هوشمندی وجود دارند که ویژه حیوانات ساخته شده اند، در ابتدا سیستم های هوشمند را نام برده و در مورد هر کدام ار آن ها توضیح مختصری ارائه می دهیم سپس به معرفی دستگاه های هوشمند مخصوص حیوانات می پردازیم.

تجهیزات مورد نیاز برای هوشمند سازی

سیستم امنیتی هوشمند

با کمک سیستم امنیتی هوشمند می توانید به راحتی نظاره گر محیط داخلی و خارجی و همچنین وضعیت قفل درب و پنجره ها باشید و از راه دور آن ها را کنترل نمایید.

این سیستم در صورت بروز حادثه و یا موارد مشکوک به صاحبان حیوانات هشدارهایی مبنی بر کنترل و بررسی وضعیت خانه اعلام می کند.

 • درب هوشمند

در خانه هوشمند برای نگهداری از حیوانات درب هوشمند جهت تامین امنیت بکار گرفته می شود تنها به افراد خاصی اجازه ورود به خانه را می دهد همچنین از خروج حیوان به محیط بیرونی منزل جلوگیری می کند.

برای مکان هایی که دارای حیاط اند می توان دریچه هوشمندی را بر روی این نوع درب تعبیه کرد که تنها حیوان خانگی شما بتواند از این دریچه رفت و آمد کند و مانع از ورود و خروج هر موجود هم اندازه آن ها شد. برای نمونه می توانید به سگ خانگی خود قلاده هوشمند ببندید تا به محض نزدیک شدن به درب، به طور خودکار دریچه باز شده و به محض وارد شدن برای جلوگیری از ورود سایر حیوانات به داخل خانه بسته شود.

با بسته شدن دریچه نیز از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.

 • دوربین مدار بسته

برای هوشمند سازی، دوربین هایی در بخش های مختلف خانه تعبیه می شوند. افراد از طریق لپ تاپ یا تلفن همراه از راه دور می توانند بر محیط خانه و کارهایی که حیوان خانگی انجام می دهند نظارت و کنترل داشته باشند.

همچنین دوربین ها برای تامین امنیت خانه و حیوانات بکار گرفته می شود. اگر فردی به خانه شما نفوذ کند با صاحب حیوان خانگی تماس گرفته و او را از این موضوع مطلع می سازد.

سیستم سرمایشی هوشمند

در فصل گرم سال برای اینکه حیوان خانگی بیش از حد گرم نشود از سیستم سرمایشی هوشمند برای خنک نمودن فضای خانه استفاده می شود. زمانی که در محل کار و یا بیرون از منزل هستید می توانید به راحتی و بدون توجه به محلی که در آن قرار داری، دما را از طریق اپلیکیشن خود بررسی و آن را تغییر دهید تا دمای مناسبی در محیط فراهم شود.

سیستم گرمایشی هوشمند

در روز های سرد سال برای تامین گرمای فضای خانه از سیستم گرمایشی هوشمند استفاده می شود. این سیستم قابلیتی را در اختیار کاربر قرار می دهد که در هر زمان و مکانی دمای خانه را چک کند و در صورت سرد بودن هوا دمای سیستم گرمایشی را از طریق اپلیکیشن بالا ببرد.

همچنین می توان این سیستم را بر روی دمای خاصی که مناسب حیوانات خانگی است را تنظیم کنید تا سیستم گرمایشی هوشمند به صورت خودکار دمای محیط خانه را به این دمای مطلوب برساند.

سیستم روشنایی هوشمند

می توان در سیستم روشنایی هوشمند از سنسور حضور افراد استفاده کرد تا با تشخیص حضور حیوان خانگی در محل مورد نظر میزان نور مناسبی را در محیط ایجاد کند و با خروج حیوان از آن محل سیستم روشنایی خاموش تا بدین شکل از اتلاف انرژی جلوگیری کند.

سیستم تهویه مطبوع

یکی دیگر از سیستم هایی که در خانه هوشمند برای نگهداری از حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد  سیستم تهویه هوای هوشمند می باشد که با استفاده از این سیستم می توان محیط مراقبت از حیوان را مطبوع و سالم نگه داشت.

