خانه هوشمند چیست ؟

چه انتظاراتی می توان از خانه هوشمند داشت؟

چه امکاناتی در خانه هوشمند وجود دارد؟

احتمالا شما در باره خانه هوشمند شنیده اید، ما در این مقاله میخواهیم که شما را با خانه هوشمند آشنا کرده و  همه ی امکانات خانه هوشمند را برای شما شرح دهیم.

خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند اصطلاحی است که به خانه های مدرن اطلاق می شود که در این خانه ها همه ی وسایل الکترونیکی منزل توسط یک کنترل کننده مرکزی کنترل شده و  همه ی وسایل الکتریکی به هم متصل هستند. و همچنین از طریق صاحب منزل به وسیله تلفن همراه یا تبلت قابل کنترل است.

قطعا اولین سوالی که ذهن شمارا به خود جلب میکند و شمارا نگران میکند، هزینه ی اجرای خانه هوشمند است . ما خیال شما را از این بابت راحت میکنیم . چرا که در زیر ساخت برق کشی منزل خود که به صورت سنتی انجام می دهید، شما با اضافه کردن تنها یک کابل بیشتر ( به مبلغ حدودا ۵۰۰ هزارتومان ( در تاریخی که این مقاله منتشر شده است.)) زیر ساخت منزل خود را به همین راحتی و با هزینه کم هوشمند کنید.

“چه اتفاق خوبی ! ” شما زیر ساخت منزل خود را با پرداخت اندک هزینه هوشمند کرده اید ! ” و بعد از آن تصمیم با شماست که بخواید تجهیزاتتان را هوشمند کنید یا خیر.” که البته با داشتن زیرساخت هوشمند شما حتی در هر زمانی می توانید یکی از تجهیزات منزل خود را هوشمند کرده و کم کم هوشمند سازی منزل خود را گسترش دهید و از داشتن یک منزل هوشمند، مدرنیته و در عین حال زیبا و با آسایش و امنیت  بسیار، لذت ببرید.

شاید بهتر است اول از هرچیز تفاوت خانه هوشمند و معمولی را بدانید ( که در بالا به تفاوت اولیه آن اشاره کردیم ) تا بتوانید درک درستی از خانه هوشمند داشته باشید.

برای درک بهتر این مطلب شما گوشی های همراه را در نظر بگیرید.

شاید شما نیز نسل گوشی های معمولی و یا قبل از آن را به خاطر دارید . زمانی که ما از نسل گوشی های ساده به هوشمند حرکت کردیم، انقلاب بزرگی در صنعت ارتباطات و تکنولوژی صورت گرفت.

ما اکنون با تلفن های هوشمند به اینترنت متصل می شویم و پیام ها و فایل های لحظه ای را ارسال و دریافت میکنیم.

 

پکیج هوشمند سازی خانه

 

در مورد تفاوت های خانه های معمولی و هوشمند هم به همین منوال است. زمان  دوری از منزل با داشتن خانه معمولی ، شما نگران وضعیت منزل خود هستید لکن در خانه هوشمند شما با خیال راحت منزل خود را ترک کنید و از راه دور با تلفن همراه خود، خانه خود را زیر نظر بگیرید و کنترل کنید.کنترل آب، هوا، برق و گاز، چراغ ها و لوازم  ،قفل ها و امنیت خانه، و همه دوربین ها و …. در منزل را میتوانید کنترل کنید.

شاید سوال شما این باشد که همه این کارها برای چیست و فایده داشتن یک خانه هوشمند در چیست؟؟؟

در یک کلام در مرحله اول می توان گفت : راحت بودن ! داشتن یک خانه هوشمند می تواند باعث شود شما هر کاری را در منزل با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند روشن و خاموش کردن چراغ ها، گرم کردن غذا در ماکروفر ، درست کردن چای و قهوه ، تنظیم دما و ….

علاوه بر این باعث بالا رفتن امنیت و کم شدن مصرف انرژی و کم شدن هزینه برق هم می شود . “که این خود قطعا هزینه های شما را برای هوشمند سازی جبران میکند. ”

امکانات خانه هوشمند :

۱- روشنایی هوشمند :

  • اولین تجهیز خانه هوشمند که میتوان نام برد روشنایی هوشمند است. روشنایی هوشمند در واقع یک فناوری روشنایی است که برای بهره وری از انرژی ساخته شده است. در این بخش از هوشمند سازی همه ی چراغ های منزل شما به وسیله کنترل کننده مرکزی کنترل شده که برای فراهم کردن روشنایی منزل شما و مقدار مناسب نور با توجه به روشنایی محیط و تاثیر پذیری از آن و خواسته ی شما ، میزان نور منزل شما را فراهم میکنند. که البته فراموش نکنید که همه ی اینها به وسیله گوشی همراه و تبلتتان قابل کنترل است. به عنوان مثال در طول روز و با توجه به روشنایی محیط و خانه ی شما در روشنایی هوشمند، تشخیص داده میشود که نیاز منزل به روشنایی غیر طبیعی کمتر است . پرده ها کنار رفته ( پرده برقی هوشمند ) و لذا میزان نورهایی که در منزل روشن میشود کمتر است تا از نور طبیعی در منزل استفاده شود.

۲- سنسور :

  • دومین تجهیز مهم در خانه هوشمند سنسورها هستند. اول بهتر است به تعریف اولیه سنسور بپردازیم تا بتوانید درک بهتری از آن داشته باشید. هدف سنسور تشخیص وقایع و یا تغییر در محیط و ارسال اطلاعات به سایر الکترونیک ها ، اغلب پردازنده رایانه است. “خوب حال داشتن سنسور چه فایده ای برای شما و منزل شما دارد؟ ” مهم ترین آن که میتوان به آن اشاره کرد سنسورهای مولتی چند کاره است که امنیت منزل شما را فراهم میکند . این سنسورها قابلیت تشخیص دزد و دود و گاز را در منزل دارند و در زمان وقوع این اتفاقات در منزل به شما خبر میدهند تا شما بتوانید به سرعت اقدامات لازم را فراهم کنید . علاوه بر اینها داشتن سنسور در منزل حضور و عدم حضور شما را تشخیص می دهد و شما به محض ورود به هر قسمت از منزل ( اتاق ها، راهروها ، آشپزخانه و … )بدون لمس هیچ کلیدی چراغ ها برایتان روشن میشود.

 

پکیج هوشمند سازی خانه

 

۳- پرده برقی :

  • پرده برقی هوشمند نیز از دیگر تجهیزات هوشمند سازی ساختمان است. ما اشاراتی به آن در بخش روشنایی هوشمند کردیم لکن حال به بررسی دقیق تر آن میپردازیم. پرده های برقی با توجه به نیاز منزل و مقدار روشنایی محیط با تشخیص میزان نیاز منزل در اول صبح باز می شوند تا شما بتوانید از روشنایی طبیعی در منزل خود استفاده کنید و محیطی گرم و دنج را برای شما ایجاد میکند .

۴- کنترل سرمایش و گرمایش :

  • شاید کنترل سرمایش و گرمایش به صورت خودکار برای همه ی شما جذاب باشد . فقط کافی است شما دمای دلخواه منزل خود را مشخص کنید تا کنترل کننده مرکزی دمای منزل را همیشه رو آن نگه دارد .

۵- سیستم صوتی :

  • شما با داشتن سیستم صوتی هوشمند در منزل می توانید به راحتی در هر زمان که بخواهید با تلفن همراه خود موزیک مورد نیاز خود را در منزل پخش کنید و از شنیدن آن لذت ببرید. و یا در مهمانی ها یا پارتی های خود با سیستم صوتی هوشمند ، مهمانی های خود را چندین برابر بهتر کنید .

۶- رخت آویز الکترونیکی :

  • رخت آویز الکترونیکی نیز از امکانات خوب دیگر خانه هوشمند است که از مزایای آن می توان گفت که این رخت آویزها با تحمل ۲۰ کیلو بار به بالا رفته و بر سقف آویزان میشوند که در نتیجه فضایی از منزل شما را نمیگیرد . دیگر ویژگی آن داشتن باد سرد و گرم است که باعت زودتر خشک شدن لباس های شما شده و همچنین با داشتن اشعه UV مانند خورشید عمل کرده و لباس های شما را ضدعفونی میکند.

 

پکیج هوشمند سازی خانه با زوریل

 

سناریوپذیری خانه هوشمند :

خوب ما تا اینجا شما را با تجهیزات اولیه و مهم خانه هوشمند به صورت تک تک و مجزا آشنا کردیم . لکن یکی از مهم ترین ویژگی های خانه هوشمند سناریوپذیر بودن آن است . این موضوع شاید از بهترین، مهم ترین و گسترده ترین موضوعات هوشمند سازی باشد که به تنهایی می تواند بسیاری از نیازهای شما را در یک لحظه و به طور همزمان برطرف کند. ایجاد سناریو های مختلف در منزل نیز بسیار بسیار مهم است و دسترسی و کنترل بر منزل را بسیار راحت تر میکند .

سناریو به معنای انجام وقایع یا داستان از قبل تعریف شده به وسیله ی اجزا و تجهیزات در دسترس هست.

” به عنوان مثال ”

ما برای سیستم خانه هوشمند سناریو خروج از منزل را تعریف میکنیم. به هنگام خروج ما از منزل ، چراغ ها خاموش شده، سیستم امنیتی فعال، پرده ها بسته ، سیستم تهویه و اسپیلت خاموش ، شیر گاز بسته و دربها قفل شده و آسانسور فراخوانده می شود. همانطور که میبینید در یک سناریو بخش های مختلفی از سیستم های منزل شما درگیر و به هم مربوط هستند.

سناریو های زیادی را می توان برای خانه هوشمند تعریف کرد تا شما بتوانید در هر ساعت از شبانه روز با زدن تنها یک دکمه ، به راحتی همه ی نیاز های خود را برآورده کنید. سناریو ها بستگی به نیازهای شما دارد و شما میتوانید بدون تیم فنی به راحتی خودتان سناریوهای لازم و مورد نیازتان را در هر زمان برای سیستم هوشمندتان تعریف کنید.

فرض کنید شما و همسرتان در محل کار خودتان هستید و فرزند کوچک شما در منزل ، شما میتوانید به راحتی از طریق گوشی موبایلتان زمان بیدار شدن فرزند خود را ببینید و از راه دور برای فرزند خود صبحانه اش را آماده کنید و همچنین امنیت و ارامش فرزند خود را فراهم کنید .

یا کودک ۷ ساله شما از مدرسه به منزل میاید و کسی در خانه نیست، شما با داشتم خانه هوشمند و تلفن همراه خود از راه دور در را برای کودکتان باز کرده و پس از ورودش به منزل در را قفل کنید .

یا فرض کنید شما از محل کار خود یا خسته از بیرون آمده اید . نگران هیچ چیز نباشید . کافی است که سناریو ورود به منزل را بزنید . درب منزل برای شما باز، چراغ ها روشن، پرده ها کنار رفته و سیستم روشنایی فعال ، موزیک مورد نظر شما پخش، و همچنین قهوه یا چای شما حاضر می شود .

 

پکیج هوشمند سازی خانه زوریل

 

” برای دیدن سناریوهای بیشتر و اطلاعات بیشتر از آنها شما می توانید به هایلات (سناریوها ) به اینستاگرام ZOORILCO مراجعه کنید. ”