سیستم اعلام و اطفا حریق

سیستم اعلام حریق وظیفه دارد ساکنین را از بروز حادثه هایی مانند نشتی گاز و آتش سوزی مطلع سازد تا مانع از گسترش حادثه برای حیوانات نگهداری شده در خانه شود. سنسور هایی مانند سنسور دود و گاز که در این سیستم بکار می روند به محض تشخیص گاز و حرارت بیش از حد تعیین شده به سرعت آژیرها را فعال می کنند و هشدارهایی را به تلفن همراه شما ارسال می کنندتا برای نجات حیوانات خانگی خود اقدام نمایید. در این هنگام سیستم اطفا حریق نیز برای مهار آتش شروع به فعالیت م کند. و از آتش سوزی بیشتر جلوگیری می کند. بنابراین با کمک این سیستم می توان ایمنی حیوانات خانگی را تامین و آن ها را در برابر گاز گرفتگی و آتش سوزی محافظت کرد.

دستگاه های هوشمند مخصوص حیوانات

ظرف غذای هوشمند

حفظ یک برنامه غذایی مناسب برای حیوانات خانگی بسیار اهمیت دارد. حیوان خانگی باید مرتبا آب و غذا دریافت کند اما صاحب آن به دلیل وجود مشغله های روزمره نمی تواند تغذیه حیوان را طبق برنامه تعیین شده پیش ببرد. بنابراین شما می توانید زمانی که خارج از خانه هستید و یا فراموش کرده اید که به حیوان خانگی خود غذا بدهید به کمک ظرف غذای هوشمند می توانید اطمینان حاصل کنید که گرسنه نخواهد ماند. فقط کافی است مخزن غذای دستگاه را پر کرده و در هز زمان و مکانی که هستید با تلفن همراه خود ظرف غذای حیوان را پر کنید.

 

تصویری از حیوان خانگی با ظرف غذای هوشمند را نشان می دهد.

 

ظرف آب هوشمند

خوردن آب کافی نیز یکی از مواردی است که باید در برنامه روزانه حیوان خانگی شما وجود داشته باشد. ظرف آب هوشمند می تواند آب کافی را در اختیار حیوان قرار دهد همچنین این دستگاه آب را نیز تصفیه می کند.

دستگاه تمیز کننده هوشمند

از تمیز کردن خراب کاری حیوان خانگی خود متنفرید؟ دستگاه تمیز کننده هوشمند به صورت خوکار تمیزکاری را انجام می دهد. وقتی حیوان خانگی شما وارد این دستگاه می شود و کار خود را انجام می دهد این دستگاه متوجه شده و بعد از چند دقیقه آن را تمیز می کند. تنها کافی است شما هر چند مدت یکبار محفظه این دستگاه را عوض نمایید.

قلاده هوشمند

قلاده های هوشمند مجهز به جی پی اس وجود دارند که محل حیوان خانگیتان را به شما از طریق موبایل نشان می دهند و در نتیجه آن ها را گم نخواهید کرد. این وسیله همچنین علائم حیاتی مانند ضربان قلب و تنفس آن ها را اندازه گیری می کند. و بدین صورت از وضعیت سلامتی حیوان مطلع شوید. این وسیله ضد آب، سبک و انعطاف پذیرند.

جمع بندی

نگهداری از حیوانات در منزل به خصوص برای افرادی که مشغله زیادی دارند کار راحتی نمی باشد. خانه هوشمند برای حیوانات به کمک تکنولوژی های نوین بسیاری از نگرانی های افراد در این زمینه را برطرف می سازد.

خانه هوشمند آسایش، راحتی و ایمنی برای شما و حیوان خانگیتان فراهم می کند. شرکت ایلیا راژمان صدرا سالیان زیادی در زمینه هوشمند سازی ساختمان خدماتی را ارائه می دهد. که می توانید با به راحتی از حیوانات خود مراقبت کنید.برای دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *